Dijital PazarlamaSEO

WordPress Siteler için SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

WordPress’te blog kurmak istiyorsanız ya da blogunuz için arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmak istiyorsanız; WordPress siteler için seo çalışması nasıl yapılır rehberi işinize yarayacaktır.

Bu rehberde WordPress seo nasıl yapılır sorusunun içeriklerdeki (yazılar) uygulanışını adım adım öğreneceksiniz.

  • Bu rehber WordPress’teki Yoast SEO eklentisi özelinde tavsiye edilenler olarak hazırlanmıştır.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nedir?

Yoast SEO eklentisi, Wordpress’teki en iyi arama motoru optimizasyonu eklentilerinden biridir. Ayrıca en çok tercih edilen olduğunu da söyleyebiliriz.

Bu eklenti sayesinde, teknik olarak yapılması gereken bazı şeyleri kolayca halletmiş etmiş olursunuz.

WordPress Yoast SEO Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yoast SEO kurulumu oldukça basittir. Henüz Wordpress’te eklenti kurulumu yapmadıysanız, bu başlığı takip ederek kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur

Dashboardun sol menüsündeki Plugins (Eklentiler)→ Add New (Yeni Ekle) → Yoast SEO yazarak Şimdi Yükle (Install Now) butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

İndirme tamamlandıktan sonra da aktifleştir butonu ile aktif hale getirmeniz gerekir.

wordpress yoast seo ayarları nasıl yapılır

Aktifleştirdikten sonra sol menüye Yoast SEO menüsü eklenecektir. Buradan özel ayarları da yapabilirsiniz.

yoast seo ayarları nasıl yapılır

Yoast SEO’da arama motorlarının webmaster araçlarını kolayca görseldeki linklere tıklayarak ekleyebilirsiniz.

  • Başlangıçta her arama motoru için eklemeyebilirsiniz ancak Google Search Console bağlantınızı mutlaka gerçekleştirin.

Yoast SEO Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

Yoast SEO eklenti ayarları için çok fazla değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Varsayılan olarak gelen ayarlar başlangıç aşamasında fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Zaten bir blog sitesi için bu eklentiyi kullanıyorsanız, içeriklerinizi (yazılarınızı) Yoast SEO ile optimize ettiğinizde faydasını göreceksiniz.

Detaylı olarak Yoast SEO eklenti ayarları hakkında bilgi almak istiyorsanız; Wordpress ile ilgili Türkiye’deki en kapsamlı blog olan WPMavi‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Yazılar için WordPress SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Wordpress’te yazılar için SEO çalışması yapmak, içeriklerinize gelen trafiği arttırmak ve Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak için çok önemlidir.

İşte bu noktada bahsettiğimiz Yoast SEO eklentisi içerikleri hazırlarken, yayınlamadan önce bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Ben de bu tavsiyelere nasıl uyulur bunu göstermek için, bu yazıyı yazmaya başlayıp bitirene kadar adım adım her anı kaydettim ve bunları sizinle paylaşacağım.

Yoast SEO’da Anahtar Kelime Belirleme Nasıl Olmalıdır?

yoast seo anahtar kelime belirleme

İçeriğinizi oluşturduktan sonra Yoast SEO’nun içeriğinizle ilgili tavsiyeleri ve analizlerini görmek için anahtar kelimenizi girmeniz gerekir.

Ben bu görseli aldığım zaman yazıda 230 kelime sayısı olduğu için anahtar kelimeyi çok daha uzun kuyruklu seçtim ancak Wordpress SEO sizin anahtar kelimeniz de olabilir. Yani başlıkla aynı kelimeyi kullanmanız gerekmiyor.

Yoast SEO ile İçerik Analizi

Wordpress seo çalışması nasıl yapılır anahtar kelimesiyle 230 karakterle oluşturulmuş içeriğin analizini inceleyelim.

wordpress seo yoast tavsiyeleri

Öncelikle problemlere göre yazıyı nasıl iyileştireceğimize dair tavsiyeler veriyor. Burada ilk dikkat etmemiz gereken içeriğimizin uzunluğu olabilir. Çünkü anlatmak istediğimize birkaç cümle daha ekleyip en az 300 kelime sayısına ulaşabiliriz.

Diğer düzenleyebileceğimiz problem ise, içeriğin meta açıklamasını anahtar kelimeyi de geçirerek eklemek olacaktır. Meta açıklaması uzunluğu güncellemelerde değişkenlik gösterse de 150-160 karakter olması en uygunu olacaktır.

Anahtar kelime yoğunluğu problemini ise çözebilmek için 300 kelime sayısına ulaştırırken birkaç kez daha kullanmaya çalışabiliriz.

Onun dışında burada anahtar kelime seçerken wordpress seo çalışması nasıl yapılır seçtiğimiz için ve bu soru cümlesi sürekli cümle içerisinde geçecek bir kelime grubu olmadığından, bu problemi düzeltmek için anahtar kelimeyi wordpress seo diye değiştirebilirsiniz.

WordPress SEO için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yukarıdaki tabloya göre SEO için yapılması gerekenler nelerdir bir de bunları inceleyelim.

1.İyileştirmeler

Tablodaki iyileştirmeler analizinde hiçbir H2 başlığında anahtar kelime geçmiyor, geçirirseniz iyi olur diye öneri sunuyor.

Bunu her zaman yapamayabilirsiniz ancak, yapabileceğiniz durumlarda içerikteki herhangi bir H2 başlığında anahtar kelimenizi bir kez geçirmeniz faydalı olacaktır.

2.İyi Sonuçlar

Yine tablodaki sonuçlara göre çıkarmamız gereken 8 SEO ipucunu iyi sonuçlar bölümünde görebiliriz.

  • Anahtar kelimeyi ilk paragrafta kullanmak yine içeriklerin SEO gücünü arttıran bir etken. Yine tabi ki bunu her içerik için yapamasanız da, yaparsanız faydasını görürsünüz. İlk paragrafta her zaman yazı ile ilgili bilgilendirici veya özet bir bilgi hazırlayarak anahtar kelimeden de faydalanabilirsiniz.
  • İçerikte en az 1 görsel bulundurmanız zaten çok önemli, bunun yanında bu görsellerin alt etiketlerini de yine içerikle ilgili yaptığınız zaman wordpress seo çalışması meyvesini verecektir.
  • İçeriklerinizin seo uyumunu arttırmak için, dış linkler vererek yazınızı güçlendirin. Bu yazıdaki örnekler; Wpmavi sitesindeki bazı ilgili içeriklere link verdim. Tabi ki bunu yaparken her kelimede bir siteye link çık şeklinde değil, bir kaç ilgili ve gerçekten okuyucularınız için faydalı olabileceğini düşündüğünüz yazıya link verebilirsiniz.
  • Başlığınızda anahtar kelimeyi geçirmeniz de yazının SEO gücünü arttıracaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde en azından birkaç anahtar kelimeyi geçirmeniz de faydalı olabilir. (Eğer hepsini geçirecek bir başlık yazamıyorsanız. Çünkü başlık yazmak da ayrı bir sanat:) İlgi çekici olmalı ve aldatıcı olmamalı vs. gibi)
  • Bu içerikte 3 iç bağlantı var? Aslında yazı da herhangi bir kelimeden webional içerisinden yazıya link olmamasına rağmen 3 iç bağlantı yazıyor. Bunun sebebi görsellerdir. Görsellerinize tıklandığında ayrı pencerede açılıyorsa bu site içi linkleme oluyor. Bunun için sitenizde eğer ilgili bir içerik yoksa, görseller ekleyerek site içi linkleme de yapabilirsiniz. Varsa tabi ki yapmalısınız, bu site içinde geçirilen zamanı arttırır ve bunun da Google sıralamalarında çok önemli olduğunu biliyoruz.
  • SEO Başlığının uzunluğu, eğer varsa Site Başlığı ile birlikte sayılır. Yani bu içeriğin başlığı: Wordpress SEO Çalışması Nasıl Yapılır? | Webional.com şeklindedir. Bu uzunluk bazı güncellemelerle değişse de, seo başlığı 50-60 karakterden oluşmalıdır.
  • Sayfanızın URL’sinde anahtar kelimenizin geçmesi de etkili bir seo ipucudur.
  • Aynı anahtar kelime ile birden fazla içerik ürettiğiniz de yoast seo sizi uyarabilir. Aynı anahtar kelime ile içerik üretebilirsiniz. (Eğer çok genel bir anahtar kelime ise; örneğin kelimemiz SEO olsun, tabi ki çok etkili bir anahtar kelime olmayacaktır, SEO anahtar kelimesine içerik üretmek ama, genel bir başlık olduğu için örnek vermek istedim. Bununla ilgili birçok makale yazabilirsiniz.) Bu yüzden farklı anahtar kelimelerle içerik yazmak çok daha iyidir.

Ek Bilgi ve Sonuç

Bu yazının başlangıç aşamasından yaptığımız bir analizle SEO uyumlu içerik nasıl yazılır ve wordpress seo nasıl yapılır bunu inceledik.

Yapmanız gerekenleri bölümlere ayırarak detaylıca açıkladım. Bu bilgiler sürekli güncellenecektir, bu yüzden yoast eklentisini kullanırken siz de bu analizlere göre kendi seo taktiklerinizi oluşturup paylaşın.

Yazınızdaki kelime gruplarını daha iyi görebilmek için wordcounter aracını tavsiye ederim. Buraya yazıyı kopyalayarak en çok hangi kelime kullanılmış ve yüzdeliklerini görebilirsiniz.

Bu araç ücretsiz ve yeni başlayanların işini fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Yalnızca 3 kelimeli gruplarak kadar analiz yapıyor ancak bunları birleştirerek kendiniz daha uzun kuyruklu kelimeleri çıkarabilirsiniz.

WordPress SEO uyumlu kalıcı bağlantı oluşturmayı öğrenmek için buradan ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu