Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Olmalıdır? | SEO | Webional

WordPress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Olmalıdır?

4 min


WordPress sitenizi kurduktan sonra hemen yönetici (admin) paneline giriş yapıp düzenlemeniz gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarlardan en önemlisi SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarının yapılmasıdır.

Kalıcı bağlantı (permalink) ayarlarının hemen yapılmasının sebebi, sayfa veya yazı oluşturduktan sonra, yapmak isterseniz, o sayfaların linkleri bozulabilir. Ayrıca bu SEO açısından da çok verimli sonuçlar vermez.

Bu yüzden sitemizi kurduktan hemen sonra kalıcı bağlantı ayarlarını düzeltmemiz gerekir.

Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantı kısaca, sayfaların ve yazıların link şekilleridir.

SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

wordpress seo uyumlu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır, kalıcı bağlantı ayarları, wordpress, permalink settings

Görseldeki gibi, WordPress yönetici paneline girdikten sonra sol menüden Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar → Genel Ayarlar sayfasına geliyoruz.

Bizim webional’de kullandığımız kalıcı bağlantı yapısı “Yazı ismi” şeklindedir. Diğer kalıcı bağlantıların nasıl göründüğü de örnek olarak gösteriliyor.

WordPress’i ilk yüklediğinizde “Düz” olarak gelir ve bu SEO için iyi bir link yapısı değildir.

Diğer tarih içeren link yapıları da kullanılabilir ancak bu yapıları daha çok arşiv veya haber sitelerinin kullanması daha doğru olacaktır. Tabi siz bir blog veya günlük tutmak için sitenizi kurmuşsanız yine bu yapıda kullanabilirsiniz.

Burada bilinmesi gereken en önemli detay, permalink yapılarının mümkün olduğunca kısa olması SEO açısından etkilidir. Hatta Backlinko tarafından paylaşılan aşağıdaki grafik Google’daki ilk 10 pozisyondaki URL uzunluklarını karşılaştırıyor.

WordPress’te kendi özel kalıcı bağlantı ayarlarınızı da oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

wordpress seo uyumlu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır, kalıcı bağlantı ayarları, wordpress, permalink settings
Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar → Genel Ayarlar

“Özel yapı” ayarında ise mevcut etiketler bölümünden kalıcı bağlantılarınızın nasıl oluşturulmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Örnek: %postname%%category% yaptığınız zaman www.site.com/yazi-adi/kategori şeklinde görünür olacaktır. Ya da önce hangisinin gelmesini istiyorsanız değiştirebilirsiniz.

Bu yapılarda çok uzun olacağı için eğer siteniz için gerekli değilse %postname% yani yazı adınızı kalıcı bağlantı olarak kullanmanızı tavsiye ederim.

wordpress seo uyumlu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır, kalıcı bağlantı ayarları, wordpress, permalink settings
Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar → Genel Ayarlar

Websiteniz Türkçe ise, kategori ve etiket bağlantıları için görseldeki gibi boşlukları doldurmanız faydalı olacaktır. Boş bıraktığınızda kategori ve etiket bağlantıları İngilizce yapıda görünecektir.

Beni oku:  WordPress Siteler için SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yani orneksite.com/category/teknoloji gibi ama bu şekilde değiştirirseniz orneksite.com/kategori/teknoloji şeklinde görünür.

WordPress’te Kalıcı Bağlantılardan Kategori Yazısı Nasıl Silinir?

Kalıcı bağlantı ayarlarında kategori sayfalarının linklerinde değiştirme yapamıyorsunuz ne yazık ki. Yalnızca /kategori yerine /k yapabilirsiniz belki. Ama tamamen kaldırmak ve kategori bağlantılarının da kısa olmasını istiyorsanız bir eklenti kurmamız gerekiyor.

wordpress seo uyumlu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır, kalıcı bağlantı ayarları, wordpress, permalink settings
Eklentiler → Yeni Ekle → No Category Base (WPML)

Kategori sayfalarının kalıcı bağlantı yapısından “/kategori” yapısını kaldırmak için “No Category Base (WPML)” eklentisini yükleyip, etkinleştirmeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir ayar veya düzenleme yapmanız gerekmiyor. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra bağlantı ayarlarınız düzenlenir.

WordPress’te Editör Kalıcı Bağlantıları Nasıl Değiştirilir?

Birçok WordPress sitesi editör ve kullanıcı sayfalarının bağlantılarını değiştirmiyor. Özellikle Türkçe bir websitenin tüm bu bağlantıları Türkçe’ye çevirmesinden yanayım. Bu daha iyi bir SEO performansı dolaylı olarak getirecektir.

Mesela benim webional’deki profil bağlantım şu şekildedir: https://webional.com/yazar/ragipdiler/ eğer bu bağlantı ayarlarını yapmamış olsaydım /yazar/ bölümünde /author/ yazacaktı.

Bu kalıcı bağlantı ayarını yapmak için de yine bir eklenti kullanmamız gerekiyor. WordPress’teki kalıcı bağlantılar ayarlarından bunu yapamıyoruz.

wordpress editör kalıcı bağlantısı değiştirme nasıl yapılır
Eklentiler → Yeni Ekle → Edit Author Slug

Edit Author Slug eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra sol menüden “Ayarlar” bölümüne tıklıyoruz…

wordpress seo uyumlu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır, kalıcı bağlantı ayarları, wordpress, permalink settings
Ayarlar → Edit Author Slug → Author Base → “yazar”, “editor” gibi düzenleyebilirsiniz.

Eklentinin ayarlarına girdikten sonra “author base” kısmına “author” yerine kalıcı bağlantıda görünmesini istediğiniz kelimeyi girebilirsiniz. Genellikle “editor” veya “yazar” gibi kelimeler kullanılır.

Sonuç

WordPress’te SEO dostu, uyumlu kalıcı bağlantılar oluşturmak için bu adımları izleyebilirsiniz. Eğer siteniz Türkçe bir siteyse yazar, kategori ve etiket kalıcı bağlantılarını Türkçeleştirmeniz de SEO açısından etkili olacaktır.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, ilgilenebileceğinizi düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşabilir, sorularınızı yorumlardan ya da twitter.com/ragip_diler adresinden bana doğrudan sorabilirsiniz.


Dünya Paylaştıkça Güzelleşir:

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.