Kategoriler: İnternetSEO

WordPress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Olmalıdır?

WordPress sitenizi kurduktan sonra hemen yönetici (admin) paneline giriş yapıp düzenlemeniz gereken bazı ayarlar vardır. Bu ayarlardan en önemlisi SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarının yapılmasıdır.

Kalıcı bağlantı (permalink) ayarlarının hemen yapılmasının sebebi, sayfa veya yazı oluşturduktan sonra, yapmak isterseniz, o sayfaların linkleri bozulabilir. Ayrıca bu SEO açısından da çok verimli sonuçlar vermez.

Bu yüzden sitemizi kurduktan hemen sonra kalıcı bağlantı ayarlarını düzeltmemiz gerekir.

Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantı kısaca, sayfaların ve yazıların link şekilleridir.

SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Görseldeki gibi, WordPress yönetici paneline girdikten sonra sol menüden Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar → Genel Ayarlar sayfasına geliyoruz.

Bizim webional’de kullandığımız kalıcı bağlantı yapısı “Yazı ismi” şeklindedir. Diğer kalıcı bağlantıların nasıl göründüğü de örnek olarak gösteriliyor.

WordPress’i ilk yüklediğinizde “Düz” olarak gelir ve bu SEO için iyi bir link yapısı değildir.

Diğer tarih içeren link yapıları da kullanılabilir ancak bu yapıları daha çok arşiv veya haber sitelerinin kullanması daha doğru olacaktır. Tabi siz bir blog veya günlük tutmak için sitenizi kurmuşsanız yine bu yapıda kullanabilirsiniz.

Burada bilinmesi gereken en önemli detay, permalink yapılarının mümkün olduğunca kısa olması SEO açısından etkilidir. Hatta Backlinko tarafından paylaşılan aşağıdaki grafik Google’daki ilk 10 pozisyondaki URL uzunluklarını karşılaştırıyor.

WordPress’te kendi özel kalıcı bağlantı ayarlarınızı da oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar → Genel Ayarlar

“Özel yapı” ayarında ise mevcut etiketler bölümünden kalıcı bağlantılarınızın nasıl oluşturulmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Örnek: %postname%%category% yaptığınız zaman www.site.com/yazi-adi/kategori şeklinde görünür olacaktır. Ya da önce hangisinin gelmesini istiyorsanız değiştirebilirsiniz.

Bu yapılarda çok uzun olacağı için eğer siteniz için gerekli değilse %postname% yani yazı adınızı kalıcı bağlantı olarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar → Genel Ayarlar

Websiteniz Türkçe ise, kategori ve etiket bağlantıları için görseldeki gibi boşlukları doldurmanız faydalı olacaktır. Boş bıraktığınızda kategori ve etiket bağlantıları İngilizce yapıda görünecektir.

Yani orneksite.com/category/teknoloji gibi ama bu şekilde değiştirirseniz orneksite.com/kategori/teknoloji şeklinde görünür.

WordPress’te Kalıcı Bağlantılardan Kategori Yazısı Nasıl Silinir?

Kalıcı bağlantı ayarlarında kategori sayfalarının linklerinde değiştirme yapamıyorsunuz ne yazık ki. Yalnızca /kategori yerine /k yapabilirsiniz belki. Ama tamamen kaldırmak ve kategori bağlantılarının da kısa olmasını istiyorsanız bir eklenti kurmamız gerekiyor.

Eklentiler → Yeni Ekle → No Category Base (WPML)

Kategori sayfalarının kalıcı bağlantı yapısından “/kategori” yapısını kaldırmak için “No Category Base (WPML)” eklentisini yükleyip, etkinleştirmeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir ayar veya düzenleme yapmanız gerekmiyor. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra bağlantı ayarlarınız düzenlenir.

WordPress’te Editör Kalıcı Bağlantıları Nasıl Değiştirilir?

Birçok WordPress sitesi editör ve kullanıcı sayfalarının bağlantılarını değiştirmiyor. Özellikle Türkçe bir websitenin tüm bu bağlantıları Türkçe’ye çevirmesinden yanayım. Bu daha iyi bir SEO performansı dolaylı olarak getirecektir.

Mesela benim webional’deki profil bağlantım şu şekildedir: https://webional.com/yazar/ragipdiler/ eğer bu bağlantı ayarlarını yapmamış olsaydım /yazar/ bölümünde /author/ yazacaktı.

Bu kalıcı bağlantı ayarını yapmak için de yine bir eklenti kullanmamız gerekiyor. WordPress’teki kalıcı bağlantılar ayarlarından bunu yapamıyoruz.

Eklentiler → Yeni Ekle → Edit Author Slug

Edit Author Slug eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra sol menüden “Ayarlar” bölümüne tıklıyoruz…

Ayarlar → Edit Author Slug → Author Base → “yazar”, “editor” gibi düzenleyebilirsiniz.

Eklentinin ayarlarına girdikten sonra “author base” kısmına “author” yerine kalıcı bağlantıda görünmesini istediğiniz kelimeyi girebilirsiniz. Genellikle “editor” veya “yazar” gibi kelimeler kullanılır.

Sonuç

WordPress’te SEO dostu, uyumlu kalıcı bağlantılar oluşturmak için bu adımları izleyebilirsiniz. Eğer siteniz Türkçe bir siteyse yazar, kategori ve etiket kalıcı bağlantılarını Türkçeleştirmeniz de SEO açısından etkili olacaktır.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, ilgilenebileceğinizi düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşabilir, sorularınızı yorumlardan ya da twitter.com/ragip_diler adresinden bana doğrudan sorabilirsiniz.

Ragıp Diler @ragip_diler

Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.

Yorumları Gör

Paylaş

Son Yazılar

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu içerik, Bitcoin ve kripto paralar hakkında yeni başlayanlar için 5 temel bilgi içerir.

1 ay önce

En İyi Uzay Filmleri Listesi: Uzay Konusunu Sevenlerin İzlemesi Gereken Filmler

Uzay filmleri birçok kişinin izlemekten keyif aldığı türlerdendir. Ben de en sevdiğim filmler diye bir liste hazırlasam kesinlikle bir kaç…

3 ay önce

CEO Ne Demek? CEO Nedir? CEO Açılımı Nedir?

CEO, İngilizce bir kısaltma olarak Chief Executive Officer demektir. İş hayatında gelinebilecek en yüksek maaşa sahip pozisyonlardan biridir. Özellikle girişimcilerin…

3 ay önce

İnternet Üzerinden Para Kazandıran Siteler

İnternet yaygınlaştıkça ve internetten yüksek gelirler elde edilmeye başlandıkça internetten para kazanma ve para kazandıran siteler nelerdir gibi araştırmalar da…

3 ay önce

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken ilk olarak dikkat edilmesi gereken araç seçimi ve aracın incelenmesidir. Eğer alacağınız araç yakinen tanıdığınız birine…

3 ay önce

Apple iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Farkları, Fiyatı ve Özellikleri Nasıl?

10 Eylül 2019 tarihinde tanıtılan yeni iPhone modelleri: iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max. iPhone 11…

3 ay önce