Avrupa piyasalarında genişleme düşüncesinde olan Çin devi Xiaomi, büyüme rakamları ile göz kamaştırdı. Avrupa genişleme süreci öncesinde yılın ikinci çeyreğinin rakamlarını piyasa ile paylaşan firma, rakiplerine gözdağı verdi. Firma, genişlemesini büyük ve kaliteli pazarlar ile devam ettirmek istemekte. Böylece kar marjını yükseltmeyi amaçlamakta.

Xiaomi şirket verilerine göre Nisan-Haziran dönemi baz alınarak hesaplanan gelir artışı oranı %3 oldu. Böylece planlanan Avrupa hayali öncesinde moral bulan firma daha büyük adımlar atmak için hazırlanmakta. Akıllı telefon satışlarında 30.5 milyar Yuan’a (yaklaşık 27 milyar TL) çıkaran şirket, önceki yıl 26.88 milyar Yuan’lık (23.67 milyar TL) satış yapmıştı. Bu verilere göre telefon devi bu yıl satışlarını %7 artırmış oldu.

Bu Kadar Hızlı Büyümesinin Nedeni Akıllı Telefon Satışları

xioami
https://blog.mi.com/en/

Firmanın başarısı, gelişmekte olan piyasalarda uygun fiyatla akıllı telefon satmasından kaynaklanmakta. Gerçekten Çin gibi marka takıntısı olmayan bir pazarda yaptığı satışlar, markanın ilerlemesinin en büyük göstergelerinden biri. Ayrıca en büyük üreticilerden biri konumundaki Hindistan satışlarının da azımsanmayacak derecede olması dikkatlerden kaçmamakta. Xiaomi, böylece dönem içerisinde gelirini toplamda %2 oranında artırmış durumda.

Xiaomi, 150 bin Redmi Y1 ve Redmi Y1 Lite telefonunu 3 dakika içinde sattı. Satış bilgilerini Xiaomi Hindistan Genel Müdürü Manu Kumar Jain tarafından açıklandı.

Dünyada telefon üreticileri arasında en büyük dördüncü olan Xiaomi, son zamanlarda pazar payını artırmayı başaran birkaç üreticiden biri olmayı başardı. Samsung, Huawei ve Apple, firmanın halen önünde bulunan ve ilk üç sırayı paylaşan telefon üreticileri konumundalar. Bu firmalar arasında en büyük rekabet orta sınıf segmentinde yaşanmakta. Bunun nedeni ise bu sınıfın kar payı oranlarının nispeten daha düşük olması. Amiral gemisi telefonlarının yüksek fiyatlı olması Apple ve Samsung firmalarının düşük satış yapmalarına rağmen piyasada üst konumda olmalarının en büyük sebeplerinden biri.

Ragıp Diler
Editör

webional'de kurucu, editör ve içerik üreticisi. ragipdiler.com - about.me/ragip

Yorum Ekle