İnternet kullanımının yaygınlaşması ile beraber mobil pazarlamanın da değeri artmıştır. ‘Mobil pazarlama’ hizmetlerinde başarılı olabilmek için mutlaka dünya üzerinde ortaya çıkan trendlerin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere Mobil Pazarlama Trendleri konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi (AR)

mobil pazarlama trendi

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, 2018 yılında ön plana çıkmaya başladı. 2019 yılında da artırılmış gerçeklik uygulamasının mobil pazarlama trendleri arasında yerini alacağı düşünülüyor. Gelişmeye devam eden artırılmış gerçeklik teknolojisi seneye de işlevselliğini yükseltecek ve diğer uygulamalar ile entegre şekilde büyümeye başlayacak.

Sanal gerçeklik oyun teknolojileri içerisinde sıklıkla kullanılıyor. Özellikle artırılmış gerçekliğin yer aldığı uygulamalar gün geçtikçe artmaya başlamıştır. Bu nedenle artırılmış gerçeklik mobil pazarlama alanında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Blockchain

mobil pazarlama trendi

Blackchain teknolojisi, 2019 yılının yeni güvenlik trendi olarak anılıyor. Özellikle firmaların güvenliği alanında daha ön planda bulunuyor.

Akıllı telefonlar üzerinde pek çok kullanıcı gizli bilgilerini korumayı istemektedir. Bu güvenlik ihtiyacı ile beraber yeni bir hizmet kolu ortaya çıktı.

Kullanıcıların akıllı cihazlar üzerinde ekstra güvenlik ihtiyacı 2019 yılında blockchain şifrelemesi ile yapılacak. Mobil kullanıcılarının güvenlik eğilimini yakından takip ederek yeni bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz.

Yapay Zeka

mobil pazarlama trendi 2019

Yapay Zeka, hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlamıştır. Yapay zeka, mobil uygulamalarda da kullanım açısından geniş yer tutmaktadır.

Yapay Zeka, mobil uygulamalar içerisinde özellikle güvenlik sistemlerinde kullanılmaya başladı. Güvenlik açıkları bulunmadan önce tahmin yapması adına yapay zeka teknolojisinden yararlanılır.

Mobil uygulama farklı alanlar üzerinde kullanıcıların ödeme güvenliğini artırması ve e-ticaretin yaygın hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Bulut Teknolojisi

mobil pazarlama trendi

İnternetin her geçen gün daha fazla yaygın hale gelmesi ve insanların hayatına entegre olması bulut tabanlı uygulamaların yaygın hale gelmesine neden olmuştur.

Bununla beraber yapay zeka ve makine öğrenimi ile geliştirilmiş olan uygulamalar için akıllı modeller daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alan konusunda da bulut teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Direkt bulut üzerinden veri alan uygulamalar sayesinde büyük hacme sahip uygulamalar bile mobil cihazlar üzerinde daha az belleğe ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu uygulama üzerinden sizde bir pazarlama trendi oluşturabilirsiniz.

Ragıp Diler
Editör

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yorum Ekle