İnternetNasıl YapılırYoutube

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube gün geçtikçe yükselişine hızla devam ediyor. Youtube’un hızlı yükselişi ile herkes Youtube kanalı açmak ve video çekip yüklemek istiyor. Ancak Youtube kanalı nasıl açılır konusunda hiçbir bilginiz yoksa bu makalede adım adım nasıl kanal açabileceğinizi öğreneceksiniz.

Öncelikle Youtube kanalı açmak için gerekenler nelerdir, bunları inceleyelim.

Youtube Kanalı Açmak için Gerekenler

Youtube kanalı açmak sanıldığı kadar zor değildir. Hatta eğer şu an Youtube’da bir kanala abone olabiliyorsanız, zaten kanalınız var demektir. Size düşen yalnızca bu kanala video içeriklerinizi eklemektir.

Fakat eğer daha önce Youtube hesabınız veya kanalınız yoksa, bu da bir Gmail hesabı açarak kurulabilir.

İlk defa Youtube kanalı açmak isteyenler için gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Gmail Hesabı ile Youtube hesabı açmak
  • İçerik Planlaması
  • Video çekip yükleyebileceğiniz bir cihaz

Gmail Hesabı ile Youtube Hesabı Açmak:
youtube kanalı açmak için gerekenler

Gmail hesabınız yoksa, gmail.com adresine giderek, karşınıza çıkacak ekranda “Hesap oluşturun” butonuna tıklayınız.gmail hesabı nasıl açılır

Hesabınızı oluştururken nickname “takma isim” kullanmayın. Çünkü ileride Youtube’dan para kazanmak istediğiniz zaman bunları yeniden düzenlemeniz gerekir. Gerçek isminizi, soyisminizi ve gmail adresinizi oluşturduktan sonra “ileri” tuşuna basarak Gmail hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

youtube kanalı nasıl açılır

Gmail hesabını oluşturduktan sonra Youtube’a giriş yaparak sağ üstte bulunan “Oturum aç” yazısına tıklayın. Sonraki aşamada sizden Google hesabınızla giriş yapmanızı isteyecek, buraya açmış olduğunuz Gmail hesabınızla giriş yapın. İşte bu kadar! Artık bir Youtube kanalınız var!

İçerik Planlaması:

Gmail hesabımızı ve Youtube kanalımızı açtığımıza göre, içerik planlaması yapmamız gerekir.

İçerik planlaması nedir?

Youtube için içerik planlaması, Youtube’a ne kadar sıklıkla ve ne tür içerikler ekleyeceğimizle ilgilidir. Çünkü Youtube bir algoritma ile çalışır. Sizin kanalınızı kimlere önereceğini, hangi arama sorgularında çıkacağını, trendlere girip giremeyeceğini belirlemesi gerekir. Kısacası sizin kanalınızı tanıması gerekir.

Kanalınızı tanıması için içeriklerini inceler, içeriklerden yola çıkarak kanalınızı belli bir yere konumlandırır.

Bunun için Youtube’a başlarken bir içerik planı yapmalısınız. Örneğin, haftalık 2 video ve sabit günler (pazartesi ve cuma gibi) belirlemelisiniz. Ne tür içerikler çekeceğinize önceden karar vermelisiniz.

Youtube’a başlarken cevap vermeniz gereken sorular: Youtube kanalınızın türü ne olacak? Haftalık kaç video içerik ekleyeceksiniz? Hangi tür içerikler yükleyeceksiniz? Mesela yemek tarifleri, oyun vs. gibi.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu