İnternetYoutube

Youtube Ön Gösterim Özelliği Nedir? Kullanılmalı mıdır?

Yakın zamanda Youtube’a eklenen premier veya ön gösterim özelliği Youtube’da öne çıkmak ya da, videoların daha fazla izlenmesi için kullanılmalı mı?

Öncelikle ön gösterim özelliğinin ne olduğundan bahsedelim.

Youtube Ön Gösterim Özelliği Nedir?

Youtube’da paylaşmak istediğiniz video için bir tarih belirleyerek, o tarihte izleyicilerle canlı bir akış içerisinde videoyu yayına almak olarak tanımlayabiliriz.

Video ilk olarak bir canlı yayınmış gibi paylaşılıyor. Videoyu izleyenler canlı sohbet özelliği sayesinde izlerken sohbet edebiliyorlar. Bu şekilde izleyicileriyle Youtuber da etkileşim kurabiliyor.

Bir diğer avantajı ise, kanal bildirimlerini açmayan izleyiciler de içerik için hatırlatıcı oluşturup, yalnızca ilgisini çektiği içerikler için bildirimleri açabiliyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

youtube ön gösterim özelliği

Açıkçası bu ilk gösterim özelliğinin yukarıda söylediğim avantajları dışında somut bir avantajı henüz yok gibi görünüyor.

Youtube’a eklenen yeni özellikler ve güncellemeler bir sosyal medya uygulamasına eklenen yeni özellikler veya güncellemelere göre etkisi çok daha büyüktür.

Çünkü Youtube algoritması daha çok arama motoru algoritması gibi çalışır. Sosyal medya uygulamalarının algoritmaları daha farklıdır.

Bu farklılık ise bu tarz güncellemelerde herhangi bir Youtube kanalını herhangi bir Instagram profiline göre daha çok etkiler.

Bunların dışında bu yeni özelliğin en büyük sorun yaratacak tarafı, video ilk gösterimi yapılırken izlemek isteyen bir kullanıcı videoya canlı yayın akışındaki gibi dahil oluyor. Bu da videonun tutma oranını (retention rate) düşürebilir.

Ayrıca kullanıcı eğer ön gösterim zamanı bitmeden videoyu izlemek isterse keyif almayacaktır.

Ön gösterim özelliğini kullanmak isteyen kanalların dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise, normalde video paylaştığı saatlerdeki ilk izlenme oranlarının bilinmesidir.

Yani örnekle açıklamak gerekirse; haftalık bir program dahilinde, ortalama 15’er dakikalık ve her pazartesi 19.00’da video paylaşan bir Youtube kanalı, ilk 15 dakikada ortalama ne kadar izlendiğini iyi analiz etmelidir.

Çünkü bu aslında ön gösterimde alacağı izlenmeyi de etkileyecektir. Ön gösterimde bu izlenmenin altında bir izlenme aldığı zaman kanal için kötü etkileri olacaktır. Ancak ön gösterim için iyi bir tanıtım, pazarlama yapmış ve merak uyandırmışsa, ilk 15 dakika izlenmesini normale nazaran arttırmışsa kanal için iyi etkileri olacaktır.


Youtube Ön Gösterim Özelliği Kullanılmalı Mıdır?

Gözlemlerime göre bu özellik, Youtube’un genel kitle tarafından eğlence içeriklerine yönelmesi ve Youtube kanallarının da bu içerikler ile hızlı büyümesine bir set vurmak istemesi yönünde olduğu.

Bunun nedeni ise aslında Eğlence kategorisinin diğer kategorilere göre net bir tanımlaması bulunmamasından diyebiliriz. Eğlence kategorisi daha çok trend olan aramalara ve trendlere yönelik içeriklere hizmet ediyor.

Eğlence kategorisi ve trend konular dışında ön gösterim özelliğinin efektif olarak kullanılabileceği çok fazla içerik türü de yok diyebiliriz. (Müzik kanalları hariç, yeni şarkı lansmanı için etkili bir özellik diyebiliriz.)

Bu kategoride çok fazla Youtube kanalı olduğu için ve her geçen gün arttığından Youtube bu ön gösterim güncellemesi sayesinde daha etkili etkileşimi olan kanalları ayrıştırmak istiyor gibi görünüyor. Bunun yanında Youtuberların pazarlama gücünden faydalanarak daha çok etkileşim oluşturmak da istiyor.

Konunun özünde Youtube şunu istiyor: Bir anda trend veya magazinsel bir konu üzerinden etkileşimi yükselen anonim veya yeni bir Youtube kanalındansa kendi yarattığı ünlülerin ön plana çıkmasını istiyor. Bu kişilerin de sadece Youtube ünlüsü değil genel anlamda bir pazarlama gücü olan ve çeşitli platformlarda da etkisi olan kişiler olmasını istiyor. Çünkü Youtube’un kaynağı bu kanallar.

Youtube’un yeni güncellemesi ön gösterim ya da ilk gösterim diye adlandırılan özelliği özellikle büyük Youtube kanalları tarafından çok dikkatli kullanılmalıdır.

Hatırlarsınız Youtube yalnızca birkaç yıl önce oyun ve müzik videoları ile yükselişteydi ancak kullanıcı ilgisinin değişmesi ve buna bağlı etkenlerden dolayı bu kanalların etkileşimi gittikçe düşmüştü.

Bu senaryo aynı şekilde eğlence kategorisindeki Youtube kanalları için ilerleyen aşamalarda tekrar edecektir. Bu yüzden Youtube bu kategorilerdeki içerik üreticilerini doğru seçmek istiyor.


Konu ile ilgili detaylı bilgi almak ve diğer özelliklerini öğrenmek için Youtube Premier Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı