İnternetYoutube

Youtube Para Kazanma ve Youtube Kanal Büyütme Yolları

Youtube’un popülerleşmesi ve Youtube para kazanma yollarının da çeşitlenmesiyle birlikte birçok kişi Youtube kanalı açmak istiyor. Ama Youtube kanalı açmak ile hemen Youtube’dan para kazanmak mümkün değil. Bu içerikte Youtube para kazanma şartları ve Youtube kanalını büyütme yollarını detaylı olarak öğreneceksiniz.

Youtube para kazanma aktif etme şartları 20 Şubat 2018’de ciddi bir değişiklik yaşamıştı. Bu değişikliğin sebebi aslında belli viral içeriklerin birçok kanaldan paylaşılarak gelir elde etmesi olarak açıklanıyor, bunun yanında reklamverenler için de para kazanma şartlarının değişikliği olumlu bir durum.

Youtube Para Kazanma Aktif Etme

youtube kanal büyütme yolları

Youtube kanalı açar açmaz para kazanmaya başlayamazsınız. Youtube’dan para kazanmak için videolarınıza reklam eklenmelidir. Youtube’un videolara reklam ekleyebilmeniz için bazı şartları var.

Bunlar:

 • Son 1 yıl içerisinde videolarınızın izlenme süresi 4000 saat veya üzeri  olmalıdır,
 • 1000 veya daha fazla aboneye sahip olmanız gerekiyor.

Youtube’dan para kazanmayı aktifleştirmek için ilk önce bu iki şartı yerine getiren bir kanalınız olmak zorunda. Şartları yerine getirdiyseniz Google Adsense başvurusu yaparak Youtube kanalından para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Peki, 4000 saat izlenme ve 1000’den fazla aboneye sahip olmamız için Youtube’da neler yapmamız gerekir? Bir Youtube kanalı nasıl gelişir? Youtube kanal büyütme yolları nedir? Çünkü hedefimiz 4000 saat izlenme ve 1000 aboneden daha fazlasıdır.

Youtube Kanal Büyütme Yolları ve Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür

youtube kanal büyütme

Youtube kanal büyütme yolları ya da Youtube kanalı nasıl büyütülür, nasıl gelişir gibi sorular her Youtube kanalı açanın sorduğu sorulardandır.

Youtube kanal büyütme yollarını öğrenmek için öncelikle Youtube’un nasıl çalıştığını anlamamız gerekir. Youtube her ne kadar bir sosyal medya uygulaması olarak düşünülse bile arama motoru gibi çalışır.

Yani sosyal medya uygulaması algoritmasına da benzer ama daha çok arama motoru algoritmasına uygun bir algoritmaya sahiptir.

Youtube’un bir arama motoru gibi çalıştığını anladığımız zaman Youtube kanallarını tıpkı bir website veya blog gibi sitelere benzetebiliriz. Hatta ben Blogspot’un video hali demeyi tercih ederim.

Youtube Kanal Ayarları

Youtube kanal büyütmek için gereken ayarları “Kanal ayarları ve Video ayarları” olarak iki kısımda inceleyeceğiz.

Önce kanal ayarlarından başlayalım.

Youtube Kanalını Bir Blog Gibi Düşünün

Youtube kanalını bir blog gibi düşünün ve Youtube’u ise Google gibi ki zaten Youtube, Google’ın bir ürünü. Ama aynı zamanda Youtube kanalınız artık Google aramalarında da çıktığı/çıkabileceği için Youtube kanalını tümüyle blog olarak düşünmek doğru olacaktır.

Youtube Kanal Kategorisini Belirleyin

Öncelikle kanal içeriğinizin neler olacağına karar vermelisiniz. Verdiğiniz karara göre Youtube kanal kategorisini belirleyin.

Youtube kanal kategorileri:

 • Otomobil ve Taşıtlar
 • Komedi
 • Güzellik ve Moda
 • Eğitim
 • Eğlence
 • Aile Eğlencesi
 • Film ve Animasyon
 • Yiyecek
 • Oyun
 • Nasıl Yapılır ve Stil
 • Müzik
 • Haber ve Politika
 • Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve Aktivizm
 • Kişiler ve Bloglar
 • Evcil ve Yabani Hayvanlar
 • Bilim ve Teknoloji
 • Spor
 • Gezi ve Etkinlikler

18 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlar içeriğin hangi konularla ilgili olacağını gösterir. Bu kategoriler sayesinde, daha önce bu tür içerikleri izleyen/tüketen kişilere sizin içerikleriniz de önerilir.

Youtube içerikleri tanımlamak için ve sizin içeriğinizi izlemek isteyecek kişileri bu şekilde tahmin eder.

Sonuç olarak, kanal açtıktan sonra hangi konularda içerik üretmek istediğinize karar vererek kanal için bir kategori seçin.

Genel Videolar ile Başlamayın

Tıpkı blog açtığınızda yapmanız gereken SEO çalışmaları gibi genel videolar ile başlamayın.

Yani, genel içerikler yerine daha özel ilgi alanlarına hitap eden içerikler üretin.

Aslında bunu şöyle tanımlayabiliriz. Long-tail keywords (Uzun kuyruklu anahtar kelimeler) için içerikler üretin.

Bir yemek tarifleri kanalı olduğunuzu varsayalım, ilk üreteceğiniz içerik “Etli kuru fasulye tarifi” yerine “Dana etli kuru fasulye tarifi” ya da “Kemikli etli kuru fasulye tarifi” gibi içerikler olmalıdır.

Çünkü “Etli kuru fasulye tarifi” videosu yüksek aboneli kanallar tarafından çok önceden yapılmıştır. Yeni bir kanalın videosu bunlarla ilk aşamada rekabet edemez. “Dana etli kuru fasulye tarifi” videosu ile aslında rekabet oranını düşürmeye çalışıyoruz.

Buna göre, “Kuru fasulye tarifi” videosu arayanlar için önerilmek ve yüksek sıralama çıkmak istiyorsak; önce “dana etli, kemikli etli, etli vs.” gibi kuru fasulye tariflerinin videolarını paylaşmalıyız.

İşin özü, kuru fasulye tarifi çok aranan bir kelime ve video olduğu için, bu tarif içeriğini hazırlamadan önce onunla ilgili olabilecek tüm tarifleri hazırlamalıyız. Yani bir piramit inşa etmeye çalışacağız.

Taktik: Bir Youtube kanalı açmak için önceden arama motoru optimizasyonu(SEO) ya da bu tip teknik detayları bilmek zorunda değilsiniz. Yukarıda anlattığım örneği herkesin kendi konsepti için kelimeler ve video fikirleri bulabileceği bir taktik göstereceğim.

google da nasıl arama yapılır

Yeni Youtube kanalımız için içerik üretmek istediğimiz konu ile ilgili önce Google ve Youtube’da arama yapmalıyız. Bu aramayı yaparken arama yapmak istediğimiz kelimelerin sonuna * işareti koyarak farklı arama sorgularını da öğrenebiliriz.

google önerilen anahtar kelimeler

Yukarıdaki iki farklı taktikte anahtar kelimeler ve içerik fikirleri bulabileceğiniz yollar. Tabi ki daha çeşitli anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz araçlar da var ancak bu yöntemler hiç bilmeyenler için bir başlangıç rehberidir.

Hakkında Sayfası Hazırlayın

Youtube kanalının hakkında sayfasını iyi bir şekilde hazırlayın. Bu sayfayı, blog sitenizin Google aramasında çıkan açıklaması gibi düşünebiliriz.

Hakkında sayfası hazırlarken, hem kendiniz hem de belirlediğiniz kategori ve içerikleriniz hakkında bilgi verin. Hatta içerik planını da eklemenizde fayda var.

Örneğin:Salı ve Cuma günü saat 18.00’de yeni videolar kanalda olacak.” gibi. Hem bu sayede sizi yeni takip eden kişilere bu bilgiyi de vermiş olursunuz.

İlgili Kanalları Takip Edin

Açmış olduğunuz Youtube kanalı ile benzer kategoride içerikler üreten diğer kanalları abonelik listenize ekleyin.

Bu şekilde hem rakiplerinizden anında haberdar olabilirsiniz hem de Youtube’a “beni bu kanallar ile eşleştir” gibi bir sinyal göndermiş olursunuz.

Oynatma Listeleri Oluşturun

İlk içerikten ya da videodan sonra mutlaka oynatma listeleri oluşturun. 

Oynatma listelerini blog sitesindeki kategorilere benzetebilirsiniz. Yani, yemek tariflerinin yanında restaurant gezileri, yemek tadımları veya kültürel lezzetler gibi içerikler de eklemek isterseniz bunların hepsi için farklı oynatma listeleri oluşturun.

Bu sayede yemek tadımlarınızı izlemekten keyif alan ancak yemek tarifleriyle ilgilenmeyen kitleyi de ayırt edebilirsiniz. Hem de yemek tarifleri izlemek istemeyen kullanıcılara alakasız içerikler önerilmez.

Youtube Anasayfasını Özelleştirin

youtube anasayfa ayarları

Youtube anasayfa ayarlarını birkaç şekilde yapabilirsiniz. Youtube anasayfası bir nevi blog sitesinin ilk açılan sayfası olarak nitelendirilebilir.

Kullanıcıların kanala ilk girdiğinde göreceği bölümdür. Buraya en çok izlenen videonuzu ekleyebilirsiniz ya da kendi seçtiğiniz bir video içeriği de ekleyebilirsiniz.

En çok izlenen videonun koyulma sebebi belki de çok izlendiği için ve kullanıcıların ilgisini çektiği düşünülerek tercih edilebilir. Ancak kendinizi ve kanalınızı tanıtan çok kısa bir video ekleyerek de sizi takip etmek isteyenleri karşılayabilirsiniz.

Video Ayarları

Gelelim video ayarlarına, yukarıdaki bahsettiğim optimizasyon çalışmaları kanal ayarları için önemli ayarlardır. Bir de video yükledikten sonra nasıl önerilen videolar arasında yer alabiliriz, youtube trendlere girmek için neler yapmak gerekir, bunları inceleyelim.

Clickbait Yapmayın! İlgi Çekici Başlıklar Ekleyin

Yanıltıcı başlık veya diğer bir deyişle clickbait (tık tuzağı) yapmayın.

Clickbait aslında içerik ile başlık arasında herhangi bir alakalı olmamasıdır. Bazı başlıklar insanlara çok daha ilgi çekici gelebilir. Ancak video içerisinde başlıkla ilgili içerik sunulmuyorsa bu durumda videodan para kazanma özelliğiniz kapanabilir.

Youtube video başlıklarında clickbait olup olmadığını anlamak için, videonuzun izlenme süresini inceler. Eğer izlemek için içeriğe tıklayıp gelenlerin çoğu kısa sürede videoyu kapatıyorsa içeriğin alakasız olduğunu düşünerek clickbait olarak algılayabilir.

Not: İçeriğiniz ve başlığınız eğer uyumlu ise ancak izleyiciler kısa sürede videoyu kapatıyorsa, Youtube para kazanmayı kapatabilir. Bu durumda videonun manuel olarak incelenmesini talep ederek tekrar para kazanma özelliğini aktif edebilirsiniz.

Dikkat! Clickbait, etkili ve ilgi çekici başlık yazmak demek değildir. İçeriğiniz ile ilgili ilgi çekici başlıklar eklemeye özen gösterin.

Önemli! Başlıklarınızı seçerken tıpkı uzun kuyruklu anahtar kelimelerde anlattığım gibi, anahtar kelimeleri başlıkta geçirmeye çalışın. Mesela yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden bir örnek başlık verecek olursam “Dünyanın En Lezzetli Dana Etli Kuru Fasulye Tarifi” gibi hem ilgi çekici hem anahtar kelime geçiyor hem de içerik ile başlık uyumlu.

Video Açıklamasını Optimize Edin

Video açıklamasını eklerken yine başlık, anahtar kelime, ilgi alanımız ve içeriğimiz ile ilgili bilgiler vererek optimize etmemiz gerekir.

 • Her videonun kendi özgün açıklaması olması gerekir.
 • Video açıklamalarında minimum 250-300 kelimelik bir içerik oluşturmaya özen gösterin.
 • Açıklamalarınızı kolay okunabilir halde yazmaya özen gösterin. 250 kelimeden fazla yazacağınız açıklamaları paragraflarla ayırın.
 • Açıklamaların son paragrafı için bir şablon hazırlayın. Bu şablon sayesinde her video için ayrı ayrı son paragraf açıklaması yazmamış olursunuz.
 • Son paragrafta önceki videolarınıza ve kanalınıza bağlantılar içeren bir bölüm oluşturun.
 • Video açıklamasına ilgili etiketler ekleyin.

Filigran Oluşturun

Videoların sağ alt köşesinde görünecek olan bir abone ol filigranı oluşturun.

Her ne kadar filigran konusunda bazı kanallar logolarını kullansa da bu filigranı bir CTA butonu olarak görmek gerekir. CTA (Call-to-action) yani harekete geçirici butonlardır.

Kişisel tavsiyem filigran oluştururken bunu bir marka ya da kişisel logo oluşturmak yerine “ABONE OL” tarzında harekete geçirici bir buton gibi kullanmaya çalışın.

Youtube Kartlarını Kullanın

Birden fazla içeriğiniz varsa Youtube kartlarını kullanarak ilgili diğer içeriklere izleyicileri yönlendirin.

Youtube kartlarında ilgili farklı içerikler olduğunu ve mutlaka izlemeleri gerektiğini de video içerisinde söyleyin.

Youtube kartları sayesinde anketler yapabilirsiniz. İçeriğiniz ile ilgili ya da izleyenler ile etkileşim kurmak için bu anketleri kullanın.

Altyazı Ekleyin

Youtube videolarını birbirinden ayıran en önemli özelliklerden biri altyazı eklemektir.

Kategorinizde rekabet ettiğiniz diğer kanalların önüne geçmek istiyorsanız altyazı eklemek çok önemli bir faktördür.

Altyazı sayesinde Youtube videoları aynı zamanda bir blog yazısı gibi algılanır. Bu sayede arama motoru optimizasyonu için rakiplerinize ciddi bir fark atabilirsiniz.

Altyazı her zaman farklı dillerde olmak zorunda değildir.

Türkçe video içerik için Türkçe altyazı ekleyebilirsiniz.

İngilizce videolarınız varsa Youtube otomatik altyazı ekleyebiliyor. Bu yüzden İngilizce videolarınız için başka dillerde altyazı eklemeniz avantajlı olacaktır.

Not: Video içerisinde başlık, anahtar kelime, ilgi alanı ve içerikle ilgili konuştuğunuz zaman ve bunu altyazı ile güçlendirdiğinizde Youtube videonuzu daha iyi tanımlar. Bu da rekabette sizi güçlendirir.

İzleyicilerden Abone Olmalarını ve Yorum Yapmalarını İsteyin

youtube para kazanma etkinleştirme

Her ne kadar ” kanalıma abone olmayı, videoyu beğendiyseniz like atmayı ve yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!” cümleleri artık itici gelse bile bu gerçekten olması gereken bir şey.

Filigran konusunda anlattığım gibi bu da bir harekete geçirici mesajdır ve işe yarayan bir tekniktir.

Youtube kanal büyütme yolları arasında bu iki teknik, harekete geçirici mesaj olmasından dolayı itici ya da sevimsiz olsa da kullanılması gerekir.

İzleyicilerden Bildirimi Açmalarını İstemeyin!

İzleyicilerden bildirimi açmalarını istemeyin! Dikkat edin, İSTEMEYİN! diyorum.

“Bildirimi açmayın” demeyin tabi, ama bildirim açmalarından hiç bahsetmeyin.

Çünkü bildirim sistemi bir videonun değeri hakkında Youtube’a bazı veriler gönderen bir işleyişe sahip.

Şöyle; 100.000 aboneli bir kanalda 50.000 kişi bildirimleri açmış olsun. Video yüklendikten sonra bildirimler 50.000 kişiye aynı anda gönderilmiyor. Youtube, videonun bildirimini 50.000 kullanıcıya göndermek için önce videonun buna değip değmediğini kontrol etmek istiyor. Çünkü Youtube kullanıcısını da “rahatsız etmek istemiyor” diyebiliriz. Öncelikle bir test grubuna bildirimler gidiyor, bu 500 kişi de olabilir 5000 kişi de olabilir. Bu kişilerin bildirime tepkisine göre kalan kullanıcılara başka zamanlarda veya hiç göndermeyebiliyor. Bu da videonun izlenmesinde ve kanalın aktifliğinin düşmesinde önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise izleyiciler bildirim geldiği an müsait olmayabilirler, bildirime anlık tepki veremeyebilirler, bildirime tepki vermek yerine 1 saat sonra Youtube’a girerek videoyuyu izleyebilir ve bu da bildirimde etkileşim oluşturmayabilir.

Sonuç olarak, kullanıcıların davranışlarını tahmin edemeyeceğiniz için ve buna bağlı oluşacak Youtube’a video ile ilgili yanlış sinyaller (yetersiz, ilgi çekici olmayan vs.) gönderildiğinde etkileşiminiz düşebilir.

Kanal ayarları ve video ayarları dışında yapabileceğimiz diğer ayarlar ve izlenmeyi arttırmak için neler yapılabilir bunları inceleyelim.

Ücretsiz Blog Kurun

Blog kurarak Youtube kanalınızın büyümesini sağlayabilirsiniz.

Blog kurmak için ücretli veya ücretsiz seçenekleri değerlendirebilirsiniz ama Google’ın ürünü olan Blogger ile ücretsiz ve kolay kurulumu olan bir blog kurarak başlamanızda fayda var.

Blog açmanın bir diğer faydası ise ekstra para kazanmanızı sağlayabilir. Hem Youtube’dan para kazanmak hem de blogdan ekstra para kazanmak için iyi bir yöntemdir. Blogger ile blog kurarsanız, Youtube’da olduğu gibi Google AdSense ile para kazanmanız mümkündür.

Bazı büyük Youtube kanalları arasında ayrıca blogu olanlara örnek vermem gerekirse:

Bu Youtuberların blogları da ciddi trafik almakta, bu sayede Google arama sonuçlarında çıkarak farklı kullanıcılara da ulaşabiliyorlar. Böylece video izlenmelerini de arttırabiliyorlar.

Ücretsiz blog kurmak, youtube kanal büyütme tekniklerinden olmakla birlikte Youtube’a sıfırdan başlayacaklar için de bir başlangıç olabilir. Blog sayesinde ulaşacağınız kullanıcıları daha sonra açtığınız Youtube kanalına da yönlendirebilirsiniz. Yani, Youtube kanalı açmak için gerekli ekipmanlar ve zamanınız yoksa blog açmayı küçük bir başlangıç olarak değerlendirebilirsiniz.

Abonelerinizle Topluluk Oluşturun

Youtube’daki abonelerinizle hızlı iletişim kurabileceğiniz topluluk oluşturun.

Ayrıca ” Bildirimleri Açmalarını İstemeyin” başlığında anlattığım işleyişten dolayı topluluk oluşturmak çok daha verimli olacaktır.

Topluluk oluşturmak için, Facebook grupları veya Discord gibi kanallar kullanılabilir. Yeni videolarınızı da buralardan yayınlayarak abonelerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca topluluk içinde takipçilerden gelen geri dönüşümlere göre hareket etmeniz de fayda sağlayacaktır.

Sonuç

Bu içerikte Youtube kanalı nasıl büyütülür, Youtube para kazanma şartları ve Youtube para kazanmanın kapatılabileceği durumlardan bahsettik.

Bu makalede bahsedilenler nispeten teknik olarak Youtube kanalı büyütme yollarından sayılabilir. Ama başta da belirttiğim gibi Youtube bir sosyal medya uygulaması gibi değil daha çok arama motoru gibi çalışmaktadır. Bu yüzden bu teknik detaylar Youtube’da yeni kanal açmak isteyenler veya Youtube kanalını büyütmek, geliştirmek isteyenler için önemli detaylar.

Youtube kanal büyütme yollarından son olarak her şeyden önemlisi, düzenli ve istikrarlı bir şekilde yılmadan belli bir süre içerik üretmeniz gerekmektedir. İlk videodan hiçbir çıkarım yapamazsınız, en az 6 ay boyunca düzenli içerik planınız olmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Pes etmediğiniz sürece bu teknik detayları da doğru uyguladığınızda Youtube kanalının geliştiğini görebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu