Adını Tarihe Yazmayı Başarmış 10 Korsan

6 dakikada okunabilir


Korsanlığın, deniz faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte geldiği bilinmektedir. 15. yüzyıl ve 19. yüzyıl arasında korsanlar, insanlara en korkulu dönemleri yaşatmıştır.

Ayrıca günümüzde korsancılık hâlen devam etmekte ancak teknolojinin gelişmesi ve ülke donanmalarının güçlenmesiyle eski şanını yitirmiştir. Ancak eskileri de unutmamak gerekir.

Yüzyıllar boyunca devam eden korsancılıkta en fazla nam salmış 10 korsanı tek tek tanıyalım. 

İşte Dünya’nın bilinen 10 en tehlikeli korsanı:

10. William Kidd (1645 – 1701) 

dünyanın en tehlikeli korsanları
William Kidd

William Kidd, İskoçtur. New York halkına hizmet etmiş, şehrine kilise yapılmasını sağlamıştır.

Korsan avcılığı yapan William Kidd, bir süre sonra kendisini korsan olarak bulur. Korsancılığa geçişinin ardından yavaşca bu yolda ilerlerken bir anda bir korsan tayfasını onu kaptan yapar.

Hintli bir gemicilik firmasına ait gemiye saldıran Kidd, bu olaydan sonra başına para ödülü koyulduğunu öğrenir.

Hazinelerini New York yakınında bir adaya gömer. Zamanı geldğinde bu hazinenin onu kurtacağını düşünen Kidd, yanılır.

Boston’da karısıyla birlikte yakalanan korsan, yargılanması için İngiltere’ye gönderilir.

İdam cezası alan Kidd, darağacında iken iki kez halatı kopar, üçüncü halatta ise idamı gerçekleşir.

Öldükten sonra cesedine zift dökülür. Cesedini Thames Nehri’ne zincirlerle asılan Kidd’in korsancılık kariyeri son bulur. 

9. Karasakal Edward Teach (1680 – 1718) 

dünyanın en tehlikeli korsanları
Blackbeard (Karasakal) Edward Teach

Karasakal Edward Teach bir İngilizdir. yaşadığı dönemde hızla yayınlan namı ile birçok kişinin korkusu olmayı başarmıştır.

Korsancılık kariyerinde zirvedeyken 4 gemisi ve 300’den fazla korsanı bulunmaktaydı. Hatta “Scarborough” ile yaptığı deniz savaşını kazanmış, daha fazla ün sahibi olmuştur.

Savaş alanında iki kılıcı, birkaç bıçağı ve tabancası ile savaşmıştır. Karayipler’de kırkın üzerinde ticaret gemisine el koymuş, tutsakları bile öldürmüştür.

Birçok karısı olmasına rağmen resmiyette 16 yaşında bir kızla evlendiği görülmüştür. Karasakal’ın kariyerinin sonunu ise İngiliz Donanması getirir.

Yapılan bir savaşta Karasakal yeniş düşer ve idam edilir. Başı, ABD’nin Virginia Eyaletinde bulunan Hampton Nehri’nin civarlarına asılır. 

8. Bartholomew Roberts “Black Bart” (1682 – 1722) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

Bartholomew Roberts bir Galyan’dır. Korsan olmadan önce bir gemide memur olarak çalışmaktaydı. Çalıştığı gemiyi Howell Davis ele geçirdi ve bir süre sonra geminin yönetimini Roberts ele aldı.

Kaptan olmasının yanı sıra Roberts denizde iyi yön bulabiliyor, korkusuzca meydan okuyabiliyordu. Bu özellikleri sayesinde tayfası tarafından kısa sürede sevildi, sayıldı.

Hatta kendi ekibi Roberts için “kurşun geçirmez” lakabını kullanıyordu. Roberts, cesaretinin getirdiği güç ile 400’den fazla gemi yağmaladı, en iyi gemileri bile yendi ancak İngiliz kaptan Chaloner Ogle ile yaptığı savaşı kaybederek, öldü. 

7. Henry Every “Uzun Ben” (1653 – ?) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

İngiliz donanması ile denizcilik kariyerine başlayan Henry, bir İngilizdir. İspanya asıllı bir ticaret firmasında işe başlayan Henry bir ayaklanma ile kaptan olur.

Yaşadığı dönemde Kızıl Deniz’in en çok korkulan korsanı olmayı başarmıştır. Birçok gemiyi yağmalayan Henry, Hint Okyanusu’nda iki gemiden topladığı mücevher ve altınlar ile korsancılık kariyerine son vermiştir.

Nereye kaçtığı, ne zaman öldüğü bilinmemektedir. 

6. Anne Bonny (1700 – 1782) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

Anne Bonny bir İranlandalıdır, ailesiyle seyahat ederken James isimli fakir bir denizciye aşık olur ve onunla evlenir.

Kocasının yeterince cesur olmadığını fark eden Anne Nassau’da baika erkekler aramaya başlar. Calico Jack Racham o sıralar ünlü bir korsandı.

Ondan etkilenen Anne, bir erkek kılığına girerek onun tayfasına katılır. O sıralar Mary Read ile birlikte ün salmışlar, kaptanlığa kadar ilerlemişlerdir. 

Anne ve Mary, Jack’in emrindeyken yakalanarak idam cezasına çarptırılırlar ancak hamile olduklarını öne sürerek cezasının ertelenmesini talep ederler.

Hapishane’deyken Mary ölür ancak Anne kaçmayı başarır. Nereye gittiği ise kimse tarafından öğrenilememiştir. Söylentilere göre kocasının ya da babasının yanına gittiği yönündedir. 

5. Sir Henry Morgan (1635 – 1688) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

Bir Galler olan Kaptan Morgan, İspanya’nın en büyük düşmanlarından birisi olmuştur. Gizlice İngiltere’nin onayını almış ve kaptan olmuştur.

Karayiplerin normal düzenini bozmuştur. Kariyeri boyunca 400’den fazla gemiyi yağmaladığı öne sürülmektedir.

En büyük başarısı ise 30 gemi ve 1200 civarı adamı ile Panama Şehri’ni ele geçirmesidir.

İngilizler tarafından yakalanan Morgan, savaş nedeniyle affedilmiş ve Jamaika’ya vali yardımcısı olarak atanmıştır. Ömrünün sonuna kadar saygın ve zengin bir hayat sürmüştür. 

4. Francois l’Olonnais (1635 – 1668) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

Amerika’da bir çiftlikte hizmetçilik yapan bu fakir adam, korsanlık kariyerinde birçok kasabayı yağmalamıştır.

Kariyerinde birçok gemiyi yağmalamış olsa da en büyük vurgununu Venezuela’da bulunan Maracaibo kasabasından yaptığı yağma ile yapmıştır.

200.000 İspanyol Doları’nı ele geçirmiştir. Söylentilere göre bir savaş sırasında İspanyol askerinin kalbini çıkarıp yemiştir.

Ölümü ise bir o kadar korkutucudur. Panama sahillerinde tayfasıyla yol alırken karaya çıkmışlar ancak gemiyi geri denize indirememişlerdir. Adada yemek ararken ekibiyle birlikte bir yamyam kabilesine yemek olmuşlardır. 

3. Sir Francis Drake (1540 – 1595) 

dünyanın en tehlikeli korsanları
Sir Francis Drake – Kaynak: History.com

Döneminin en ünlü İngiliz korsanlarından birisi olan Francis Drake, İspanyol donanmasını birçok kez yenmiştir.

Bu yağmaların birçoğunu İngiliz kraliçesi adına yapmıştır ve  İspanyollar Florida sahillerinin yağmalanmasına karşı pek bir şey yapamamıştır.

Ayrıca Kuzey Amerika’ya giden ilk insanlardan birisidir. Kraliçe adına Pasifik sahillerinde bir adayı bile ele geçirmiştir.

Ömrünün son yıllarında dizanteri hastalığına yakalanmış ve Panama sahillerinde hayatı sona ermiştir. 

2. Cheung Po Tsai (1800 başları – 1800 ortaları) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

Bir balıkçının oğlu olan Cheung Çinlidir. Korsanlar tarafından kaçırılan Cheung, karısı ile birlikte korsanlığa kabul edilmiştir.

Korsanlık kariyerinin zirvesinde 50.000 adama ve yüzlerce gemiye kaptanlık yapmıştır.

Guandong sahillerini yağmalamış olan bu korsan elde ettiği hazine ile bir mağaraya saklanır ancak hükümet tarafından yakalanır.

Yakalandıktan sonra orduya kaptan olarak görevlendirilir ve yüzlerce korsanın yakalanmasını sağlamıştır. 

1. Ching Shih (1785 – 1844) 

dünyanın en tehlikeli korsanları

Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en başarılı ve en güçlü kadın korsan Ching Shih‘dir.

Kocasıyla eşit güce sahip olan Shih, kocasının ölümüyle tüm yetkileri kendi eline alır.

Evlatlık oğlunu ikinci kaptan yapan Shih, eskiden bir fahişeyken 1500’den fazla gemi ve 80.000’en fazla adamıyla korsanlığın zirvesini yapmıştır.

Güney Çin Denizi civarlarında kasabalar soymuş, vergiler bağlamıştır. Birçok gemiyi yağmalamış, adamları üstünde otoriter bir güce sahip olmuştur.

Çin Hükümeti’nin af teklifini kabul etmiş ve korsancılığı bırakmıştır. Adamları ve gemileri orduya bağlanmıştır.

Shih ise yeni kocasıyla kumarhane ve genel ev işleterek ölene kadar zengin yaşamıştır.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. ikas.com ve mugo.com.tr 'de Dijital Pazarlama Uzmanı ve teknoloji meraklısı. Özellikle yeni çıkan akıllı telefonları incelemeyi ve araştırmayı sever. Bu alanlardaki sorularınızı sosyal medya hesaplarından veya yorumlardan iletebilirsiniz.