Benzer Hedef Kitle Instagram Reklamlarında Nasıl Kullanılır? | Webional

Instagram’da reklam vermek isteyenler ve halihazırda instagram üzerinden reklam yapanlar için ” benzer hedef kitle ” nasıl kullanılır? Detaylı olarak bu rehberde bulabilirsiniz. 

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram reklamı hem Facebook üzerinden hem de Instagram uygulaması üzerinden kullanılabilir. Facebook üzerinden nasıl instagram reklamı verilir öğrenmek için Facebook Reklam verme yazısını incelemelisiniz.

Instagram uygulama üzerinden reklam vermek için, instagram hesabımızın bir işletme profili olması gerekir. Instagram hesabı Facebook işletme hesabı ile nasıl bağlanır yazısınından detaylı olarak bilgi alabilirsiniz. 

instagram reklam verme
Instagram.com/ragipwebional

Instagram’da reklam vermek istediğimiz gönderimizi seçerek ” Promote ” butonuyla birlikte reklam verme aşamalarına geçiyoruz.

instagram reklam vermek

Instagram burada bizden reklam ile insanları nereye yönlendireceğimizi öğrenmek istiyor. Web sitesi, instagram profili gibi farklı yönlendirmeler için reklamlar verebiliriz. 

Yukarıdaki görselde ben instagram profilimin ziyaret edilmesini istediğimi seçiyorum. 

Ek Bilgi: Bu seçili olan reklam modeli Facebook Reklam Yöneticisinde Trafik reklamı olarak görünecektir.

instagram hedef kitle reklam vermek
instagram reklamı vermek

Hedef kitlemizi instagram üzerinden basitçe belirleyebiliriz. Hedef kitle belirlerken çok fazla detaylandırma yapmamız mümkün değil, ancak basit bir başlangıç hedeflemesi yapılabilir.

instagram reklam ücretleri reklam vermek

Instagram’da reklam vermenin son adımında ise bütçemizi ve reklamın yayınlanacağı süreyi belirleyip, yaptığımız tüm işlemleri onaylıyoruz. 

Benzer Hedef Kitlelere Reklam Vermek

Instagram’daki bazı reklam modellerini Facebook reklam yöneticisinden kullanamıyoruz. Bu yüzden Instagram reklam modellerinde Benzer hedef kitle, Özel hedef kitleler gibi bazı özellikleri reklamı oluştururken kullanamıyoruz.

Facebook işletme hesabımızla instagram hesabımızı bağlamış bile olsak, Facebook’ta oluşturduğumuz kitleler ne yazık ki instagram uygulamasında reklam verirken karşımıza çıkmıyor. Ancak bu özellikleri kullanabilmek için başka yollar var.

Instagram uygulamasından verdiğimiz reklamları benzer hedef kitlelere ya da özel hedef kitlelere nasıl hedefleyebiliriz sorusunun cevabı bu rehberde.

Beni oku:  Facebook’ta Otomatik Video Oynatmayı Kapatma Nasıl Yapılır?
instagram hedef kitle belirlemek

Instagram uygulaması üzerinden verdiğimiz reklam Facebook reklam yöneticisinde de karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden instagram’dan reklam verdikten hemen sonra benzer hedef kitle veya özel hedef kitle kullanmak için Facebook İşletme Yöneticisi‘ne giriyoruz. 

İnstagram’da oluşturduğumuz ” Deneme Hedef Kitlesi ” görüldüğü gibi reklam yöneticisine kaydedilmiş. 

Deneme hedef kitlesi ismini verdiğimiz hedef kitlemizi seçip “Actions” butonundan ” Edit – Düzenle” işlemini yapmak için tıklıyoruz. 

instagram look a like audience seçmek benzer hedef kitle reklam vermek

Düzenleme ekranında ise instagram üzerinden seçtiğimiz ayarları kaldırıyorum ve oluşturduğum benzer hedef kitleyi ekliyorum.  

Bu esnada reklam devam ettiği için, hedef kitlesinde sadece düzenleme yapmış oluyoruz. 

Sonuç

Benzer hedef kitle ve özel hedef kitleler sosyal medya pazarlamasının önemli konularındandır. Reklam maliyetlerini verimli hale getirmek için, daha doğru kitlelere ulaşmak için ve dönüşüm oranlarını arttırmak için çok önemlidir.  

Instagram hesabınızı ziyaret eden, instagram paylaşımlarını beğenen ve kaydeden kişilerle aynı davranışlarda bulunan benzer hedef kitleler oluşturmak için bu detaylı rehberden faydalanabilirsiniz.

1 yorum

  1. Avatar

    Merhabalar instagram hedef kitlesinin içeriğini facebooktan değiştirdiğimde artık güncelleme olmuyor sanırım ben yaptım hata verdi

Yorum Ekle