Dijital PazarlamaInstagram

Benzer Hedef Kitle Instagram Reklamlarında Nasıl Kullanılır?

Instagram’da reklam vermek isteyenler ve halihazırda instagram üzerinden reklam yapanlar için ” benzer hedef kitle ” nasıl kullanılır? Detaylı olarak bu rehberde bulabilirsiniz. 

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram reklamı hem Facebook üzerinden hem de Instagram uygulaması üzerinden kullanılabilir. Facebook üzerinden nasıl instagram reklamı verilir öğrenmek için Facebook Reklam verme yazısını incelemelisiniz.

Instagram uygulama üzerinden reklam vermek için, instagram hesabımızın bir işletme profili olması gerekir. Instagram hesabı Facebook işletme hesabı ile nasıl bağlanır yazısınından detaylı olarak bilgi alabilirsiniz. 

instagram reklam verme

Instagram’da reklam vermek istediğimiz gönderimizi seçerek ” Promote ” butonuyla birlikte reklam verme aşamalarına geçiyoruz.

instagram reklam modelleri
Instagram reklam seçenekleri

Instagram burada bizden reklam ile insanları nereye yönlendireceğimizi öğrenmek istiyor. Web sitesi, instagram profili gibi farklı yönlendirmeler için reklamlar verebiliriz. 

Yukarıdaki görselde ben instagram profilimin ziyaret edilmesini istediğimi seçiyorum. 

Ek Bilgi: Bu seçili olan reklam modeli Facebook Reklam Yöneticisinde Trafik reklamı olarak görünecektir.

instagram reklam verirken hedef kitle belirleme

Hedef kitlemizi instagram üzerinden basitçe belirleyebiliriz. Hedef kitle belirlerken çok fazla detaylandırma yapmamız mümkün değil, ancak basit bir başlangıç hedeflemesi yapılabilir.

instagram'da reklam vermek

Instagram’da reklam vermenin son adımında ise bütçemizi ve reklamın yayınlanacağı süreyi belirleyip, yaptığımız tüm işlemleri onaylıyoruz. 

Benzer Hedef Kitlelere Reklam Vermek

Instagram’daki bazı reklam modellerini Facebook reklam yöneticisinden kullanamıyoruz. Bu yüzden Instagram reklam modellerinde Benzer hedef kitle, Özel hedef kitleler gibi bazı özellikleri reklamı oluştururken kullanamıyoruz.

Facebook işletme hesabımızla instagram hesabımızı bağlamış bile olsak, Facebook’ta oluşturduğumuz kitleler ne yazık ki instagram uygulamasında reklam verirken karşımıza çıkmıyor. Ancak bu özellikleri kullanabilmek için başka yollar var.

Instagram uygulamasından verdiğimiz reklamları benzer hedef kitlelere ya da özel hedef kitlelere nasıl hedefleyebiliriz sorusunun cevabı bu rehberde.

instagram hedef kitle ayarları

Instagram uygulaması üzerinden verdiğimiz reklam Facebook reklam yöneticisinde de karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden instagram’dan reklam verdikten hemen sonra benzer hedef kitle veya özel hedef kitle kullanmak için Facebook İşletme Yöneticisi‘ne giriyoruz. 

Instagram’da oluşturduğumuz ” Deneme Hedef Kitlesi ” görüldüğü gibi reklam yöneticisine kaydedilmiş. 

Deneme hedef kitlesi ismini verdiğimiz hedef kitlemizi seçip “Actions” butonundan ” Edit – Düzenle” işlemini yapmak için tıklıyoruz. 

instagram reklamlarında benzer hedef kitle kullanmak

Düzenleme ekranında ise instagram üzerinden seçtiğimiz ayarları kaldırıyorum ve oluşturduğum benzer hedef kitleyi ekliyorum.  

Bu esnada reklam devam ettiği için, hedef kitlesinde sadece düzenleme yapmış oluyoruz. 

Sonuç

Benzer hedef kitle ve özel hedef kitleler sosyal medya pazarlamasının önemli konularındandır. Reklam maliyetlerini verimli hale getirmek için, daha doğru kitlelere ulaşmak için ve dönüşüm oranlarını arttırmak için çok önemlidir.  

Instagram hesabınızı ziyaret eden, instagram paylaşımlarını beğenen ve kaydeden kişilerle aynı davranışlarda bulunan benzer hedef kitleler oluşturmak için bu detaylı rehberden faydalanabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhabalar instagram hedef kitlesinin içeriğini facebooktan değiştirdiğimde artık güncelleme olmuyor sanırım ben yaptım hata verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı