Dijital Pazarlamaİnternet

E-mail Bülteni Hazırlamak için 2 Harika Araç

E-mail Bülteni Nedir?

Günümüzde ilgi alanlarımıza göre içerik tükettiğimiz sosyal medya uygulamaları veya içerik siteleri dışında bir de e-mail bültenleri bulunuyor.Çeşitli e-mail bültenlerine bilmeden kaydoluyoruz. Özellikle e-ticaret siteleri alışveriş yaptığımız sırada otomatik olarak “indirimleri takip etmek ister misiniz” gibi seçenekleri işaretledikleri için bilinçsizce kaydolabiliyoruz.Yine e-ticaret siteleri indirim kuponu için eposta adresimizi talep edebiliyor ve bizi bültenine ekliyor.Bunların dışında, kendi ilgi alanlarımızdaki içerik (blog) sitelerini takip edebilmek için e-mail listelerine kaydoluyoruz. Gün içerisinde kaçırdığımız veya göremediğimiz içerikleri de bu sayede daha rahat bir zaman diliminde inceleyebiliyoruz.Kişisel e-posta bültenleri de yine belli konularda uzman olarak gördüğümüz ya da fikirlerine önem verdiğimiz kişilerce hazırlanan haftalık, aylık veya günlük içeriklerdir.Bu içerikte, e-posta bülteni hazırlamak isteyenler için 2 kullanışlı ve kolay e-posta bülteni hazırlama aracından bahsedeceğiz.

Revue

revue ile e-mail bülteni hazırlamak
Revue
Revue kullanışlı bir arayüze sahip, basit ve 10 dakika içerisinde e-posta bülteninizi kurup içeriğinizi hazırlayabileceğiniz bir araç.Ücretsiz bir planla başlayabilir ve abone sayınıza göre ücretli planlara geçebilirsiniz.
revue fiyatları
50 aboneye kadar ücretsiz paketi kullanabilirsiniz.Ücretli planlarda ise en düşük ücret 200 aboneye kadar aylık 5 dolar, en yüksek ücret ise 40.000 aboneye kadar aylık 135 dolar şeklindedir.Birden fazla editörünüz, yazarınız veya e-bülteniniz varsa yayıncı kategorisine giriyorsunuz ve Revue ile iletişime geçerek bir fiyat belirleniyor.Buradaki içerikleriniz aynı zamanda blog içeriğinizdir. Revue profiliniz bir blog sayfası gibi görünür ve arama motorları tarafından indexlenebilir.

Substack

substack ile e-posta bülteni hazırlama
E-mail bülteni hazırlamak için bir diğer araç ise Substack.Substack yayıncılar (e-posta bülteni oluşturanlar) için tamamen ücretsiz bir platformdur.Bu yüzden substack sizi, yayınlarınızı ücretli yapmanıza yönelik teşviklerde bulunur. Çünkü buradan %10 komisyon ücreti alır. Ancak ücretsiz e-posta bültenleri hazırlayabilirsiniz.Substack ayarlamalarını yine basitçe yapabilir ve hatta ücretli bir e-bülten hazırlıyorsanız Stripe hesabınızı bağlayarak ödeme alabilirsiniz.

Ek Bilgiler

Eğer bir Wordpress blogunuz varsa Revue sitenizden abone edinmeniz için bir eklenti sunuyor. Bunu da sitenize bileşenler ile ekleyip site ziyaretçilerinizin Revue aboneleriniz olmasını sağlayabilirsiniz.Revue profilinizde özellikle ücretsiz profillerde renk gibi tasarım konusunda özelleştirmeler yapamıyorsunuz.Revue profiliniz www.getrevue.co/profile/kullaniciadiniz şeklinde bir linke sahip olur.Substack bir wordpress eklentisine sahip değildir. Substack arayüzü daha sade ve kullanışlı diyebiliriz.Substack profilinizin renk özelleştirmelerini yapabiliyorsunuz.Substack profiliniz kullaniciadi.substack.com (ragip.substack.com) şeklinde bir linke sahip olur.Kişisel e-mail bülteninde tasarım veya renkler konusunda çok detaylı davranmanıza gerek yok diye düşünüyorum. Nihayetinde insanlar sizi içeriğiniz için takip etmek istiyor. Okunabilirliği yüksek içerikler ve yazı boyutlarını doğru ayarladığınız takdirde başarılı bir bülten hazırlamış olursunuz.Yazı boyutları önemli çünkü e-mail bültenlerinin büyük oranı mobil cihazlarda açılacaktır. Bu yüzden mobil cihazlarda okuma kolaylığı sağlayacak şekilde içeriğin hazırlanması bülten renginden daha önemli bir etkendir.

Takip Edebileceğiniz 5 E-Posta Bülteni

Batuhan Apaydın: Girişimcilik ve pazarlama üzerine haftalık olarak her pazar günü kaliteli ve bilgiye doyurucu içerikler hazırlıyor.Onur Özcan: Onur Özcan, kendi deneyimlerini, internetten para kazanma ve ek gelir elde etme yöntemleriyle birlikte pazarlama içerikleri de paylaşıyor. Zaman zaman aksattığını söylese de genelde pazar günleri haftalık olarak paylaşımlarına devam ediyor.Serbay Arda Ayzit: Serbay Arda Ayzit, her salı haftalık olarak SEO, Adwords, Analytics, Facebook gibi konuları kapsayarak dijital pazarlama alanında faydalı teknikler ve içerikler paylaşıyor.Fatih Güner – Ek Gelir Kazanın: Fatih Güner’in Ek Gelir Kazanın projesi, 30 hafta boyunca internetten ek gelir elde etme yöntemlerini paylaşacağı bir içerik serisidir.Hasan Yaşar – Günün Özeti:  Hasan Yaşar – Günün özeti e-posta bülteninde günlük olarak yatırım haberleri, girişim haberleri ve teknoloji dünyasından günlük özetlerin derlemesi şeklindedir.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu