Dijital PazarlamaFacebook

Etkili Facebook Reklam Hedefleme Taktiği

Bu içerikte Facebook hedef kitle belirleme örneği ile birlikte etkili Facebook reklam hedefleme taktiğini Facebook hedef kitle istatistikleri aracı yardımıyla oluşturacağız. Bu şekilde başarılı reklamlar ve facebook hedef kitleleri oluşturabileceksiniz.

Hedef kitle nasıl belirlenir konusuna geçmeden önce Facebook hedef kitle istatistikleri (Facebook Audience Insights) aracını nasıl kullanacağımızdan bahsedelim.

Facebook Hedef Kitle İstatistikleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook Audience Insights Türkçesi “Hedef Kitle İstatistikleri” olan işletme yöneticisi panelinde bulunan araç, Facebook kullanıcıları hakkındaki bazı verileri reklam verenlere gösterir.

Tabi ki Facebook, kullanıcılarının tüm bilgilerini paylaşmaz ancak reklamverenlerin işine yarayacak bilgileri ve reklamlarını daha doğru hedef kitlelere ulaştırabilmeleri için gereken dataları paylaşır.

facebook audience insights nedir nasıl kullanılır

Hedef kitle istatistikleri için Facebook işletme yöneticisine giriş yapmanız gerekmektedir.

Facebook reklam verme rehberinde detaylı olarak bu konulardan bahsettiğimiz için işletme yöneticisine nasıl giriş yapılacağını öğrenmek isterseniz o içeriği de mutlaka inceleyin.

facebook hedef kitle istatistikleri nedir nasıl kullanılır

Facebook Audience insights resimdeki gibi görünmektedir. Bu sayfada paylaşılan veriler, herkese açıktır ve herkes kullanabilir. (Reklam veren olmanıza gerek yoktur.)

Kullanıcılarla ilgili; demografik özellikler, hangi sayfaları beğendikleri, konum bilgileri ve Facebook’taki aktiviteleri (Hareketler) ile ilgili veriler içerir.

Facebook hedef kitle istatistikleri hedefleme yaparken nasıl kullanılır?

Hedef kitle belirlerken bu istatistiklerden faydalanarak facebook reklamımızı doğru hedef kitlelere ulaştırabiliriz. Aksi takdirde, verilerden faydalanmadan yapılan hedeflemelerden iyi sonuçlar almak zor olacaktır.

Etkili Facebook reklamı için hedef kitlenizin ilgi alanını belirleyip, bu kullanıcılar hakkındaki verileri analiz ederek, doğru reklam hedeflemesi yapmak gerekir.


Etkili Hedef Kitle Belirleme Taktiği

Facebook hedef kitle istatistikleri ile hedef kitle belirlerken reklamını yapmak istediğiniz ürünle ilgili olabilecek ilgi alanlarını eklersiniz ve çıkan verilere göre hedef kitle belirlersiniz.

Ancak bu veriler etkili hedef kitle belirlemek için yeterli değildir. Çünkü buradaki hedef kitle verileri (kullanıcı verileri) Facebook içerisindeki kullanıcılara göre oluşturulmuştur.

Ayrıca çoğu zaman ilgi alanı belirlerken spesifik bir ürün adı veya benzeri anahtar kelimeler giremezsiniz.

  • Bu konuyu bir örnekle anlatırsam daha iyi anlaşılacaktır.

Örnek ürünümüz, bebek çantası olsun. Facebook Audience Insights aracında ilgi alanlarına bebek çantası yazdığımızda herhangi bir veriye ulaşamayız.

Buna en yakın olacak istatistikleri ise “Bebek Bakımı ve Çocuk Eğitimi” , “Bebek Anneleri” veya “Bebek bezi” gibi anahtar kelimelerle öğrenebiliriz.

Bu ilgi alanlarında ise kısmen benzer verilere ulaşabiliriz. Ancak en doğru hedef kitleyi bulabilmek için bu ilgi alanlarındaki hedef kitleleri tek tek test etmeliyiz.

Tabi ki Dijital Pazarlama her zaman test etme sürecinde olmalıdır.

Ancak bebek çantası ile ilgili hedef kitlemizi test etmek için yukarıdaki ilgi alanlarını da kullanırken, aynı zamanda Google arama sonuçlarından da faydalanmalıyız.

bebek çantası araması örnek

Bebek çantası araması yaptığımızda çıkan sonuçlar resimdeki gibi hepsiburada ve e-bebek sitelerine aittir.

Dikkat! Google’da bebek çantası veya bebek çantası modelleri gibi aramalar yapan kullanıcıların müşteriye dönüşmesi, Facebook’ta karşısına bebek çantası reklamı çıkanlara göre daha yüksektir.


Google sonuçlarını Facebook’ta hedef kitle belirlerken nasıl kullanacağız?

Arama sonucunda çıkan websitelerin Facebook sayfalarını hedef kitle istatistiklerinde ilgi alanı olarak belirleyeceğiz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay, bu sonuçlarda hepsiburada gibi büyük ve çoklu kategoriye sahip e-ticaret siteleri de çıkacaktır.

Bu yüzden ürününüzle ilgili olan niş websitelerini belirlemeniz daha doğru olacak. Nitekim e-bebek sitesi niş ve bizim ürünümüzle ilgili bir websitesi.

Facebook hedef kitle istatistiklerinde ilgi alanı bölümüne e-bebek Facebook sayfasını ekleyerek doğru hedefleme verilerine ulaşabiliriz.


Eğer hepsiburada, gittigidiyor, n11, amazon gibi sonuçlar ilk sayfada çıkıyor ve herhangi bir niş site bulunmuyorsa ne yapmalıyız?

reklam hedefleme taktikleri

Bebek çantası ile ilgili arama yaptığımızda e-bebek sonucu çıkmamış ve sadece birden çok kategorisi bulunan e-ticaret siteleri karşımıza çıksaydı ilgili aramalar bölümünden niş websitelerini bulabileceğiz arama sonuçlarını incelerdik.

Ayrıca konu ile ilgili blog benzeri içerik sitelerini de Facebook’ta hedefleme içerisine ekleyebilirsiniz.

Yani “bebek çantası nasıl hazırlanır” araması sonucu çıkan içerik sitelerinin Facebook’ta iyi bir kitlesi varsa bu sayfaları da hedefleme için kullanabiliriz.


hedef kitle belirleme

Resimde ilgi alanına bebek/yetişkin bezi yazdığımızda çıkan “sayfa beğenmeleri” hedef kitle istatistiklerine göre yakınlık için belirlenen veri çok az gösteriliyor.

hedef kitle istatistikleri nasıl kullanılır

İlgi alanına ebebek yazdığımızda ise gördüğünüz gibi hem kategoriler tamamen bebekle ilgili sayfaları içeriyor hem de yakınlık istatistikleri çok yükseliyor.


Sonuç

Google’da bir ürüne yönelik yapılan aramaların satışa dönüşme oranı sosyal medya reklamlarından çok daha yüksektir.

Bunun sebebi ise çok basit, ürünü almak isteyenler o aramayı yapıyorlar.

Google’da arama yapan hedef kitleler ise girdikleri websitelerinde bulunan çerezler ve Facebook piksel sayesinde bu hedef kitle istatistikleri aracında veriye dönüşüyor.

Onlara ulaşabilmek için Google’da hangi aramaları yaptıklarını ve hangi websitelerini tercih ettiklerini bilmeniz gerekiyor.

Kısacası, Facebook’taki verilerden daha etkili bir şekilde faydalanmak ve doğru reklam hedefleme taktikleri geliştirmek istiyorsanız bu şekilde Google aramaları ve Facebook hedef kitle istatistikleri ile harman yapabilirsiniz.


Facebook reklamları ile ilgili diğer içeriklere aşağıda bulunan kısımdan erişebilirsiniz.

Facebook ve Instagram reklamlarıyla ilgili profesyonel destek almak isterseniz webional.com/iletisim sayfasından sorunuzu iletebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu