Dijital PazarlamaInstagram

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram bilindiği üzere son yıllarda hızla büyüyen ve günlük aktif kullanıcı sayısı en yüksek olan sosyal medya uygulamalarından biridir. Bu yüzden reklam verenler için etkili bir uygulama haline geldiğini söyleyebiliriz.

Belli bir takipçi kitlesi bulunan hesapların yaptığı reklam çalışmaları ve marka iş birlikleri bu kişilerin de instagram’dan para kazanmasını sağlıyor.

Bu rehberde instagram’da kaç takipçiden sonra para kazanılır, nasıl para kazanılır ve instagramdan ne kadar para kazanılır gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Instagram’da Kaç Takipçiden Sonra Para Kazanılır?

Instagram’da kaç takipçiden sonra para kazanılır sorusuna net bir cevap vermek yanlış olur; bu yüzden, takipçi ve para kazanma ilişkisi nasıl oluşur bunu incelemeliyiz. Faydalı olması ve aklınızda bir soru kalmaması için konuyu detaylıca inceleyeceğiz.

Öncelikle instagramdan para kazanmak için influencer marketing terimini bilmeniz gerekir. Instagram’da belli bir kitleye hitap ediyorsanız, tebrikler bir influencersınız!

Bu sayede markalar, işletmeler ya da bireyler size reklam yaptırmak isteyebilirler ve bunun karşılığında ücret alırsınız.

Instagram’da Nasıl Influencer Olunur?

Instagram’da influencerlar, makro ve mikro influencer diye 2’ye ayrılmaktadır. Bu ayrım tabi ki takipçi sayılarına göre belirlenmektedir. Az takipçili ama belli bir kitleye hitap edenler mikro, yüksek takipçili ve daha karmaşık kitleye hitap edenler ise makro influencerlar diyebiliriz.

Makro influencer olmak için bir üst sınır yoktur, alt sınır ise şu an 100.000 takipçi civarı diyebiliriz. Bu sayı daha da azalabilir ya da artabilir. Hatta bence bu kadar yüksek takipçili hesaplar varken 2 çeşit influencera bölmek biraz yetersiz diyebilirim.

Bu sayının daha yüksek veya düşük olması aslında ülkedeki instagram kullanıcısı ve en yüksek takipçili hesabına göre değişebilir. Bu yüzden net bir makro influencer alt sınırından bahsetmek mümkün olmasa da 50.000-100.000 arası diyebiliriz.

Mikro influencer olmak için ise, makro influencer alt sınırından daha az ve en düşük ortalama 2500-3000 takipçili etkili bir hesabınız olması gerekmektedir. Her kategoriden mikro influencer olmak mümkün değildir.

Örnek veriyorum; komedi paylaşımları yapan 2500-3000 takipçili bir hesap mikro influencer değildir. Çünkü bu pazar zaten niteliksizdir ve buradan para kazanmak bu seviyede mümkün olmaz.

Mikro influencer olmak için niş pazarlar seçmeniz gerekir. Örneğin; Yoga, Tenis gibi, genel olarak tüm sporlarla ilgili içerik üretmektense tek bir alanla ilgili içerik üretmeniz gerekir.

Kitlenizin sizi takip etmesindeki tek amaç da bu ilgi alanıyla ilgilendikleri için olmalıdır. Kısacası hedef kitleniz ne kadar spesifik olursa mikro influencer olmak daha da kolaylaşabilir.

  • Niş pazarlardan makro influencer yaratarak çok yüksek ücretler de kazanabilirsiniz.

Peki, Instagram’dan Nasıl Para Kazanacağız?

fenomen olup instagramdan nasıl para kazanılır

Influencer olduk, peki sonra instagramdan nasıl para kazanacağımızı da bilmemiz gerekir.

Açıkcası bir kitleyi yönlendirme veya etkileme gücünüz varsa her şekilde para kazanabilirsiniz, ancak ben belli başlı instagramdan ve “internetten para kazanma” yollarına değineceğim.

Instagram’da Paylaşım Reklamları Yaparak Para Kazanmak

Paylaşım reklamları, bir işletmenin instagram için hazırlamış olduğu reklam içeriğini (fotoğraf, görsel veya video) kendi hesabınızdan paylaşarak para kazanabileceğiniz ilk yöntemdir.

Paylaşım reklamlarını saatlik, günlük veya kalıcı olarak 3’e ayırabiliriz. Yaptığınız reklam paylaşımına 6 saatlik, 24 saatlik veya sürekli kalması için çeşitli ücretlendirmeler belirleyebilirsiniz.

Instagram’da Hikaye Reklamları Yaparak Para Kazanmak

Hikaye reklamları, bir işletmenin instagram hikayeler için hazırlamış olduğu reklam içeriğini kendi hesabınızdan hikaye olarak paylaşarak para kazanabileceğiniz diğer yöntemdir.

Hikayelerinizin günlük erişimi ve etkileşim oranına göre fiyatlandırma yaparak bu şekilde para kazanabilirsiniz.

Instagram’da Sponsorluk Anlaşmaları Yaparak Para Kazanmak

Sponsorluk anlaşmaları, bazı büyük markalar çeşitli influencerlar (fenomen) ile uzun soluklu bir reklam çalışması sürdürebilir.

Örnek: Nike birçok influencer ile yeni ürünlerini tanıtmak için 6 aylık sponsorluk anlaşmaları yapıyor diyelim. Bu reklam çalışması diğer yöntemlere göre çok daha profesyonel ve doğal (native) işler.

Bunun sebebi ise şudur; influencerlar belirgin olarak Nike’la iş birliği yaptıklarını veya “Nike’ın yeni ürünleri şunlardır, incelemenizi tavsiye ediyorum.” gibi ibarelerde bulunmazlar, kişisel olarak paylaştığı bir görsel veya video içerisinde bu ürünleri kullanarak doğal bir içerik oluşturur ve bunu 6 ay boyunca çeşitli aralıklarla tekrar eder.

Instagram’da Bireysel Markanızla Ürün Pazarlaması Yaparak Para Kazanmak

Instagram’da belli bir konuyla ilgili iyi bir kitle oluşturduktan sonra insanlara kendi markanızla yine aynı konuyla ilgili ürünler satabilirsiniz.

Buna en iyi örneklerden birkaçı; Logan Paul ve Maverick, Kylie Jenner ve Kylie Cosmetics, Lora Arellano ve Melt Cosmetics

Instagram’da Başka Sayfaya ve Websitesine Yönlendirme Reklamları Yaparak Para Kazanmak

Instagram’da sizin takipçi kitlenizden faydalanmak isteyen websiteleri blog, e-ticaret, haber siteleri gibi hikaye reklamlarına sitesinin linkini ekleyerek yönlendirme yapmanızı isteyebilir.

Bunun için de bir fiyatlandırma yapabilirsiniz. Bu reklam modeli, siteler için aynı zamanda Off-Page SEO (site dışı arama motoru optimizasyonu) anlamına gelir.

Sizin ile aynı veya benzer bir ilgi alanında yeni açılmış bir instagram hesabı takipçi kazanmak için reklam yapmanızı isteyebilir. Bu yöntemi siz de ilk açıldığınızda hızlıca büyümek için kullanabilirsiniz.

Benzer ilgi alanlarında olan yüksek takipçili hesaplara reklam yaptırarak hızlıca birkaç bin takipçi elde edebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı