Dijital PazarlamaİnternetNasıl Yapılır

Pinterest İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Pinterest işletme hesabı nasıl açılır, analitik raporlarını nasıl görebiliriz ve Pinterest’in faydası nedir sorularına cevap bulacaksınız.

Pinterest her ne kadar ülkemizde az kullanılıyor gibi düşünülse de, internet varlığımızı güçlendirmek için çok önemli bir araçtır.

Pinterest bir sosyal medya uygulaması olarak bilinse de tam aksine bir arama motoru gibi çalışır. Hatta ben buna “Kişiselleştirilmiş Görsel Arama Motoru” demeyi tercih ediyorum. Çünkü arama motoru özelliği yanında, ilgi alanlarınıza göre bir akış sayfası da sağlıyor. Bu da Pinterest’in bir sosyal medya olduğunu düşündürüyor. Bu yüzden “Kişiselleştirilmiş Arama Motoru” demek sanırım doğru bir tanımlama olacaktır.

Pinterest İşletme Hesabı Açmak

Pinterest işletme hesabı açmak için bir websitesine sahip olmanız gerekiyor. Çünkü ilerleyen adımlarda göstereceğim gibi, websitemizi bu işletme hesabıyla eşleştirmemiz gerekiyor.

pinterest işletme hesabı nasıl açılır

Pinterest işletme hesabı açmak için ilk önce “buradaki” linke tıklayarak bu sayfaya erişebilirsiniz.

Bu sayfada işletme profili oluşturmak için, e-mail adresiniz, parolanız, işletme adınızı (websitesi ismi gibi) ve sektörünüzle ya da işletmenizin ilgi alanı ile ilgili bilgiyi doldurarak hesabınızı oluşturun.

pinterest analitik siteye ekleme

Pinterest işletme hesabını oluşturduktan sonra websitemizi Pinterest ile eşleştirmeliyiz.

Bunun için; “AYARLAR” menüsünü kullanarak “WEB SİTESİ AL” bölümünün altında bulunan boşluğa, website adresimizi (www.siteadi.com) ekliyoruz. Sonra “WEB SİTESİNİ ÜZERİNE AL” butonuna tıkladığımızda yukarıdaki ekran ile karşılacağız.

2 farklı yöntemle web sitemizi Pinterest’te doğrulayabiliriz.

  • HTML etiketi ekle“yi seçtiğimizde bir kod parçası çıkacak bu kod parçasını websitemizin <head> bölümüne kopyalayıp yapıştıracağız.

Doğrulama süreci çok uzun sürmez ancak bazen birkaç saat sürebilir.

  • HTML dosyası yükle“yi seçtiğinizde ise bilgisayarınıza indirmeniz için bir dosya verir, bu dosyayı FTP ile web sitenize eklemeniz gerekir.

EK BİLGİ: HTML Etiketi ekleyerek doğrulama gerçekleştirmek isteyenler, Yoast SEO –> Sosyal –> Pinterest seçerek buradaki Pinterest Onayı bölümüne meta etiketi kod parçasını ekleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilir.

Bir diğer yöntem ise yine bu meta etiketi kodlarını Insert Headers and Footers eklentisi yardımıyla ekleyebilirler.

pinterest site onaylatma

Pinterest işletme hesabını web siteniz ile doğruladığınız zaman bu şekilde görünecektir.

Bu adımdan sonra web site analizlerini hemen alamayabilirsiniz. 48 saat geçtikten sonra bakarsanız daha sağlıklı sonuçlar görebilirsiniz.

pinterest işletme hesabı açmak

Tüm aşamalardan sonra Pinterest herkese açık olarak aylık görüntülenmenizi gösterir. Bunu daha detaylandırmak, hedef kitlenizi tanımak için Pinterest Analytics bölümünü kullanmanız gerekir.

Pinterest’in Web Sitesine Faydası Nedir?

Pinterest sosyal medya özelliğinden daha çok bir arama motoru gibi çalışır demiştim, buna bağlı olarak diğer arama motorlarındaki SEO çalışmalarınızı da etkileyecek yararlı özelliklere sahiptir. Hedef kitlenize ulaşabilmeniz için görseller ile etkileşime geçersiniz.

Pinterest’te uzun görseller akışta çok fazla alan kapladığı için görünürlüğü daha yüksektir. Tavsiye edilen 2:3 oranındaki görsellerdir ancak bunu daha uzun olabilecek formatlarda da ekleyebilirsiniz.

Pinterest’te aktif içerik üretirseniz öne çıkma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca görsellerinizi, panolarınızı, açıklama ve özetlerinizi de doğru anahtar kelimeler seçerek yaptığınızda doğru hedef kitleleri sitenize yönlendirmeniz çok kolay olacaktır.

Pinterest’in diğer sosyal medya uygulamalarından ayrıldığı en önemli nokta Re-Pin özelliğidir. Re-Pin özelliği aynı zamanda web sitemiz için de faydalıdır.

Re-Pin, Twitter’daki gibi ReTweet ya da Instagram’daki Re-Post veya Facebook’taki Paylaş özelliğinden çok farklıdır. Buradaki Re-Pin özelliği web siteniz için “backlink” değeri taşır. Yani, web siteniz için paylaştığınız bir görsel başka hesaplar tarafından profillerine Pin’lenirse başka bir web sitesinden link çıkışı yapılmış gibi algılanır. Bu sayede aramalardaki sıralamanız yükselir.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu