Teknoloji

Ücretsiz En İyi Alternatif 6 Mesajlaşma Uygulaması

Teknolojinin gelişmesi ve veri güvenliği konularının gündeme gelmesiyle telefonlarımızdaki mesajlaşma uygulamaları konusunda çeşitli alternatiflere yöneliyoruz.

Açıkcası Dünya’da en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulamaları arasında Whatsapp ilk sırayı çekiyor ama buna alternatif ve çok kişi tarafından kullanılan uygulamalar mevcut.

Başlıkta kullandığımız “Alternatif mesajlaşma uygulamaları” ibaresi her ne kadar Whatsapp’a alternatif uygulamalar gibi anlaşılsa da aslında herkesin kullandığı farklı uygulamalar olabileceğinden genel bir liste hazırlamak istedim.

Listedeki tüm mesajlaşma uygulamaları ücretsizdir. Ancak ücretsiz kavramını uygulama indirirken kullandığımızı bilmemiz gerekir. Yani bu uygulamaları telefonlarımıza ücretsiz indirebiliriz. Fakat bu uygulamalar kullanılırken telefonumuzun bağlı olduğu Wi-Fi veya mobil internet paketlerimiz kullanılır.

En iyi 6 mesajlaşma uygulaması:

1. Whatsapp

mesajlaşma uygulamaları

Whatsapp, belki de hepimizin kullandığı en yaygın mesajlaşma uygulamalarından biridir. 180 ülkede 1.5 milyar kullanıcıya sahiptir.

İstatistiklere göre günlük 1 milyar kullanıcı whatsapp kullanmaktadır.

Whatsapp hikayeler özelliğiyle, mesajlaşma uygulaması türünün aslında biraz dışında daha çok sosyal ağ gibi de kullanabildiğimiz bir uygulama haline geldi.

Whatsapp, veri güvenliği skandalıyla sürekli gündemde olan Facebook’un olmasından dolayı çoğu kişi tarafından güvenli olarak kabul edilmese de Dünya’da en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olmasından mecburen herkesin kullandığı bir uygulama.

Whatsapp’la ilgili duyduğunuz şu hikayeler her zaman ürkütücü geliyor olabilir: ” Whatsappta bir elbiseden bahsetmiştik, sonra Instagram’a girdim ve elbise reklamı gördüm” gibi hikayeleri mutlaka duymuşunuzdur.

Ancak Whatsapp’taki yazışmalar aslında şifreleniyor ve Whatsapp dahil hiçbir kişi veya Facebook bunları göremiyor. Ama yazışmalarınız telefonunuzda saklandığı için kötü niyetli veya veri toplamak için kullanılan yazılımlar bunları okuyabiliyor.

Bu yalnızca Whatsapp’a ait bir sorun değil, listedeki diğer mesajlaşma uygulamalarını kullansanız bile bu sorunla karşılabilirsiniz.

2. Telegram

alternatif güvenli mesajlaşma uygulamaları

Telegram, Dünya’nın en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak piyasaya çıkan Whatsapp’a alternatif ve ücretsiz mesajlaşma uygulamasıdır.

Telegram’da kişileri telefon numarasıyla ekleyebildiğiniz gibi ayrıca Telegram kullanıcı adlarını bildiğiniz kişileri de listenize ekleyebiliyorsunuz.

Telegram’ın en çok sevdiğim tarafı ise, çıkartmalar bölümü :). Bu bölümde diziler ve çeşitli figürlerden oluşan birçok çıkartma bulunuyor. Benim en sevdiklerim ise Breaking Bad çıkartmaları…

3. Signal

güvenli mesajlaşma uygulamaları

Signal, yine tamamen güvenli ve özel mesajlaşma sloganıyla ortaya çıkmış en iyi mesajlaşma uygulamalarındandır.

Mesajlaşma uygulaması yapmak isteyenler için de Github’da açık kaynak kodlarını paylaşan bir uygulamadır.

Android kodları için: https://github.com/signalapp/signal-android

iOS kodları için: https://github.com/signalapp/signal-ios

4. Facebook Messenger

ücretsiz güvenli mesajlaşma uygulamaları

Facebook Messenger, Facebook’un mesajlaşma özelliğini tamamen Messenger uygulaması üzerinden gerçekleştirmeye başlayınca Dünya’da en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarında biri oldu.

Hem Facebook kişilerinizle hem de rehberinizdeki kişilerle iletişim kurabileceğiniz bir mesajlaşma uygulaması.

Facebook Messenger, mesajlaşma uygulaması dışına en çok çıkan uygulamalardan. Çünkü uygulamada hikayeler özelliğinden oyunlara birçok farklı özellik bulunuyor.

Facebook Messenger, işletmeler tarafından Chatbot olarak kullanılabildiği için, uygulama içerisinde hızlıca iletişim kurabileceğiniz işletmelere de ulaşabiliyorsunuz.

5. WeChat

çin güvenli mesajlaşma uygulamaları

WeChat, Çin’in en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. Ayrıca Çin’de Whatsapp ve benzeri yabancı uygulamalar yasak olduğu için WeChat, 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip Whatsapp’tan sonra Dünya’nın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarındadır.

WeChat, mesajlaşma uygulaması olmasının yanında tam bir sosyal medya uygulaması gibidir.

Haber, makale ve orijinal içerikleri takip edebilirsiniz. Oyun oynayabilirsiniz. Sağlık uygulamaları ve yeni arkadaşlar edinebileceğiniz birçok özelliği bulunuyor.

6. Bip

internetsiz mesajlaşma uygulamaları

Bip, Turkcell tarafından yapılmış olan Türk mesajlaşma uygulamasıdır. Yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı diyorsanız en iyi alternatif mesajlaşma uygulaması Bip.

Bip, aslında WeChat’le birçok benzer özelliklere sahip bu yüzden oyunlar oynayabileceğiniz ve ilgi alanlarınıza göre içerikler takip edebileceğiniz bir sosyal medya gibi aynı zamanda.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu