İnternet

ÇOK PARA KAZANDIRAN WEB SİTELERİN 6 ÖNEMLİ ORTAK ÖZELLİĞİ

Zaman ve yaşama dair olaylar son sürat devam etmekte ve yeni gelişmeler birbirini amansızca takip etmektedir. Çünkü insanoğlunun yaşamında her gün yeni olaylar yaşanmakta, haberler almakta ve her doğan güne yeni gelişmelerle uyanmaktadır. Bu gelişmelerin birçoğu dijital dünyada ilerlemektedir. Bunlardan biri de internet yardımıyla kurulan web siteleridir.

Çağımızın vazgeçilmezi kuşkusuz internettir. Ayrıca gün geçtikçe internet kullanıcısı da bir hayli artmaktadır. Bunu fırsata ve paraya çeviren birçok başarılı site yöneticisi de vardır. Çünkü günümüzde internet yoluyla hatırı sayılır para kazanan birçok site bulunmaktadır. Peki, bu siteler ne gibi uygulamalar yapıyorlar ki para kazanmada başarılı sayılmaktadır. Bizde bunları düşünerek, yeni site kuran veya kuracaklara, site ile amaçlanan parayı kazanmak için başarılı sitelerin sahip oldukları özellikleri sizin için derledik. İşte size çok para kazandıran web sitelerin 6 önemli ortak özelliğini derleyip istifadenize sunuyoruz.

Güncellik, İnovasyon ve Seo Tekniği

İnternet dünyasında başarılı olan sitelerin en önemli ortak özelliği güncel kalabilmeleridir. Sadece haber siteleri değil sizin kurduğunuz ya da kuracağınız herhangi bir site de mutlaka güncel olmalıdır. Çünkü insanlar yeni bir şeyler duymayı, öğrenmeyi ve almayı sever.

Klasik bir site ise yerinde sayar durur ve zamanla tıklanma oranları düşer. Eğer hedefiniz para kazanmak ise klasik olma şansınız yok, her daim yenilenmeli ve gelişen olaylara yabancı kalmamalısınız. Yani inovasyon odaklı bir gelişme ve çalışma sisteminiz olmalıdır.

İnsanlara her daim yeni gelişmeler sunmalısınız ve insanların istifadesine sunduğunuz bilgilerinde güncelliği olmalıdır. Örnek verecek olursak; yazacağınız ya da yayınlayacağınız makaleler hem SEO uyumlu hem de görsel destekli olmalıdır. Unutmayınız, günümüzün en çok aranan özelliklerinden birisi de SEO tekniğine uyumlu site ve sunumlardır.

İlgi Çekicilik

Her kadın güzeldir. Fakat kadınlar güzel olmasına rağmen yinede makyaj yaparlar. Çünkü onlar çevresine güzel görünmek, ilgi çekmek ve iltifat görmek isterler. Sizde güzel kadın mantığı ile hareket ederek kurduğunuz veya kuracağınız site kullanıcı için ilgi çekici olmalı hem de kullanışlı bir ara yüze ve içeriğe sahip olmalıdır.

Sitenizi albeni yapacak ilgi çekici hikâyeler, konular, videolar vb. içerikler koymanız gerekmektedir. Çünkü diğer sitelere oranla daha fazla kullanıcı çekmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde diğer sitelerle baş edemezsiniz. Zamanla eriyip gidersiniz.

Ziyaretçilere Dürüstlük

Ziyaretçilerinize her zaman dürüst olmalısınız. İlgi ve dikkat çekmek adına içi boş yazı, video, resim vb. içeriklerin yayınları kısa zamanda hatırı sayılır tıklanma oranına sahip olurdunuz ama ziyaretçi tıkladığı linkte aradığını ve umduğunu bulamazsa bir daha dönmemek adına size elveda der. Ayrıca sizi her an takip eden ve değerlendirmeye tabi tutan Google listelemelerde en alt sıralara atacaktır. Bu Google’ın size uyguladığı bir cezadır. Sonuç olarak internet sitenizin şeklini, imajını ve içeriğini ziyaretçilerinize beğendirmek zorundasınız. Bunun için içeriğinizin kaynağı olan linklere ve konu başlıklarına tekrar göz atmanız faydanıza olacaktır.

Görsel Desteği

para kazandıran siteler

Günümüzün başarılı sitelerinin ortak özelliklerinden birisi de ziyaretçilerine görsel destek sunmasıdır. Çünkü kişiler gördüğüne inanır, alışır, kabullenir ve gördüğünü sever. Bundan ötürü internet dünyasında en çok ziyaretçi çeken siteler içeriklerini görselliklerle güçlü kılanlardır. İçerik resimleriniz ve yazılarınız yüzde yüz özgün olması gerekmektedir.

Ayrıca sitenizde SEO tekniğini mutlaka kullanmalısınız. Fakat insanlar uzun makale yazılarından daha çok görsele rağbet göstermekte ve paylaşmaktadır. Tıpkı sosyal medyada ve özellikle Facebook paylaşımlarında uzun yazı paylaşımlarını nadiren görürsünüz ama resim paylaşımı bir hayli üst düzeydedir. Çünkü makaleler kullanıcıya sıkıcı gelmekte onun yerine resimlere ilgi göstermekte ve paylaşmaktadır. Öte yandan bu paylaşımlarda ziyaretçi sayınızı da artıracaktır.

İçeriklerin Yaygınlaştırılması

Öncelikle, web siteleri hali hazırdaki ve potansiyel olabilecek takipçilerinin site içeriklerine nasıl ulaşabilecekleri konusunda planlamalar yapmaktadır. Bunun için birçok sosyal medya aracından ve anket sitelerinden istifade etmektedirler. Çünkü site takipçileri laptop, masaüstü bilgisayarlar, akıllı cep telefonları ve tablet kullanmaktadır. Bu bakımdan sizin de site içeriğinize tüm bu cihazlar yoluyla kolayca ulaşabilecek kanalları kullanmanız oldukça değer taşımaktadır.

Çözüm Sunabilmek

İnternet dünyası bir web deryasıdır adeta. Sayısız internet web sitesi bulunmaktadır. Pek çoğu içerik ve kategori bakımından birbirinin ikizi gibi faaliyet gösterir. Öyleyse siz diğerlerinden farklı olarak bir şeyler sunmanız ve onların önüne geçmeniz gerekmektedir.

Sitenizde kullanacağınız materyaller diğerlerinde az bulunmalı hatta olmamalı ve farklı kategorilere sahip olmalısınız. Yani ziyaretçilerinizin ya da site misafirlerinizin dertlerine derman olabilmek, problemlerine çözüm sunabilmek, yaşama dair faydalı ve kullanışlı bilgileri paylaşmak gerekecektir.

Ayrıca web sitesinizle insanlara çözüm sunarak yardımcı olabilirseniz reklamınızı da doğal ve en etkili bir yolla halletmiş olursunuz. Bunu şuna benzetebiliriz. Müşkül durumda olan bir insanın derdine çare olmuşsanız o insan size saygı ve minnet duyar. İşte siz de bu mantıkla hareket edebilirsiniz.

Sonuç olarak yukarıda istifadenize sunulan çok para kazandıran web sitelerin 6 önemli ortak özelliğini dikkate aldığınızda, web siteniz kesinlikle Google tarafından hak ettiği yere taşıyacak ve siz de hızla bir şekilde para kazanmaya başlayacaksınız. Bol kazançlar diliyoruz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı