E-ticaretİnternet

Dropshipping için Tedarikçi Nasıl Seçilir?

Dropshipping yapmaya karar verdiyseniz sonraki ilk adımınız tedarikçi ve ürün seçmek olacaktır. Özellikle birebir görüşemediğiniz tedarikçilerinizi doğru seçmek çok önemlidir. Sonuçta ürünleri, paketlemeyi ve arkaplandaki hiçbir şeyi bilmeyeceksiniz.

Dropshipping yapmak isteyenler için güvenilir tedarikçi nasıl bulunur ve kaçınmaz gereken sahte tedarikçileri nasıl anlarsınız sorularına Aliexpress tedarikçileri özelinde cevap vermek için bu içeriği oluşturdum.

Aliexpress Tedarikçileri Dropshipping için Güvenilir midir?

Dropshipping yapmak isteyenler genelde Aliexpress üzerinden çalışmayı tercih eder. En kolay yol bu şekildedir ve ürün çeşitliliği Aliexpress’te çok fazladır.

Aliexpress, tedarikçileri için güvenilirlik garantisi vermez. Bu yüzden ürün ve tedarikçi seçimini yapmak sizin işinizdir.

Dropshippinge yeni başlayanlar ürün ve tedarikçi belirlerken tedarikçinin puanlarına, profillerine, satmış olduğu ürünlerdeki yorumlara dikkat ederek belirlemelidir.

dropshipping tedarikçileri güvenilir mi

Dropshipping Yaptığımızı Tedarikçiye Belirtmemiz Gerekir mi?

Aliexpress’teki neredeyse tüm satıcılar ürün ve profil sayfalarına bu konuyla ilgili bilgilendirme görseli eklerler. Dropshippingin bu kadar yaygınlaşmasındaki en önemli araçlardan birisi Aliexpress tedarikçileridir.

Belli başlı markalar haricinde neredeyse tüm satıcılar dropshipping yapılmasına izin veriyor.

Ne aşamadayken belirtmeliyiz?

Dropshipping yaptığımızı tedarikçimize belli bir satış miktarı üzerine çıktığımızda belirtmeliyiz. Bunun sebepleri:

  • Tedarikçi ile ürün fiyatı için pazarlık gücünüz artar, bu sayede normal fiyattan daha ucuza alarak kar marjınızı arttırabilirsiniz.
  • Tedarikçi ile ürün fiyatı için pazarlık yapıp, sitenizde de ürün fiyatını düşürebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizle daha iyi rekabet ederek öne geçebilirsiniz.

Özel Etiketleme

Dropshipping yapanlar özel etiketleme yapmazlar. Bu yüzden marka bilinci ve marka bilinirliği oluşturmaları çok zordur. Ancak tedarikçinizle iletişime geçerek özel etiketleme yapıp yapamayacağını öğrenebilirsiniz.

Özel etiketleme yapmak için Alibaba’yı kullanmak daha doğru olur, ama ürünleri toptan almanız gerekir.

Dropshipping ile toptan ürün satarsanız bu şekilde yapmanız mümkün olabilir.

Örneğin; İngiltere’deki kırtasiyelere 100’lü kalem seti satarak dropshipping yapıyorsanız.

Kargolama Süreleri

Dropshipping e-ticaretinde kargo süresi tamamen tedarikçiye bağlıdır. Bu yüzden tedarikçi seçerken kargolama sürelerini öğrenmeniz ve bilmeniz gerekir.

Bazı tedarikçiler ücretsiz kargo olan ürünler için takip numarası vermezler. Bu tip durumlara dikkat etmenizde fayda var.

Tedarikçi iade politikası

Dropshipping için en önemle incelenmesi gereken ve stratejiler oluşturulması gereken konu iadelerdir. Tedarikçilerinizin iade politikaları ürün sayfalarında ve profillerinde mutlaka bulunur.

Bu iade şartlarını detaylı olarak inceleyip, iletişime geçerek de daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Dropshipping’te iadeleri yönetmek çok önemlidir.

Her Zaman En Düşük Fiyatlı Tedarikçiyi Seçmeyin

Dropshipping maliyeti ne kadar düşerse o kadar iyi olur gibi bir düşünceye kapılmayın. Çünkü aynı üründe birden farklı tedarikçi farklı fiyatlar verebilir. Her zaman en düşük fiyat veren tedarikçiyi seçmemelisiniz.

Özellikle bir üründe 4 satıcı var 3’ü yakın fiyatlarda satış yapıyor ama 1’i çok daha ucuza satıyorsa, büyük ihtimalle daha düşük kalitede benzer bir ürün satıyordur.

Ürünleri her zaman en ucuz seçerseniz, kargolama, paketleme gibi sorunları da olabilir. Bunlara dikkat etmek için tedarikçinin yorumlarını dikkatlice okumakta fayda var.

Her zaman en düşük fiyatlı tedarikçi kötüdür diye bir kural olmasa da siz bilinçli bir alıcı gibi davranarak seçiminizi yapın.

%95 ve üstü olumlu geri bildirimi olan tedarikçiler seçin

Tedarikçi belirlerken yardımcı olacak en önemli faktörler geri bildirimler ve müşteri yorumlarıdır. Bunlar aynı zamanda satıcının satış hacmini de görmenizi sağlar.

Ancak buradaki önemli bir konu ise, yeni ve güvenilir bir tedarikçi bulmuş olabilirsiniz ve bu tedarikçinin yeteri kadar geri bildirimi veya müşteri yorumu bulunmayabilir. Bu nokta tamamen sizin iş stratejiniz ve tedarikçi ile iletişiminize kalır.

Marka Ürünler Satan Tedarikçilerle Çalışmayın

Aliexpresste çok fazla marka ürün satılmamaktadır. Ancak bazı tedarikçiler taklit ürünler listeleyebiliyor ve satabiliyor.

Kesinlikle bu tip ürünler seçmeyin, çünkü bu ürünler başkaları (markalar) tarafından belirlenirse telif hakkı gibi yasal sorunlar oluşturabilir.

Tedarikçinizle Ürünleri Eklemeden Önce İletişime Geçin

Tedarikçilerinizin mesajlara ne kadar sürede ve nasıl cevap verdiğini ürünleri eklemeden önce bilmeniz gerekir.

Dropshipping yapmak için tedarikçi ve ürün belirleyip sitenize eklediniz. Ürün satıldı ancak bir müşteri sizden bir konu hakkında bilgi istedi, bunu öğrenmek için tedarikçinizle iletişime geçmeniz gerekiyor.

İşte tam burada tedarikçinizin cevap verme süresi sizin müşteri memnuniyetiniz için çok önemli bir hale geliyor.

Sonuç

Dropshipping nasıl yapılır ve tedarikçi nasıl bulunur gibi sorulara maddeler halinde cevap verdik. Dropshipping gayet kullanışlı bir e-ticaret modelidir, ama her işin olduğu gibi temel ve uyulduğunda iyi olacak kuralları var.

Eğer sağlam ve uzun soluklu bir iş yapmak istiyorsanız bu tarz önerileri uygulayın, hatta daha detaylandırarak işiniz için en doğru stratejileri belirleyin.

EK BİLGİ: Dropshipping için en kullanışlı platformlardan olan Shopify ile kodlama bilmeden profesyonel bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur yazısını linkten ulaşabilirsiniz ve shopify’a kayıt olmak için de yan sekmede bu linki açarak adım adım mağazanızı kurmaya başlayabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı