Girişimci İnsanların En Önemli 10 Özelliği

7 dakikada okunabilir


Çağımızın en popüler konularından biri girişimcilik ve girişimciler… Girişimci insanların özelliklerine başlamadan önce girişimcilik neden bu kadar popüler oldu kısaca bahsetmek istiyorum.

Girişimciliğin popülerleşmesinin en önemli nedenlerinden biri kesinlikle internet yani dijital çağ demeliyiz. Çünkü eskiden girişimci olmak istediğinizde büyük ihtimalle bir fabrika veya büyük maliyetli inovatif projeler geliştirmek zorundaydınız. Ancak günümüzde evimizdeki internet ve bilgisayarı kullanarak bir iş kurmanız mümkün.

Evet, belki hepimiz girişimci olmak için internete ve bilgisayara sahibiz ama hepimiz girişimci olamıyoruz. Bu çok normal, kimi insan girişimci özelliklerine sahip olmayabilir bu yadsınacak ya da küçümsenecek bir durum değildir. Kimse girişimci olmaya mecbur da değil ancak girişimci olmak isteyen gençlerin sayısı gittikçe artıyor.

Girişimci olmak, isteyerek olunacak bir özellik değildir. Ama maalesef şu an Dünya’daki en zengin insanların hayatlarını okuyarak ve hepsinin evinde kurduğu şirketlerden bugünlere geldiğini gördükçe girişimcilik popülerleşiyor.

Girişimcilik, her ne kadar zengin olmak gibi görünse de aslında çok zorlu bir süreçtir. Biz de girişimci olmak isteyenler için birçok girişimcinin hayatındaki önemli noktaları derleyerek girişimci insanların ortak özelliklerini hazırladık.

İşte girişimci insanların özellikleri

1. Hayalleri ve Hedefleri Olmalı

girişimci insanların özellikleri

Milyoner olmak için 10 adım yazımızda ilk adım, bir hedef ve vizyon oluşturmaktan geçer demiştik. Einstein’in “Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir.” sözündeki gibi girişim hedefiniz ve bunu gerçekleştirmek için hayalleriniz olmalıdır.

Girişim fikriniz ve bir şeyler gerçekleştirme hayaliniz olmadığı sürece hedefinizi ve yolunuzu doğru belirleyemezsiniz. Çoğu girişimci, fikirlerini bir hayal kurarak başlatır.

2. Kararlı ve Motive Olmalı

girişimcilerin özellikleri

Kararlı olmanız yaptığınız işi sonuna kadar götürecek motivasyonu kazanmanızı sağlar. Elbette her zaman doğru girişim fikirlerine sahip olmayabilirsiniz. Ama her zaman motive olup girişimciliğinizden vazgeçmemeniz gerekir. Günün sonunda doğru fikirleri bulacağınıza inancınız yüksek olmalıdır.

Bir işte çalışıyorsanız maaş aldığınızda motive olabilirsiniz. Ama girişimci olmak istediğinizde belki de uzun süre para kazanamayabilirsiniz. Bu da zaman geçtikçe motivasyonunuzu düşürebilir. Ayrıca sizi bu yolda desteklemekten daha çok köstekleyecek insanlar olacak, onlara karşı da direnç göstermek epey zorlu bir maratondur.

3. Başarısız Olmaktan Korkmamalı

girişimci insanların özellikleri

Ülkemizde, başarısız olmak çok ciddi bir sorun. Eğer bir işi yapıyorsanız başarısız olma ihtimaliniz asla olamaz gibi bakılıyor. Aslında girişimcilikten en çok uzaklaştıran konulardan biri bu. Çünkü insanlar başarısız olduktan sonra diğer insanların ona küçümseyerek bakacağını düşündüğü için girişim fikirlerini korkusuzca hayata geçiremiyor.

Dünya’nın en zengin insanı Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bir röportajında “Amazon da bir gün batacak, sadece bu süreyi uzatmaya çalışıyoruz.” diyor.

Başarısız olmadan başarılı olmuş tek bir insan bile yoktur. Çok yaygın kullanılan bir söz olarak “Henüz başarısız olmadıysan, hiçbir şey yapmamışsın demektir.” ya da bir benzeri “Hiç hata yapmadıysan, hiçbir şey yapmıyorsundur.” gibi sözler başarısızlığın ne kadar doğal ve doğru olduğunu gösteriyor.

4. Hızlı Aksiyon Almalı

girişimci insanların ortak özellikleri

Hızlı aksiyon almak, başarısız olmakla da alakalı bir durum aslında. Hayallerinize ve hedeflerinize giden bu girişimcilik yolunda yapmanız gereken, yapmak istediğiniz birçok şey olacak. Bunları hızlıca yapıp sonuç almalısınız.

Bazı durumlarda hızlı bir şekilde başarısız olmanız da gerekecek, bu zamanlarda da asla kararlılığınızı ve motivasyonunuzu düşürmemeye çalışın.

Bir aksiyon almak istediğinizde hızlıca deneyin ve sonuçlarını görün. Sonraki planlarınızı buna uygun yeniden şekillendirin.

5. Planlı Olmalı

girişimci insanların özellikleri

Girişimci, yaptığı her şeyi planlı yapmalıdır. Diğer türlü her şey birbirine girer ve hiçbir şey toparlanamayacak hal alır.

Hedeflediğiniz noktaya giderken de geldiğinizde de bu işi yönetebilmeniz gerekir. Doğru yönetebilmek için planlamalar yapmalısınız ve bu planlara uymalısınız.

Planlı olmak aynı zamanda disiplinli olmanızı da sağlar. Bu da girişiminize olan kararlılığınızı güçlendirir.

6. Sürekli Öğrenmeye Açık Olmalı

girişimci insanların ortak özellikleri

Başarılı girişimciler sürekli öğrenen kişilerdir. Girişimcilik serüveninde birçok bilmediğiniz ve öğrenmeniz gereken noktalar olacak. Bunları iyi bir şekilde öğrenmezseniz ve kendinizi yetiştirmeye devam etmezseniz bu girişiminiz kısa süre içerisinde başarısız olacak demektir.

Burada Mark Zuckerberg örneği vermek istiyorum. Geçen yıllarda yaşanan “Veri skandalı” ile ilgili sorunlarda senato karşısına ilgili departmandan yöneticiler yerine kendisi çıktı ve sorulara kendisi cevap verdi.

Emin olun Mark Zuckerberg, Facebook’u ilk kurduğu günlerde o gün karşılaştığı hiçbir sorunu ve çözümü bilmiyordu. O gün ona aynı sorular sorulsaydı büyük ihtimal hiçbirine cevap bile veremezdi. Ama Facebook’u kurup belli başarıya ulaştırdıktan sonra kendini bundan soyutlamayıp hala işin içerisinde çalışan ve öğrenen biri olarak devam ediyor.

Her ne kadar Zuckerberg’e karşı birçok insan çok iyi düşünceler beslenmese de Facebook’ta haftalık olarak şirket çalışanları toplanıp Zuckerberg ile soru-cevap yapıyor. O kadar nitelikli ve zeki mühendislere karşı soru-cevap yaptığınızda cevaplayamadığınız birçok soru çıkarsa sizi kimse lider olarak göremez.

7. Risk Almaktan Korkmamalı

başarılı girişimcilerin özellikleri

Girişimciler, kritik noktalarda yüksek risk alabilen kişilerdir. Aslında bu özellik başarısız olmaktan korkmamakla beraber paket halinde olmalı diyebiliriz. 🙂

Risk konusunda cesur davranmanız gereken durumlar olacaktır, genellikle bir kırılım noktasında bu riskleri almanız gerekir ve eğer bunu doğru yönetemezseniz bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeniz gerekir.

Bu konuda bir örnek vermem gerekirse sevdiğim bir girişimci Mobile Action’ın kurucusu Aykut Karaalioğlu’ndan bahsetmek isterim.

Mobile Action, ilk olarak yazılım şirketlerine mobil uygulama optimizasyonu danışmanlığı vererek kuruluyor ancak yıllar içerisinde bunu ürünleştiriyor. Aykut Karaalioğlu, danışmanlık geliri daha fazla olmasına rağmen riskli bir karar alarak tamamen bu alandaki ürünlerini öne çıkarmaya başlıyor. Yazının sonunda bu konuyla ilgili videoları da ekleyeceğim, mutlaka izleyin.

8. Kendine Güveni Olmalı

girişimcilerin ortak özellikleri

Ünlü kişilerin söylediği Motivasyon sözlerini paylaştığımız içerikte bir Hasid atasözü olan “Kendine güvenen, başkalarının güvenini de kazanır.” sözü aslında kendinize güvenmenin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Girişimci olmak istiyorsanız mutlaka başkalarının da sizin işinizi veya girişiminizi desteklemesi gerekir. Sonuçta kendiniz için bir ürün geliştirmiyorsunuz.

9. Finansal Bilgisi Olmalı

girişimcilerin en önemli özellikleri

Bir girişimci insanın özellikleri arasında finans bilgisi mutlaka olmalıdır. Tabi bu konuda uzman bir finansçı olmanız gerekmiyor. Kabaca para pul işlerinden anlıyor olmanız gerekir.

Yaptığınız ürüne veya hizmete doğru fiyat belirlemelisiniz, gelir-gider kontrolünü iyi hesaplamalısınız ki batmayın. Rekabet ettiğiniz diğer ürün veya hizmetlerle fiyatlarınızı karşılaştırmalı ve doğru pazarda doğru fiyatla kendinizi konumlandırabilmelisiniz.

10. Yanlışları Kabullenmeli

girişimci insanların özellikleri

Girişimcilerin en zorlandığı özelliklerden biri yanlışları kabullenme noktasıdır.

Eğer yaptığınız işten verim alamıyorsanız ya da doğru sonuçlara götürecek olan iş o yöntemler değilse mutlaka hızlıca bunun farkına varıp, bu yanlıştan dönmelisiniz.

Bazı durumlarda ise ürünüz için doğru bir zamanlama olmayabilir ve projeniz ilerlemeyebilir. Bu gibi durumlarda kaldığınızda işi tamamen kapatmanız gerekebilir.

Yanlışları kabullenmek aslında başarısız olma korkunuzu yendiğinizde ve risk almaktan korkmadığınız durumlarda daha kolay olacaktır. Bu listedeki her şey birbiriyle alakalı çünkü başarılı ve girişimci insanların özellikleri bunları birarada bulundurmasındır.


Bahsettiğim Aykut Karaalioğlu’nun videosunu mutlaka izlemenizi istiyorum. Ayrıca yine çok sevdiğim video sahibi Levent Şapçı’nın da kanalına abone olarak girişimci özelliklerinizi geliştirmeye, bir girişimcinin sahip olması gereken özellikleri ve bu yollarda nelerle karşılaşabileceği gibi konuları takip edebilirsiniz.


bu içeriği arkadaşlarınla paylaş

0 yorum yapılmış

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ragıp Diler
Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.