Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Herkes Girişimci Olabilir mi?

Girişimcilik, çeşitli iş alanlarında kar etmek için risk alarak iş kurmaktır.

Girişimci ise bu işi kuran yani girişimcilik eylemini gerçekleştiren kişilere denir.

Günümüzde girişimcilik ve girişimci kavramı daha çok teknolojik işlere ve bununla ilgilenen kişilere deniyor. Ama ben buna katılmıyorum. Bence kendi işini yapmaya çalışan herkes girişimcidir.

Teknolojik bir iş yapmaya çalışan girişimcinin aldığı riskleri emin olun bir esnaf da kendi iş alanı için alıyor.

Mesela, ülkemizin popüler girişimcisi Nusret’ten kısaca bahsedelim. Nusret ilk olarak kasap ve et restaurantı olarak başlıyor, o dönemde kimse ona girişimci demedi ama yıllar sonra bu başarıyı elde ettikten sonra başarılı girişimci olarak anılmaya başlandı.

Eğer girişimcilik için “risk sermayesi ya da melek yatırım” gerekiyorsa Nusret aynı şekilde bu et restaurantı için yatırım da aldı. Yani teknolojik bir iş yapmanız girişimci olmakta pek bir önemi yok.

Bu kavramın bu kadar daraltması pek doğru değil, çünkü günümüzde herkes az ya da çok teknolojiyi kullanarak işler gerçekleştiriyor.

Girişimcilik Belgesi Nedir?

Girişimcilik belgesi, çeşitli kurumların girişimcilik eğitimleri sonrası bu eğitime katılan kişilere verilen belgedir.

Girişimci olmak için asla bu belgelere ihtiyacınız yok ancak girişimcilik eğitimlerini düzenleyen kurumlar girişimcilere maddi destek sağlamak amacıyla eğitimler düzenlerler.

Bu eğitimlerde iş fikrinizi hayata geçirirken dikkat etmeniz gereken konuları, iş fikrinizle ilgili çeşitli fikirler ve bu süreçlerde neler yapmanız gerekir gibi temel olarak bilmeniz gereken konular anlatılır.

Girişimcilik desteklerini almak için bu eğitimlere katılım sağlar, iş planı oluşturmayı öğrenir ve belli süreler içerisinde jürilere sunumlar yaparak girişimcilik belgesi ya da sertifikası kazanırsınız. Eğer iyi bir iş fikriniz varsa maddi desteği de alabilirsiniz.

Girişimcilik eğitimlerini üniversitelerin teknokent oluşumları, Tübitak, Kosgeb gibi çeşitli kurumlar belirli tarihlerde başvurulara açarlar. Bu başvuruları takip edebilmeniz için https://egirisim.com/basvurular/ sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de bu kurumların websitelerinden başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Girişimcilik Ekosistemi Nedir?

Girişimci kavramını kendi işini yapmak isteyenler için kullandığımı söyledim ancak “girişimcilik ekosistemi” kavramı daha çok teknoloji alanında iş yapan girişimciler için kullanılıyor.

Girişimcilik ekosistemi, aynı alanlarda çalışan ve birbirleriyle hem rekabet hem de iş birliği içerisinde olan girişimciler için kullanılır.

Girişimcilik ekosisteminde bulunan girişimciler çeşitli etkinliklerle biraraya gelip tecrübelerini birbirleriyle ve bu alanlara ilgili olanlarla paylaşarak bu ekosistemi büyütmek için çabalarlar.

Girişimcilik ile Esnaflık Arasındaki Fark Nedir?

Yazının başından beri girişimcilik kavramının sadece teknoloji işlerine bağlı olmadığını söyleyip duruyorum ama girişimcilik ile esnaflık arasında farklar olduğunu düşünüyorum.

Girişimci, inovatif ve yeniliklere açık olan kişilerdir. Bu yenilikleri kendi işinde risk alarak uygulayabilen kişilerdir. Esnaflar ise daha statükocudur.

Yani, esnaflar değişiklik, iş geliştirme ve yenilikler noktasında çok daha stabil davranışlar sergilerler. Bu da onların işini büyütmelerini engeller.

Bunu da “Midyeci Ahmet” örneğiyle açıklamak istiyorum. Midyeci Ahmet, diğer seyyar midyeciler gibi midye satarken risk alarak işini bir dükkana taşıyor ve işini daha da büyütüyor. Sonrasında ise farklı şehirlere de açılarak işini daha da geliştiriyor. Seyyar olarak satmaya devam etse ve bu riskleri alamasaydı esnaflık yapıyor olurdu ama bunu markalaştırdığı ve büyüttüğü için gerçek bir girişimcilik örneği oldu.

Aslında belki de girişimciliğin teknoloji alanında daha çok kullanılmasının sebeplerinden biri budur. Çünkü teknoloji alanında bir iş yapıyorsanız asla stabil olamazsınız. Sürekli kendinizi ve işinizi geliştirmeniz gerekir.

Girişimci İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Girişimci insanlarda bulunması gereken temel özellik bence risk alabilmeleri ve istedikleri işe girişebilmelidir. Bunlardan farklı olarak ise sürekli kendini geliştirmeli ve öğrenmeli yani bir esnaf gibi değil girişimci gibi davranmalı.

Başarılı girişimci insanların özellikleri yazımızda bahsettiğimiz, kararlı olmalı, planlı olmalı, yanlışları kabullenmeli gibi diğer özelliklere göz atmayı unutmayın.

Herkes Girişimci Olabilir mi?

girişimcilik nedir herkes girişimci olabilir mi

Herkes girişimci olabilir. Benim düşüncemi soracak olursanız herkes istediğini başarabilir, bu sadece girişimci olabilirle de alakalı değil.

Ama girişimci olmak zor ve uzun bir süreçtir. Çünkü girişimcilik denilen şey her ne kadar toz pembe görünse de kendi işini yapmak o kadar da kolay olmayan durumdur. Kimi zaman risk almanız gerekecek ve başarısız olma ihtimaliniz de var. Tabi ki başarısız olmak kötü bir şey değil ama buna mental olarak dayanabilmek zor olabilir.

İş fikriniz çoğu insan tarafından beğenilmeyebilir, iyi fikirleriniz olabilir ama iyi bir girişimci olamayabilirsiniz. Girişimci olmak için yalnızca fikirler ve hayaller yeterli olmaz, bu fikirleri hayata geçirebilecek, geliştirebilecek ve iyi yönetebilecek olmanız da gerekir.

Merak Edilenler

Girişimci Olduğumu Düşünüyorum Ama Ne Yapmam Gerektiğini Bilmiyorum?

Girişimci insanların özelliklerini incelediğinizde, hiçbiri kötü bir özellik değil, bu yüzden herkes bu özelliklere sahip olmak ister. Kendimizde bu özelliklerin olduğunu düşünebiliriz ama girişimci olduğunuzu düşünüyorsanız en azından bir şeyler yapmanız gerekir ve gerçekten o özelliklere sahip misiniz bunu kendiniz görmeniz gerekir.
Girişimci olduğunuzu düşünüyorsanız, bir fikrinizi hayata geçirin ya da en azından o fikri hayata geçirmeye çalışın.

Girişimcilik Eğitimlerine Katılmalı mıyım?

Girişimcilik eğitimlerini, sizi girişimci yapmak üzere hazırlandığını düşünmeyin. Zaten girişimci ruhunuz varsa bu eğitimlerde teknik detayları ve bir iş kurduğunuzda nelerle karşılaşacağınızı öğrenebilirsiniz.
Bu eğitimlerin bir faydası da sizden başka girişimcilerle tanışıp etkileşim kurabilirsiniz. Belki de birbirinizin iş fikirlerini beğenip birlikte yapmanıza vesile olur.

Girişimcilik Sertifikası Almak Şart mı?

Girişimci olmak için hiçbir belgeye veya eğitime ihtiyacınız yok. Girişimciyseniz hali hazırda kendiniz için bir iş yapıyorsunuzdur. Girişimcilik sertifikası yalnızca bu eğitimleri düzenleyen kurumlar tarafından maddi destek ve mentorluk alabilmeniz için gereklidir. Eğer girişimciyseniz ve işini geliştirmek ya da büyütmek için maddi desteklere ihtiyacınız varsa bu sertifikaları ve eğitimleri almanız faydalı olacaktır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı