Dijital Pazarlama

Nedir Bu Sosyal Medya Danışmanlığı?

Dijitalleşme ile birlikte insanların satın alma eğilimleri ve vakitlerini geçirdikleri yerler değişmeye başladı.

Örneğin geçmişte alışveriş merkezinden bir ürün satın alan birisi artık sosyal medya üzerinde yer alan bir butikten ürün satın alma eğilimine girebiliyor.

Hal böyle olunca özellikle e-ticaret konusunda insanlar daha çok satış yapabilmek adına sosyal medya danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duyuyor.

Peki, nedir bu sosyal medya danışmanlığı?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

sosyal medya danışmanı nedir

Danışman, belli bir konuda uzman olup o konu hakkında bilgi birikimini karşı tarafa aktaran kişidir.

Sosyal medya danışmanı, sosyal medya üzerinde uzmanlık kazanıp bilgi birikimini aktaran kişilerdir. Sosyal medya danışmanlığı freelance yapılabildiği gibi yüz yüze de gerçekleştirilebilen bir eylemdir.

Ancak genel olarak freelance olarak verilmesi tercih edilir.

Sosyal medya danışmanlığı yapan kişiler tüm sosyal medya platformlarına hakim olmalıdır.

Örneğin sadece Facebook bilmeniz sizin için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında Instagram, Twitter, Pinterest, Tumblr ve alternatifleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Sosyal medya danışmanlığı bazı kişiler tarafından çok kolay bir şey gibi gözüküyor. Ancak iş sanıldığı kadar kolay değil.

Özellikle satış gerçekleştirilmesi amaçlanıyor ise devreye müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama, reklamcılık gibi kavramlar girebiliyor.

Örnek vermek gerekirse, sosyal medya platformları üzerinde reklam planlaması yapabilmek oldukça karmaşık olabilir. Sosyal medya uzmanı olmayan birisi 10 TL ile verdiği reklam ile alakasız kişilere erişir iken, sosyal medya uzmanı olup size danışmanlık sağlayan kişi 10 TL bütçe ile sadece hedefinize odaklanmanızı sağlayabilir.

Ya da çok daha düşük bir bütçe ile aynı hedef kitleye erişmenizi sağlayabilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Yapanların Görevi Nedir?

sosyal medya danışmanı ne iş yapar

Sosyal medya danışmanlarının net bir görevi bulunmamaktadır. Çünkü sosyal medya kavramı oldukça geniş ve yapılabilecek olanlar çok fazladır.

Sosyal medya danışmanının görevleri için; hesap yönetimi, reklam yönetimi, rakip analizi, müşteri analizi, içeriklerin planlanması ve hazırlanması gibi birçok konuda size hizmet verebilirler. Önemli olan sizin sosyal medya danışmanından ne istediğinizdir.

Sosyal medya danışmanlığı yapan kişi, siz kendisinden özel olarak bir istekte bulunmazsanız size kısaca yapmanız gerekenler hakkında bilgi verir ve uygulamaya geçirmez.

Çünkü danışmanlar genel olarak bir projeyi hayata geçirmekten ziyade fikir vermek ile yükümlüdürler.

Hangi Platformlar Üzerinde Sosyal Medya Danışmanlığı Verilir?

Sosyal medya danışmanlığı verecek olan kişi öncelikle Facebook, Instagram, Twitter gibi en çok kullanılan sosyal medya platformlarına hakim olmalıdır.

Bunların dışında Pinterest, Tumblr gibi diğer sosyal medya platformları üzerinde bilgi sahibi olmakta sizin görevleriniz arasında yer alır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı