Girişimcilik

Evde Ek İş Ne Yapabilirim? Evden Çalışarak Yapabileceğiniz En Karlı İşler

Salgın hastalıklara bağlı güncel sağlık sorunları ve bireylerin sahip olduğu özel durumlar sonucunda evde ek iş arayışlarına girilebilir.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz coronavirus salgını döneminde uzaktan çalışma ve evden ek iş fırsatları da oldukça arttı.

Bunlarla beraber çalışamayacak durumda olan insanlar, saha çalışmasına uygun olmayan bireyler evden çalışarak internetten para kazanma yöntemlerini araştırıyorlar.

Yapılabilecek çok farklı iş alanları olmakla birlikte, evde bulunarak kazanç sağlamak mümkündür. Bu durum için, kişilerin ilgi alanlarına yönelik iş alanlarını seçmeleri ve çalışmalara başlamaları gerekir.

Evde yapılacak işler için bizim önerilerimiz listedeki gibi daha çok internet ortamı için uygundur ancak bu listenin dışında aklınıza gelenleri yorumlarda bizimle paylaşarak daha çok insana hep beraber faydalı olabiliriz.

Youtube İçeriği Üretmek

İnternet üzerinden iş yaparak evden para kazandıran işler arıyorsanız kesinlikle YouTube’a ilgi alanınızla ilgili video içerikler üretmek iyi bir seçenek olabilir.

Bu şekilde evde ek iş yapmak ve kazanç sağlamak için bir YouTube kanalına sahip olmanız yeterlidir.

Daha sonra takipçi kitlesi ve izlenme elde edilmesi gerekir. Bu durum için reklam verilebilir ve kanalın tanıtımı yapılabilir.

Ya da düzenli olarak içerik üreterek organik bir izlenme ve abone sayısı arttırma yöntemleri de kullanılabilir. Bu konuyu araştırmak için size SEOtional’da bulunan YouTube SEO rehberi yazısını tavsiye ederim.

Bu video içerikler, ilgi çekici ve insanlara hitap edecek nitelikte olursa kazanç miktarı yüksek olacaktır. 1000 abone ve 4000 saat izlenme kriterlerine uygun olduğunuz takdirde YouTube geliri sağlamaya başlayabilirsiniz.

YouTube gelirleri Google Adsense platformu üzerinden bir kazanç sağlamanızı sağlar.

Bu konuya aşina değilseniz Google Adsense Nedir içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Blog Sitesi Kurmak

Evde ek iş ne yapabilirim sorusunun bir diğer yanıtı ise blog sitesi kurmaktır.

Bu iş modeli, özellikle yazı yazma yeteneği olan ve bunu seven insanlar için uygundur. Blog sitesi kurulduğu zaman her alanda yazı yazmak mümkündür. İlgi alanınız, araştırmayı ve okumayı sevdiğiniz konularda siz de blog sitesi açarak evden para kazanabilirsiniz.

Daha önce blog sitesi kurmamış olanlar için ücretsiz blog açma siteleri yazısını inceleyerek temel bilgilere sahip olmalarını tavsiye ederim.

Burada naçizane bir tavsiye olarak, bu iş için herhangi bir maliyet oluşturmak istemiyorsanız, Blogspot platformunu tavsiye ederim.

Hem ücretsiz hem de bir Google platformu olduğu için zaman içerisinde ziyaretçileriniz arttıkça Google Adsense’den faydalanabileceğiniz bir blog kurma sitesidir.

Blog açıp nasıl para kazanacağız diye düşünüyorsanız, kesinlikle sabırsız olmamalısınız. Düzenli aralıklarla özgün ve kaliteli yazılar yazmalısınız.

Bu iş modelinde daha taktiksel gitmek ve blog trafiğini daha da arttırmak isterseniz anahtar kelime araştırmalarını ve SEO kavramlarını da araştırmanızı tavsiye ederim.

Twitch Yayınları Yapmak

Kendine evde bilgisayar başında iş imkanı oluşturmak isteyen ve oyun oynamaktan, insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyen birisiyseniz kesinlikle Twitch yayınları yapmayı denemelisiniz.

Twitch’de genellikle oyun yayınları ağırlıklı olsa da sohbet etme yayınları da yapabilirsiniz. Ya da resim çizme gibi yetenekleriniz varsa bunlarla ilgili de yayın kategorilerinde canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Twitch’de belli bir izleyici kitlesine erişmek birçok platforma göre daha zordur, ancak keyif alarak ve gerçekten belli bir süre düzenli devam ettiğinizde görünürlüğünüz artacak ve böylece ek gelir oluşturabilirsiniz.

Bu iş modeli, evde ek iş olanakları konusu için verilebilecek önemli bir örnektir. Çünkü Türkiye’de hala bu alanda yeni çıkış yapan yayıncılar olduğu gibi, farklı kategorilerde içerik üreten kişi sayısı çok az. Bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Danışmanlık Yapmak

Ev ortamında yapılabilecek ek işlerden bir tanesi de danışmanlık yapmaktır.

Danışmanlık, birçok farklı alana hitap eder ve farklı çalışma alanları doğurur. Bu alanlar; eğitim, beslenme ve sağlık, spor, motivasyon, sınav ve stres vb. alanlarında olabilir. 

Danışmanlık yapmayı kolaylaştıracak ve daha iyi gelir elde edilmesini sağlayacak ilk durum, yapılmak istenen danışmanlık alanında sertifika veya uzmanlığa sahip olmaktır.

Daha sonra uzmanlığınızı, çeşitli sosyal medya sitelerinden veya yukarıda anlattığımız blog, video gibi içeriklerle insanlara kanıtlayacak bilgiler sunmanız gerekir.

Yani sizi o konuda uzman olarak bilen bir kitleye sahip olabilirseniz, danışmanlık teklifleri almakta zorluk çekmezsiniz.

Bu hizmetlerde; yapılması gerekenler konusunda yönlendirme yapılır, belirli aralıklarla durum değerlendirmesi yapılır, gelinen durum ve gelinmesi gereken durumlar belirlenir. 

Bu şekilde danışman olunan kişiye yönelik bireysel bir yol haritası oluşturulur. Kişinin bu yol haritasına uyum sağlaması için motivasyon verilebilir ve kontroller yapılır.

Danışmanlık ücretleri, piyasa tutarları ile orantılı olacak şekilde danışmanlar tarafından, kullandığı araçlara, zamana ve benzeri etkenlere bağlı olarak belirlenir.

Bu şekilde evden yapılacak karlı ek iş ile gelir sağlanmış olur.

Online Eğitim Hazırlama ve Satma

Günümüzde, internetten bir konu öğrenmek oldukça yaygınlaştı. Artık kendi alanıyla ilgili birçok uzman bilgilerini paylaşmaktan çekinmiyor.

Siz de bildiğiniz, ilgilendiğiniz ve üzerine çalışmalar yaptığınız alanlarla ilgili internetten video eğitimler hazırlayarak bunları o konuda araştırma yapan ve öğrenmek isteyenlere satabilirsiniz.

Online eğitim satabileceğiniz birçok platform da bulunuyor, bunların başında Türkiye’de en çok kullanılan Udemy geliyor.

Udemy’ye eğitimci olarak kayıt olup, kendi anlatmak istediğiniz konularla ilgili eğitici videolar çekebilir ve bunları Udemy müşterileriyle buluşturabilirsiniz.

Tamamen ev ortamında yapabileceğiniz ek iş olarak ayrıca sizi o konuda bir danışman, bir uzman yapabilir ve kişisel markanızı da bu şekilde güçlendirebilirsiniz.

Bu iş modeli kesinlikle evde ev iş yapmak istiyorum ne yapabilirim sorusunu soranların bilmesi gereken bir iştir.

Çevirmenlik

Evde yapılarak kazanç sağlayan işlerden önemli bir tanesi de çevirmenlik işidir.

Bu şekilde yüksek oranlarda dahi kazançlar sağlamak mümkündür. Ancak bu alanda çalışma yapılabilmesi için gerekli olan durumlar vardır.

İlk olarak yeterli oranda dil bilgisine sahip olmak gerekir. Bir dilin başka bir dile nasıl çevrileceği, çeviri yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. 

Bunun yanı sıra, yaygın olarak bilinmeyen dillerin bilinmesi durumunda elde edilecek kazanç miktarı da artacaktır. Bu şekilde kazanç sağlamak isteyen insanlar ilk olarak dil yeterliliklerini kanıtlamak zorundadır.

Çeviri yapmak istedikleri siteler, şirketler veya çeşitli alanlara başvuru yapılır. Bahsi geçen kurumlardan ve internet siteleri tarafından örnek metinler alınır. Bu metinlere yapılan çeviriler sonucunda uygun görüldüğü zaman çevirmenlik işi başlar.

Evde yapılabilecek bu işte, mail adresleri tarafından dosyalar alınır.

Belirli zaman aralıklarında çeviri yapılır ve iade edilir.

Her sayfanın dil durumu, yoğunluğu ve önem derecesine bağlı olarak farklı ücret değerleri vardır.

Kişi, yaptığı çeviriyi teslim ettiğinde belirli zaman aralıklarında kazancını hesabına aktarır. Bu şekilde kazanç sağlanır.

Bu konu, evde yapılacak iş fikirleri konusu ile bağlantılı olarak bilinmesi gereken bir konudur.

Ayrıca çevirmenlik sayesinde bildiğiniz dilleri de daha iyi geliştirme fırsatı elde edersiniz.

Instagram’da Satış Yapmak

Instagram, sosyal etkileşim ve paylaşım düzeyinin en yüksek olduğu uygulamaların başında gelir. Bu yüzden bu uygulama aracılığı ile çeşitli kazançlar sağlamak mümkündür.

İlk olarak ev ortamında çeşitli ürün veya hizmet üretimi sağlanır. Bu ürünlere örnek olarak; el yapımı dantel ve işlemeler, kıyafetler, takılar, süsler gibi malzemeler gösterilebilir.

Bunun yanı sıra hizmetler ise; Instagram üzerinden yapılacak olan çeşitli alanlardaki danışmalar veya terapilerdir. 

Bu alanlardan bir tanesi seçilir ve üretim sağlanır. Sahip olunan takipçi kitlesine ürün ve hizmetlerin tanıtımı sağlanır. Daha sonra almak isteyen insanlara hizmet sağlanır ve kazanç elde edilir.

Kazanılan miktarlar mobil bankacılık ile kişiye doğrudan ulaştırılabilir. Bu şekilde evde kazanç sağlama durumu, birçok insanın kendisine iş edindiği bir alandır.

Burada ödeme yöntemi olarak, eğer şirket değilseniz birçok bireysel ödeme yöntemi kullanabilirsiniz. Örneğin, shopier veya iyzilink gibi kolayca ödeme yöntemi oluşturup güvenli bir şekilde ticaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram’dan satış yapmak, aslında evde ne yapıp satabilirim sorusunun da cevabını bulabileceğiniz bir iş modelidir.

Ev Yemekleri Yapıp Satmak

Evde ne yapıp satabilirim diyenler için güzel bir iş modeli olarak, ev yemekleri yapıp satmak diyebiliriz.

Yemek yapmayı seven ve bu konuda yetenekleri olan bireyler, çeşitli ev yemeklerinin hazırlanmasını sağlar. Hazırlanan yemek eğer bozulmayacak özellikte ise fazla miktarda yapılır ve buzdolabında dondurulması sağlanır.

İsteyen müşteriler için yemekler hazırlanır ve teslim edilir. Her yemeğin; yapılış aşamasında gerektirdiği zahmete, kullanılan malzeme miktarına ve lezzet durumuna bağlı olarak farklı ücretleri vardır.

Bu ücret, makul oranlarda olmak şartı ile yemek yapıp satacak kişi tarafından belirlenir. İnsanların ev yemeklerini satın alması sonucunda kazanç sağlama durumu başlar.

Bu şekilde evde çalışılarak ek gelir sağlanması durumu olur.

Oda Kiralamak

Açıkcası salgın dönemlerinde çok tercih edilmeyecek bir yöntem olsa da normal zamanlarda oda kiralama işlerinin giderek yaygınlaştığı görülmektedir.

Oda kiralamak, genel olarak yalnız yaşayan bireylerin veya fazladan boş odası bulunan bireylerin tercih ettiği bir kazanç yöntemidir.

Burada, kişiler sahip oldukları evin bir odasını günlük olarak veya belirli süreler dahilinde kiraya verebilir.

Bu kiralarda, ev kirası ücretinden daha düşük tutarlar uygulanır. Bu şekilde evden gelir elde edilmiş olur.

Oda kiralama işleri AirBnb gibi platformlar üzerinden kolayca yapılabilir. Burada ödemeler direkt olarak AirBnb’ye yapılır ve siz ödemenizi bu platform üzerinden alırsınız. Bu şekilde güvenli bir şekilde kazanç sağlayabilirsiniz.

Grafik ve Web Tasarımı Yapmak

Grafik ve web tasarım yapmak, birçok şirketin ve çeşitli kurumların sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir alandır.

Bu alanda kazanç sağlanması için yapılabilen işlerin örneği sunulur. Onaylanan kurumlar tarafından çeşitli tasarım alanları verilir.

Bu alanlar üzerinde grafik ve web tasarım yapılarak kazanç sağlanır. Bu işin yapılabilmesi için ilk olarak gereken durum, teknik anlamda bilgi ve bilgisayar kullanımıdır.

Bu alanlarda iyi olan bireyler, genel olarak daha kaliteli işler ortaya koyar ve daha yüksek kazanç elde ederler.

Freelance bir grafik ve web tasarım uzmanı olarak internetten evde ek gelir elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Tasarım konularında ilginiz veya uzmanlığınız varsa kesinlikle Behance ve Dribbble platformlarında kendi profilinizi oluşturup, tasarımlarınızı sergileyin.

Makale Yazıp Satmak

Makale yazarlığı, çalışma imkanları bakımından kolay olan ve elde edilen ek kazanç bakımından iyi olan bir alandır.

Bu alanda kazanç elde etmek için ilk olarak çeşitli makale yazım sitelerine başvuru yapılır. Başvuru esnasında bir konuda örnek makale yazılır. Daha sonra yazılan makalenin kalitesine bağlı olarak onaylanma veya reddedilme aşaması vardır.

Onaylanan makale sonucunda, kişi artık makale yazarlığına bağlar. Daha sonra yazılacak her makalenin belirli bir kelime sayısı ve belirli bir ücreti bulunur.

Makalenin teslim edilmesi ve onaylanması ile kazanç sağlanmış olur. Belirli bir oranda biriken kazanç, makale yazım siteleri tarafından belirlenecek olan belirli zaman aralıklarında yazarların hesaplarına aktarılır.

Bu şekilde evde yazı yazılarak ek gelir elde edilmiş olunur.

Uzaktan Çalışma Modeline Sahip Şirketlerde Çalışmak

evde yapılacak işler

Evde yapılabilecek karlı işlerden bir tanesi de, uzaktan çalışma modeline sahip şirketlerde çalışmaktır.

Günümüzde pek çok şirket, farklı alanlarda uzaktan çalışan tercih eder, hatta özellikle yurtdışında sadece uzaktan çalışma modeliyle çalışan şirketler bulunmaktadır.

Uzaktan çalışma kültüründeki şirketlere Linkedin’den kolayca erişebilirsiniz.

Bu şirketlerde çalışmak için ilk olarak şirkete başvuru yapılır. Bu başvuru genellikle sanal ortamdadır ve kişinin öz geçmişi iletilir, sonrasında internetten toplantı(mülakat) yapılır. 

Onaylanması halinde farklı alanlarda çalışma olanakları sunulur ve kişi, kendisine en uygun uzaktan çalışma modelini seçer.

Böylece evden çalışarak para kazanma hayalini gerçekleştirmiş olur.

Bu makalede evde ne gibi işler yapabilirim diye soranlar için faydalı bir liste hazırladık. Evde ek iş yaparak para kazanmak ve internetin nimetlerinden faydalanmak isteyenler için bu modeller gerçekten etkili yöntemlerdir.

Tabi ki evden yapılacak işler daha da arttırılabilir ancak burada en yaygın işleri sizinle paylaşmak ve aklınızdaki sorulara biraz olsun cevap vermek istedik. Belki siz buradaki bir iş modelinden kendinize uygun olanı seçip, evden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Evden ve serbest çalışma modeline uygun işler bulabileceğiniz en iyi Freelance iş bulma siteleri yazısından da faydalanmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca aklınıza gelen başka evde yapılacak işler varsa yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu