Dijital PazarlamaSEO

SEO Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Web sitesi sahiplerinin tek bir amacı vardır. Sitelerinin milyonlarca kişi tarafından tıklanması ve siteyi ziyaret edenlerin az 10 dakika kalmalarını sağlamaktır. Web sitenizin başarıyı yakalaması için tek başına içerik hazırlamak yeterli olmaz.

Çoğunlukla Google arama motorunu kullanan kişiler, Google’ın listeleme yaptığı ilk beş sırada çıkan sitelere giriş yaparak aradıkları konu hakkında bilgileri alır. Google kullanıcıların ilk beşten sonra listelenen siteleri ziyaret etme olasılığı çok yüksek değildir.

seo uyumlu makale nedir nasıl hazırlanır

Sitenizin en çok tıklananlar arasında yer alması için site içeriklerinin seo yani google arama kriterlerine uygun olması gerekir. Web sitesi sahipleri genellikle seo nedir çok iyi bilmektedir.

Seonun ne anlama geldiğini bilmeyen okuyucular için açıklamak faydalı olacaktır. Bir web siteniz var ve bu web sitenizin internet kullanıcıları tarafından daha çok ziyaret edilmesi ve aramalarda ilk beş sırada çıkması için yapılan site içeriklerinin düzenleme çalışmalarına seo denir. Sitenizin liste başında yer alması için seo uyumlu site içeriği nasıl hazırlanır? yazımızda bu konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

SEO hakkında detaylı bilgi almak ve daha fazla içeriğe erişmek için buraya tıklayın.

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR

seo uyumlu makale nedir nasıl hazırlanır

Siteniz için yazmak istediğiniz makalede kullanmak istediğiniz anahtar kelimeler çok önemlidir. Arama motorlarında sayfanızın çıkması için doğru anahtar kelime seçilmelidir.

Mesela “meme kanseri” hakkında bir makale yazmadan önce google da araştırma yaparak en çok hangi kelimelerin kullanılarak aramalar yapıldığını tespit etmeniz doğru anahtar kelimeleri kullanmanıza yardımcı olacaktır. Meme kanseri, meme kanseri nedir gibi anahtar kelimeleri makale içinde siyah ve kalın punto ile yazılmalıdır.

Makalenizin içeriği kesinlikle doğru bilgiler içermelidir. Google veri tabanında yapılan çalışmalar sayesinde içeriklerin kopyalama yönetimi kullanılarak hazırlanan içerikleri dikkate almaz.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sıkılmadan makalenizi okumaları için kelime sayısının çok fazla olmaması gerekiyor. Kelime sayısını arttırmak için yapılan en büyük hata 600 kelimelik bir makalenin yarısı gereksiz cümleler ile dolu oluyor bu da site ziyaretçilerinin hemen siteden çıkmalarına sebep oluyor.

Sade akıcı bir yazım tarzı kullanılarak en az her paragraf 100 kelime olacak şekilde 3 paragraf şeklinde ve 1 ana başlık bir alt başlık kullanılarak makale hazırlanmalıdır.

Sitenizin içeriğini Wordpress ile hazırlıyorsanız çok şanslısınız. Wordpress kullanım özelliklerinde bulunan eklenti kısmına makaleyi bitirdikten sonra anahtar kelimeleri girdiğiniz takdirde eklenti de bulunan özellik sayesinde makalenin seo kurallarına uyup uymadığı hakkında bilgi aktarımı yapıyor.

Makalede kullandığımız ana başlık anahtar kelimeleri içermesi Google aramalarında ön plana çıkmanızı sağlamaktadır. Sadece bir ana başlık kullanarak makale hazırlamayın. En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi başlık ile içeriğin farklı olmasıdır.

Mesela başlık “aşure nasıl yapılır” ama içerik aşurenin faydaları ile ilgili bilgiler içermemelidir. Başlık ve içerik uyumlu olmalıdır.

Google çalışanları Seo uygunluk kriterlerine her geçen gün bir yenisini eklemektedir. Bütün Seo kriterlerini öğrenmek Google’da çalışmadığınız takdirde imkansızdır. Akıl yürütme yoluyla seo kriterlerinin neler olabileceği hakkında seçenekler üretebilirsiniz. Bu yöntem çok kolay olmayabilir fakat en azından bir alternatif çözüm yolu olabilir. Sitenizin ayarlarını kendiniz  SEOya uyumlu hale getirebilirsiniz yada profesyonel destek alabilirsiniz.

SEO Uyumlu Özgün İçerik Nasıl Üretilir?

SEO uyumlu özgün içerik nasıl üretilir?
Google gibi arama motorlarının geliştirmiş olduğu Search Engine Optimization olarak bilinen Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan sistem içerisinde artık özgün içeriklerin önemi adeta hat safhaya ulaşmış durumdadır. Bu içerikleri üretmek eskisi kadar kolay olmayacaktır.

Google’ın geliştirmiş olduğu yeni sistemde Google algoritma güncellemeleri ile birlikte yeni bir tarama sistemini geliştirdiğini duyurdu.

Özellikle içeriklerin uygunsuz ve spam olarak hazırlanmasını engellemek isteyen Google artık eskisi gibi 20 tane içerik satın alan bir kişinin o başlıkta birinci olmasını engelliyor.

Nasıl mı?

Google artık anahtar kelimelerin gücüne inanmanızı tavsiye ediyor.

Birçok platformda anahtar kelimelerin öneminin kalmadığı belirtilirken çoğu büyük web siteleri tarafından bu sistem kullanılmaya devam ediliyor.

Seo uyumlu içerik nasıl üretilir? Sorusuna en uygun cevabı Google anahtar kelimeleri ile birlikte veriyor.

Bir web sitesinde uygun içerik üretiminin sağlanması için öncelikle doğru anahtar kelimeler seçilmelidir. Bunu yapabilmek içinde çeşitli anahtar kelime analizi programlarından faydalanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

seo uyumlu içerik nasıl üretilir

Rekabet ettiğiniz anahtar kelimeyi Google tarafından belirlenen sıkça arananlar başlıklarında farklı versiyonlarını görebilirsiniz.

Örneğin “İzmir tatil yerleri” aramanızda sayfanın en alt kısmında bunu demek istediniz başlıklı bir içerik gözünüze çarpacaktır. Aslında burada belirtilen her başlık sizler için bir anahtar kelime niteliğindedir.

Doğru anahtar kelimeleri bu yöntem ile seçebileceğiniz gibi çeşitli siteler aracılığı ile hem rekabet gücünü görebilir hem de kelimelerdeki kazanç durumunu takip edebilirsiniz.

Herhangi bir yöntem ile beraber doğru bir anahtar kelimeyi seçtiniz. Ardından bu anahtar kelimeleri içerik içerisinde kullanacaksınız.

Ancak Google Maccabeas güncellemesi gibi büyük güncellemelerinde Heading etiketlerine dokunmuştu. Yani Google Heading etiketlerine başlıklara ve alt başlıklara çok büyük önem veriyor. Bu yüzden belirlediğiniz anahtar kelimeleri kesinlikle başlıklarınızda kullanmanız büyük etken olacaktır. Hatta anahtar kelime ile başlayan başlıklar ve alt başlıklar Google tarafından daha değerli görülmektedir.

Anahtar Kelimeler Doğru Seçilmezse Ne Olur?

Israrla sürekli aynı kelimeye yoğunlaşmak bir yerden sonra Google’ın dikkatini çekip sizleri üst sıraya taşımasını sağlamayacaktır. Bu yüzden farklı anahtar kelimeler ile o anahtar kelimenizi backlink olarak düzenlemeniz anahtar kelimenizdeki başarıyı yükseltecektir.

Bundan dolayı doğru seçim yaptıktan sonra direk olarak başarı görmeniz imkansız ötesidir. Ancak dikkatli seçimler yapmalısınız. Her içerik kesinlikle hit alacak diye kendinizi şartlandırmayınız. Google değerli gördüğü bir siteye ilerleyen dönemlerde kesinlikle bu şansı tanıyacaktır.

SEO Uyumlu İyi Makale Yazmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Özgün içeriğe sahip olmayan siteler internet kullanıcıları tarafından pek ilgi çekmemek ile birlikte zaman içerisinde Google aramalarında çok çok alt sıralarda yer alarak kaybolup gitmektedir.

Ziyaretçi sayısının çok olduğu Google aramalarında üst sıralarda olan popüler bir site sahibi olmak için paylaşılan bilgilerin özgün içerikli hazırlanması gerekmektedir. İnternet kullanıcılarının sitenize olan ilgisini artırmak için SEO uyumlu iyi makale yazmanın püf noktaları nelerdir?

Öğrenmek, iyi bir makale yazmakta oldukça etkilidir. 

SEO UYUMLU MAKALE YAZARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  • Makale içeriği kesinlikle başka sitelerden kopyalama yapıştırma şeklinde hazırlanmamalıdır. Yazmak istediğiniz konuda yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor olsanız bile en son güncel bilgileri gerekli kaynaklardan teyit etmeden makale yazmamalısınız.
  • Makalede bulunan tüm bilgilerin kendi özgün ifadeleriniz olması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki başka bir siteden alınarak kopyalanan içerikler okuyucunun ilgisini çekmez ve sayfanız Google aramalarında dikkate alınmayacaktır.
  • Makalede kullanılan ifadeler okuyucu ile sohbet ediyormuş gibi yazılmamalıdır. Sadece bilgi vermek amaçlı yazılmalıdır. Köşe yazısı yazar gibi makale yazılmaz. Bu kesin bir kural olmamakla beraber, aslında yazı dilinize dikkat etmeniz gerekir anlamı da çıkarılabilir.
  • Yazmak istediğiniz konu hakkında çok kapsamlı bir araştırma yapıp konuya hakim olduktan sonra yazmaya başlamalısınız. 
  • Yazılan makale giriş, gelişme ve sonuç odaklı en az 3 paragraf olarak yazılmalıdır. Paragraf içeriğin okunabilirliğini arttırır. Ayrıca okuyucuyu sıkmadan içerikten faydalanmasını sağlarsınız.
  • Ve, ama, fakat, lakin gibi kelimeler çok sık kullanılmamalıdır. 
  • Makalede anlatılmak istenen konu çok fazla yazı kalabalığı yapmadan anlatılmalıdır. Daha uzun yazıların Google’da üst sıralara çıktığı düşünülse de bu içerikler eğer okuyucuya fayda sağlamıyorsa ileriki zamanlarda üst sıralardan düşecektir.
  • Google aramalarında makale içeriği ve sitenizin en üst sıralarda çıkması için makale içinde anahtar kelime kullanmalı ve bu anahtar kelimeler kalın puntolar ile yazılmalıdır. 1 ana başlık ve en az bir alt başlık ile makale yazılmalıdır. makale içinde kullanılan anahtar kelimeler 300 kelimelik bir makalede 3 defa kullanılmalı. Aslında bu oranlar ve anahtar kelime kullanımları her geçen algoritma güncellemelerinde anlamını biraz daha yitirse de yoğun anahtar kelime kullanımından kaçının ve hiç anahtar kelime kullanmamazlık yapmayın demek daha doğru olur.
  • Makale yazarken noktalama işaretlerine, büyük harf küçük harf kullanımına, cümlede anlam bozukluğu olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Ve, SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, arama motorları için değil okuyucular için içeriklerinizi hazırlayın. Teknik olarak bazı eksikleriniz olabilir ancak doğru ve iyi bir içeriğiniz varsa, okuyucular tarafından sevilirsiniz. Bu da arama motorlarının dikkatini çekerek sizi üst sıralara taşır.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı