İnternet

Blog Açmak için En İyi 6 Site – Ücretli ve Ücretsiz Öneriler

Blog açmak için hangi siteleri kullanabileceğinizi öğrenme adımına geçtiyseniz blog yazmanın gerçekten faydalı bir şey olduğunu düşünüyorsunuzdur.

Yaklaşık 2 sene önce “wallsophy” diye bir blog açmıştım, sonra bunu medium bloguma taşıdım ve bu konuyu orada yazmıştım. Bugün ise aradan geçen iki senede neler tecrübe ettim, hangi siteler blog açmak için daha iyi, hangileri daha yetersiz bunları anlatacağım.

Önce kısaca neden blog açmalıyız bundan bahsetmek istiyorum.

Blog Yazmanın Faydaları

Herhangi bir konu hakkında ya da ilgi alanında blog yazmaya başladığın zaman o konuyu daha iyi öğreniyorsun. Çünkü içeriklerini okuyacak insanlara doğru bilgiler veya deneyimler aktarmak için kendini geliştirmen gerekiyor.

İşte blog yazmak yani bir içerik üretme sürecine girdiğin zaman aslında o konuda veya ilgi alanında bilmediğin birçok şeyle karşılaşıyorsun. Bilmediklerini öğrenip sonra insanlara aktardıkça o konuda gerçekten kendini de geliştiriyorsun.

Ben etrafımdaki arkadaşlarımdan da görüyorum belli bir ilgi alanları var bunu mesleğe dönüştürmek istiyorlar ya da kaba tabirle hobilerini yaparak para kazanmak istiyorlar ancak nasıl yapacaklarını bilmiyorlar.

Hobilerinden veya internetten para kazanmak isteyenlerin ilk başta yapmaları gereken işlerden biri blog kurmaktır bana göre.

Yıl olmuş 2019 hala blog açmayı bilmeyen lise ve üniversite öğrencileri var. Neden böyle diyorum çünkü artık bir website kurmak ya da blog tarzı bir website kurmak için herhangi bir altyapınız veya teknik bilginiz olmasına gerek yok.

Blog sitesi kurmak için yazılım dillerine ihtiyacınız yok tek yapmanız gereken en basit şekilde düzgün bir blog sitesi kurup içerik üretmek ve emin olun ürettiğiniz içerikler bir gün birileri tarafından okunmaya başlayacak.

Kendi blogculuk serüvenim 2005 yıllarına dayanıyor ama asla herhangi bir yazılım diline ihtiyaç duymadım. Hepsi süper websiteler miydi? Hayır! Ama zamanla kendimi geliştirdim, eksikleri görebilmeniz için önce başlamanız gerekiyor. Başlamadan herhangi bir eksiği doğru analiz etmeniz mümkün değil.

Yazının sonunda size kısaca webional hikayemden de bahsedeceğim, şimdi blog açmak için en iyi siteleri ve önerilerimi paylaşacağım.

Blog Açmak İçin En İyi Siteler

Hiçbir yazılım bilgisi olmadan blog açmak için birçok alternatif site var. Bunların bazıları ücretsiz bazıları ücretli websiteler ama ücretli blog açma siteleri bile çoğu kişinin bütçesini zorlamayacak fiyatlarda, bunlardan da bahsedeceğim.

Önerdiğim blog açma sitelerini ve önermediğim blog açma sitelerini de sizlere anlatacağım. Şimdi önerdiğim blog sitelerinden başlayalım.

1. Wordpress

blog açmak için en iyi siteler

Dünya’da ve Türkiye’de aklınıza gelen birçok sitenin altyapısı Wordpress‘tir.

Wordpress’i hem profesyonel websiteleri için hem de basit blog siteleri için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Wordpress’in bu kadar yaygın olmasının sebebi, en çok tema ve eklentilere sahip altyapı olmasındandır. Ayrıntılara boğmadan tema ve eklenti derken ne demek istediğimi açıklamam gerekirse; Tema: Websitenizin görünümüdür. Eklenti: Sitenizi güçlendiren hazır yazılımlardır diyebilirim.

Yeni başlayanlara Wordpress karmaşık gelebilir ama bence biraz zaman geçirdiğinizde listedeki diğer sitelerden çok da farklı olmadığını görürsünüz. Bu yüzden diğer alternatiflerden önce ilk Wordpress’i değerlendirmenizi öneririm.

Wordpress ile nasıl blog yada websitesi kurulur merak ediyorsanız Türkiye’nin en kapsamlı Wordpress blogu olan WpMavi‘yi tavsiye ederim. Wordpress ve blogculukla ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz harika bir kaynak olduğu için Wordpress kurulumu gibi içerikler hazırlamayı ben de yakın zamanda düşünmüyorum.

2. Blogspot

blog açmak için en iyi ücretsiz siteler

Blogspot ya da Blogger olarak bilinen blog açma sitesi Google’ın bir platformudur.

Blogger ile blog kurmak çok basit ve ücretsizdir. Bir Gmail hesabıyla blogger.com adresine girip hemen ilk blogunuzu yayınlayabilirsiniz.

Bilmeniz gereken ya da bilmek istediğiniz bazı temel ayarları da daha önce paylaştığım Blogger ile nasıl blog kurulur yazısından öğrenebilirsiniz.

Blogspotla kurduğunuz blogunuz okunmaya başladıktan sonra Google Adsense ile kolayca entegre edip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blogspot, Wordpress kadar karmaşık değil ancak tema ve hazır yazılımlar bakımından daha yetersizdir. Ama bu sitenizde herhangi bir şey yapmanıza engel değil bu yüzden Blogspot önerebileceğim ikinci ve tamamen ücretsiz alternatif blog açma sitesidir.

3. Medium

blog açmak için en iyi ücretsiz siteler

Ücretsiz blog açma siteleri alternatiflerinden en iyi bir diğer site ise Medium.

Medium kullanımı son yıllarda giderek popülerleşiyor. Ancak bence en önemli özelliklerinden biri mobil uygulama olarak cep telefonlarından çok rahat bir şekilde blog yazısı paylaşabilmektir.

Herhangi bir konu hakkında yorumunuzu, düşüncelerinizi veya bildiklerinizi gece yatağınızda yatarken bile blog haline getirip paylaşabiliyorsunuz, bence bu süper bir şey ve blog paylaşmayı ertelemenizi de önleyen bir şey.

Medium’da iki farklı şekilde kişisel bir blog sitesi kurabilirsiniz. Tema ve eklenti gibi şeylere ihtiyacınız yok.

Bir editör olarak hesap açabilirsiniz bir de yayıncı profili oluşturabilirsiniz. Bunların farkı ise yayıncı olarak açtığınız hesaba sizden başka editör/yazar arkadaşlarınızı da ekleyip içeriklerinizin kategorisini genişletebilirsiniz.

Medium blogu nasıl kurulur yazımı inceleyerek 15 dakikada kişisel bir blog sitesi ya da geniş kapsamlı içerik sitesi bile kurabilirsiniz.

Medium’un eksi tarafı Google Adsense veya diğer Google ürünleriyle bağlantı kuramadığınız için para kazanma tarafında farklı yöntemler geliştirmeniz gerekir.

Eğer Adsense ile para kazanmak istiyorum diyorsanız Medium’u öneremem ama ilk amacım para kazanmak değil belli bir ilgi alanında söz sahibi olmak diyorsanız kesinlikle Medium’u öneriyorum.

4. Wix

blog açmak için en iyi siteler

Blog açmak veya bir websitesi kurmak için diğer alternatiflerden biri Wix‘tir.

Son zamanlarda eminim en az bir Wix reklamı görmüşsünüzdür. Eğer reklamı incelediyseniz gerçekten anlatıldığı kadar kolay bir şekilde websitesi ya da blog sitesi kurabilirsiniz.

Sürükle bırak yöntemiyle kendi websitesi görünümlerinizi bile oluşturabilirsiniz ama…

Wix ne yazık ki iyi bir altyapıya sahip değil. Wix siteleri, blog sitesi bile olsa inanılmaz yavaş ve hantal kalıyor. Bu yüzden insanlar sizin yazılarınızı okumuyor veya sitenizde gezinmek istemiyor. Bu da zamanla sitenizin okuyucusunu düşürüyor.

Ayrıca Wix’i hem ücretli hem ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonu gerçekten rezalet diyebilirim, ücretli planlara baktığınızda ise fiyatların diğer alternatiflere göre yüksek olduğunu söyleyebilirim. En azından bu fiyatları ödemeyi göz aldıysanız iyi bir hosting yatırımı yapıp Wordpress kullanmak en iyi alternatiftir.

Wix’i önermiyorum ama ücretsiz olarak neymiş, nasılmış diye bakmak isterseniz mutlaka inceleyin.

5. Tumblr

blog açmak için en iyi siteler

Ücretsiz blog sitesi kurmak için kullanılan bir diğer site ise Tumblr.

Tumblr’da mobil uygulamayla içerik üretebileceğiniz bir diğer alternatif. Ancak içerik bakımından sosyal medya olarak kullanan bir kullanıcı kitlesinin olması ve yukarıdaki ilk üç alternatife göre yetersiz olması nedenleriyle önermiyorum.

Biz de webional için tumblr’ı kullanıyoruz ancak burada yayınladığımız yazıları oradan da paylaşarak yayınlıyoruz. Size de tavsiyem bu şekilde olabilir, internet görünürlüğünüzü arttırmak için bizim gibi kullanabilirsiniz ama sadece Tumblr blogu kurmak için tavsiye etmiyorum.

Bizim Tumblr blogumuzu incelemek isterseniz: webional.tumblr.com

6. Weebly

blog açmak için en iyi siteler

Hem ücretli hem ücretsiz blog açma sitelerinden biri de Weebly.

Weebly’i ilk 2016 yılında kullanmıştım, ilk başta hoşuma gitmişti. Yine Weebly mobil uygulaması da bulunan sitelerden ancak ücretli haline geçmek biraz pahalı ve gereksiz.

Çünkü Weebly’de Wix gibi belli bir zamandan sonra hantallaşan ve bu konuda pek bir yapacak bir şeyiniz olmayan bir site.

Yine sürükle-bırak yöntemiyle sitenizi oluşturabiliyorsunuz ama dediğim gibi tavsiye etmiyorum. Hem fiyatları hem de yavaşlama sorunlarından dolayı.

Blog Açmak İsteyenlere Önerilerim

Blog açmak için ilk defa böyle bir konuyu araştırıyorsanız size webional.com hikayemden kısaca bahsetmek istiyorum.

Listedeki tüm alternatifleri 2005 yılından beri kullanmış biri olarak size şunu söyleyebilirim ilk üç önerdiğim site dışındakileri bence kullanmayın. Bu listeye ekleme sebebim, o siteleri de bilmeniz ve neden orada kurmamanız gerektiğini anlatabilmem içindir.

Ayrıca bu liste blog açma sitelerini karşılaştırdığımız bir içerik olarak size daha faydalı olacaktır.

Webional’de birçok farklı kategoriden içerik var ancak iki sene önce Wallsophy’i açarken de ilgi alanımda olan ve içeriklerini tüketmeyi sevdiğim konu teknoloji ve dijital pazarlama konularıydı. Webional böyle başladı ama sonrasında başka arkadaşlar kendi ilgi alanlarında yazılar da yayımlamaya başladılar ve farklı kategorilerden birçok içeriğe sahip olduk. Bunun için mutluyum.

İlk açtığımda sitede sürekli içerikler paylaşıyordum ve kimse okumuyordu çünkü kimse bilmiyordu, ama zamanla yazılarım Google’da üst sıralara çıkmaya başladı ve bugün binlerce insan her gün aradığı bir konu hakkında Webional’e geliyor ve içeriklerimizden faydalanıyor.

Sitenizin Türkiye ve Dünya’daki sıralamalarını gösteren Alexa ve Similarweb gibi sitelerde hızla yükselen bir grafiğimiz var ve bunu görmek gerçekten çok güzel. Daha önceden takip ettiğiniz blogların ve sitelerin bile önüne geçtiğinizi gördüğünüzde inanamayacaksınız ama süper bir duygu.

Bu içeriği okuyarak bir şeyler yapmak istediğin belli, o yüzden geç kalma ve önerilerimden bir blog açma sitesi seçerek ilk blogunu yayınla. Bir süre sonra bu mutlulukları senin de yaşaman dileğiyle… – Ragıp Diler.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu