İnternet

Blogger ile Blog Kurmak – Resimli Anlatım

Bu yazıda blogger ile blog kurmak ve başlarken yapılması gereken birkaç temel ayarı anlatacağım. Bunları yaptıktan sonra blogunuzdan içerikleri paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Blogger hakkında kısa bilgi: Blogger ya da eski adıyla Blogspot Google’ın bir ürünüdür. Ücretsiz ve kullanım kolaylığı diğer servislere göre daha iyidir ya da basittir diyebiliriz. Google Search Console ve Analytics bağlantıları da zaten Gmail hesabıyla kayıt olunduğu için hiçbir bilgi gerektirmeden yapılabilir.

Blogger’a Giriş ve Kayıt

blogger ile nasıl blog kurulur blogspot

Blogger’a giriş yapıp, kayıt olmak için https://www.blogger.com adresine giriyoruz ve görseldeki ekranla karşılaşıyoruz.

Blogunuzu oluşturun veya sağ üstteki Oturum Aç butonlarından kayıt ekranına geçiyoruz. İki farklı giriş seçeneğinde de bir Gmail hesabı ile giriş yapmamız gerekiyor. Hali hazırda bir gmail hesabınız varsa zaten giriş yaparak kolayca birkaç düzenleme yaptıktan sonra bloglamaya başlayabilirsiniz.

Gmail hesabınız yoksa bu linke tıklayarak, hesap oluşturabilirsiniz.

Blogger ile Yeni Blog Kurma

ücretsiz blog kurma blogspot

Blogger’a giriş yaptıktan sonra açılacak olan ilk ekran yukarıdaki görselde olduğu gibidir. Ayrıca Blogger üzerinde birden fazla blog kurabilirsiniz.

Yeni Blog butonuyla ilk blogunuzu oluşturun.

ücretsiz blogger blog kurma

Yeni Blog butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bu ekran gelecektir.

Burada başlık kısmına blog isminizi girebilirsiniz. Örneğin: ” Webional” gibi.

Adres bölümüne ise blogunuzun ismiyle oluşturacağınız alan adını gireceksiniz. Yani insanların sizin sitenize girmesi için gereken adres. ” webional.com” gibi. Blogger’da başlangıçta buradan blogu kurarken domaininizi eklemiyorsunuz.

Yani burada “webional.blogspot.com” gibi adresleri alırsınız. Ama açıklamada belirttiği gibi eğer özel bir alan adınız varsa sonradan ekleyebilirsiniz.

Tema bölümünde ise ücretsiz olarak sunulan örnek temalardan kullanabilirsiniz. Bunlar blogunuzun nasıl görüneceğini belirler. Bu temalar üzerinde sonradan renk, yazı tipi gibi ayarlarında kısmen değişiklik yapabilirsiniz.

Tüm bunları tamamladıktan sonra Blog Oluştur butonuna tıklayarak blog kurma adımlarını tamamlıyoruz.

Blogspot Blog Ayarları Nasıl Yapılır?

blogger https yönlendirmesi

Blog ayarları kısmında önemli olduğunu düşündüğüm birkaç kısmı da sizinle paylaşmak istedim.

Sol menüde gördüğünüz gibi Ayarlar menüsü bulunuyor buradaki Temel bölümüne girip, öncelikle varsayılan olarak Hayır gelen HTTPS yönlendirmesini Evet olarak değiştiriyoruz. (Eğer HTTPS yönlendirmesi varsayılan olarak Evet geliyorsa bunu değiştirmeyin.)

Http, Bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiperortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim protokolüdür. Https, bir bilgisayar ağı üzerinden güvenli iletişim için internet üzerinde yaygın olarak kullanılan bir HTTP uzantısıdır.

HTTPS’te, iletişim protokolü Taşıma Katmanı Güvenliği veya öncesinde, onun öncülü/selefi olan Güvenli Soket Katmanı ile şifrelenir.

Arasındaki farkı ya da ne olduklarını merak ediyorsanız bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kısacası https güvenli bağlantı olduğu için SEO açısından da önemlidir. Bu yüzden bu ayarı Evet diye değiştirmenizde fayda var.

Temel Ayarlar bölümünde başlık değiştirmek isterseniz değiştirebilirsiniz.
Açıklama kısmına da sitenizle ilgili tanıtıcı ya da sitenizi açıklayan bir cümle yazarsanız faydalı olacaktır. Örneğin; “Teknoloji haberleri ve incelemeleri” gibi bir açıklama yeterli olacaktır.

Yayıncılık bölümünde ise .blogspot olan alan adınızın yerine kendi özel alan adınızı ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda blogger ile nasıl blog açılır bunu öğrendiniz. Tema ayarları, yerleşim ayarları gibi ayarlardan bahsetmedik ancak bunları kendi zevkinize göre ve deneyerek zaten basitçe anlayabilirsiniz.

Blogger Türkçe arayüz olduğu için kullanımı zaten çok basit. Bunun dışında önemli olduğunu düşündüğüm Https ve Açıklama ayarlarını hiç bilmeyen birisi için özellikle belirtmek istedim.

Özellikle son dönemlerde çokça popüler olan Medium’da nasıl blog kuracağınızı merak ediyorsanız buradan içeriğimize giderek öğrenebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu