Dijital PazarlamaSEO

Wordpress için Semrush SEO Writing Assistant Eklentisi Nedir? Nasıl Kurulur?

İçerik yazarlarının, editörlerin ve SEO ile ilgilenen birçok kişinin bildiği üzere seo uyumlu içerik üretimi çok önemlidir.

Wordpress sitelerde içerik oluştururken içeriğin ne kadar SEO uyumlu olduğunu kontrol etmek için de bazı araçlar kullanılıyor.

İçerik oluştururken içeriği anlık kontrol edebileceğiniz araçlardan en önemlisi de Yoast SEO eklentisidir. Yoast ile birlikte içerik oluştururken aşağıdaki gibi “snippet önizlemesi” sayesinde eksikleri, yanlışları ve doğruları inceleyebilirsiniz.

yoast seo içerik optimizasyon
Yoast SEO “snippet önizlemesi”

Yoast her ne kadar Wordpress’i domine eden bir SEO eklentisi olsa da, ben bugün sizlere Dünya’nın en popüler SEO araçlarından Semrush tarafından geliştirilmiş Wordpress eklentisini anlatacağım.

Semrush SEO Writing Assistant Nedir?

SEMrush SEO Writing Assistant ya da dilimize çevirirsek SEMrush SEO uyumlu içerik yazma eklentisi: Blog yazılarımız ya da sayfalarımız için oluşturduğumuz içerikleri nasıl seo uyumlu hale getirebileceğimize yardımcı olan bir wordpress eklentisidir.

Semrush SEO Writing Assitant Eklentisi Nasıl Kurulur?

İlk kez Wordpress sitesi kurmuş ve daha sonra SEO eklentilerini araştırmaya başlamışsanız, eklentilerin nasıl kurulduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

wordpress eklenti kurulumu

Wordpress admin paneline giriş yaptıktan sonra sol menüden “Eklentiler -> Yeni Ekle” seçeneklerinden eklentimizi ekleyeceğimiz sayfaya gidiyoruz.

semrush seo writing assistant kurulumu

Eklenti ekle sayfasındaki arama çubuğuna “Semrush SEO Writing Assistant” yazarak yüklemek istediğimiz aracı buluyoruz.

semrush seo writing assistant eklentisi

Siz daha önce bu eklentiyi yüklememiş olduğunuz için karşınıza “Hemen Yükle” butonu gelecek, bu butona tıkladıktan birkaç dakika sonra eklenti sitenize eklenecek.

Yüklendikten sonra ise “Etkinleştir” butonuna tıklayarak eklentiyi etkinleştirin ve sitenizde çalışmaya başlatın.

Herhangi bir yazıya ya da sayfaya girdiğinizde alt kısımda eklentinin çalıştığını görebilirsiniz.

Semrush SEO Writing Assistant Eklentisi Nasıl Kullanılır?

SEMrush SEO Writing Assistant eklentisinin maalesef Türkçe çevirisi bulunmuyor. Eğer İngilizce seviyeniz iyi değilse Google Translate yardımıyla eklentideki koşulları rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Bu konuda eklentinin her detayından bahsetmek istiyorum. Öncelikle hangi modlarda eklentiyi görüntüleyebileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Eklentiyi indirdikten sonra “varsayılan ayar” olarak herhangi bir yazının alt bölümüne bu şekilde eklenmiş olarak bulabilirsiniz.

semrush seo writing assistant eklentisi nasıl kullanılır
Semrush SEO Writing Assistant

Ancak “Float Mode” şeklinde kullanmak isterseniz;

semrush seo writing assistant eklentisi nasıl kullanılır
Semrush SEO Writing Assistant

Eklentiyi bu şekilde sayfanın herhangi bir bölümünde tutarak kullanabilirsiniz.

SEO için Okunabilirlik Skoru Nedir?

Readability score yani okunabilirlik skoru; belirli kriterlere göre içerik için bir skor belirliyor.

Okunabilirlik skoru, Yoast SEO eklentisinin de kullandığı Flesch formülüyle ölçülüyor.

Flesch Formülü: “Flesch okuma kolaylığı bir metnin ne kadar karmaşık olduğunu ölçer. Puan ne kadar düşükse, metni okumak o kadar zor olur. Flesch okunabilirlik skoru, okuma kolaylığını hesaplamak için, bir cümlenin ortalama uzunluğunu (kelime sayısı ile ölçülür) ve bir denklemde kelime başına düşen ortalama hece sayısını kullanır.”

semrush seo okunabilirlik skoru nasıl ölçülür
Flesch Okunabilirlik Formülü

SEO uyumlu bir içerik üretmenin en zor tarafı belki de okunabilir içerik üretmektir. Bunun için Flesch formülünü kullanmak çok etkili bir yöntemdir. Ama önemli olan hedef kitlenizi doğru tanımlamanızdır.

Mesela, ben bu içeriği oluştururken Flesch formülünden bahsediyorum çünkü bu yazının hedef kitlesinin hali hazırda “Semrush, SEO, içerik optimizasyonu” gibi konularla ilgili olduğunu biliyorum.

Bu konularla ilgilenen hedef kitle için, Flesch formülünden bahsetmek yazının okunabilirliğini ve anlaşılabilirliğini kısıtlamaz. Tabi her içerik için bu geçerli değildir.

Daha önceki SEO uyumlu makale nasıl yazılır gibi içeriklerimizde Flesch formülünden bahsetmeden yeni başlayanları, bloggerları hedefleyerek temel kavramlardan bahsettik. İşte bu yüzden içeriğinizin hedef kitlesini doğru belirleyerek bu formülden faydalanmalısınız.

Zaten dikkat ederseniz formüldeki derecelendirmeler de hangi derecelerin nasıl okunabilirliği olduğuna dair şekildedir.

SEO Uyumlu İçeriklerin Kelimesi Sayısı Kaç Olmalıdır?

SEO uyumlu içerik üretmenin herhangi bir kelime sayısı kriteri yoktur. Öyle ki ben 239 kelimeden oluşan bir içerikle Google’da ilk sıraya yerleştiğimi de biliyorum. 1500 civarı kelimeyle de ilk sıraya yerleştiğimi biliyorum.

Önemli olan kelime sayısından daha çok gelen kullanıcının davranışı, kullanıcının gerçekten içerikten faydalandığı arama motoru tarafından algılanırsa kaç kelime olursa olsun sizi yukarılara taşıyacaktır.

Ama… Tüm bunlara rağmen birçok websitesinin ilk 10 sıralamada yer alan içerikleri kıyaslanarak bir tablo çıkarılmış. Brian Dean, backlinko blogunda bunu yayınlamıştı.

https://backlinko.com/google-ranking-factors yazısından alınmıştır.

Bu tabloda gördüğümüz üzere ilk sıralamalarda yer alan içerik uzunlukları 1900-2000 kelime arasındadır.

Fakat.. Bu, 1900-2000 kelimeden oluşan içeriklerin ilk sıraya yerleşmesi demek değildir. Bunun birçok faktörü var.

Bunlardan bazıları:

Rakiplerinizin içeriğini analiz ederek daha güçlü bir içerik oluşturmalısınız. Güçlü içerik: rakibinizin eksik bıraktığı ya da anlatmadığı konuları da işlemelisiniz.

Uzun ve güçlü içeriklerin yani birçok konuya değinmiş içeriklerin referans gösterilmesi ya da seo diliyle backlink alması çok daha mümkündür.

Güçlü bir içerik oluşturdunuz ve araştırmayı yapan kişiye bilmediği ya da merak ettiği konu hakkında değer oluşturduğunuz için, bu içeriklerin paylaşılma oranı da fazladır.

İşte bu gibi faktörlerden dolayı 1900-2000 kelime içeren içerikler üst sıralara çıkabilir. Ancak siz değer oluşturmadan, anahtar kelime spami yaparak ya da gereksiz eş anlamlı kelimeler vs. kullanarak içeriği uzatırsanız bu içeriğin 1.sıraya yerleşmesi mümkün olmayacaktır.

Şimdi, asıl konumuz olan SEMrush SEO Writing Assistant kelime sayısı önerisine gelelim.

semrush seo writing assistant kelime sayısı önerisi

Eğer SEMrush hesabınız yok ve giriş yapmadan eklentiyi kullanıyorsanız hedeflenen kelime sayısı olarak 810 hedefi veriliyor. Ancak üzerindeki açıklamaya dikkat etmemiz gerekir.

“Örnek makale uzunluğudur. En iyi 10 sıralamadaki Google rakibinizin ortalama kelime sayısını alarak kendi tavsiyenizi oluşturun.”

Semrush SEO Writing Asisstant Önerileri

SEMrush hesabınıza giriş yapmadan kullanıyorsanız, anahtar kelime giremiyorsunuz ve anahtar kelime önerileri göremiyorsunuz.

SEMrush hesabınıza giriş yapıp kullanıyorsanız birçok özelliği SEMrush aracıyla beraber kullanabiliyorsunuz.

Ücretsiz bir hesabınız varsa tek anahtar kelime önerisiyle çalışabiliyorsunuz.

semrush seo writing assistant önerileri
ragipdiler.com Algoritma Medeniyetleri ve İnsan içeriği için Semrush SEO Writing Assistant Önerileri

Başlık ve paragraf uzunluklarıyla ilgili eksikleri ve doğruları da Semrush SEO Writing Assistant eklentisi sayesinde görebiliyorsunuz.

Semrush SEO Writing Assistant yalnızca Wordpress için değil Google Gsuite mağazasında da bulunan bir araçtır.

Google GSuite mağazasındaki eklentisini kurduğunuzda Google Dokümanlarda yazacağınız içerikleri de aynı şekilde anlık olarak optimize edebilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı