E-ticaretİnternet

Herkes Dropshipping Yapabilir mi?

Dropshipping, yıllardır bilinen ve uygulanan iş modellerinden biriyken 2017 sonlarında “dropshipping eğitimleri” furyasıyla birçok kişinin ilgisini çekti.Dropshipping kelimesini daha önce duymayan kişiler dahi bu işi yapmak istediler ve bu iş modeli çok geniş bir kitleye yayıldı. Aslında bu kadar kişinin dropshipping yapabileceğini düşünmesi herkes dropshipping yapabilir mi sorusunu akıllara getirdi.Peki gerçekten herkes dropshipping yapabilir mi?Bana göre bu sorunun cevabı şu şekilde: Herkes, her şeyi yapabilir!Evet, herkes dropshipping yapabilir ama unutulmaması gereken konu şu; bunun bir iş olduğunu bilmeliyiz. Bu yüzden bu işin de dinamikleri ve bilinmesi gereken noktaları olduğunun farkında olmamız gerekir.

Dropshipping için Bilinmesi Gerekenler

Dropshipping için bilinmesi gereken bazı temel noktalar var. Bunlar dropshipping yapmak istiyorum diyen birinin kesinlikle bilmesi gereken noktalardır.
dropshipping için bilinmesi gerekenler nelerdir
dropshipping için bilinmesi gerekenler nelerdir
Bilinmesi gereken bazı temel noktaları herkes bilmek zorunda değildir, ama bu işi bir ekiple değil de tek başınıza yapıyorsanız her noktayı iyi bir şekilde öğrenmeniz ve bilmeniz gerekir.Bunlar:

Eticaret sitesi kurmak

Dropshipping bir iş modelidir. Aslında yaptığınız iş e-ticarettir. Bu yüzden bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekir.Herkes e-ticaret sitesi kurabilir mi?Dediğim gibi, herkes, her şeyi yapabilir. Bu yüzden sorulması gereken doğru soru: ” E-ticaret sitesini nasıl kuracağım?
herkes e-ticaret sitesi kurabilir mi
Herkes E-ticaret Sitesi Kurabilir mi?
Dropshipping iş modeliyle e-ticaret yapmak isteyen kişilere kesinlikle Shopify ile e-ticaret sitesi yapmayı öneriyorum. Hatta sadece dropshipping için değil her e-ticaret sitesi için harika bir araç olduğunu düşünüyorum.Shopify e-ticaret için en kullanışlı, basit ve hızlı bir sistemdir.
We’re not just an ecommerce software, Shopify is the best ecommerce platform that has everything you need to sell online, on social media, or in person.Shopify
Alternatif olarak Wordpress Woocommerce ile de başarılı ve profesyonel bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Woocommerce ile dropshipping yapmak çeşitli eklentilerle mümkün.Shopify herkesin rahatlıkla kullanabileceği ve sadece e-ticarete odaklı bir platform olduğu için önerdiğim bir araç, ayrıca dropshipping iş modeli için en iyisi diyebiliriz.Shopify ile eticaret sitesi nasıl kurulur öğrenmek istiyorsanız bu linke tıklayarak resimlerle detaylı anlattığımız içeriği mutlaka inceleyin.Shopify ile e-ticaret sitesi kurma içeriğini okuyan herkesin “bu kadar kolaymıymış” dediğini duyuyorum. Evet, bu kadar kolay ve herkes yapabilir. Sadece öğrenmelisiniz.

Tedarikçi ve Ürün Seçmek

Dropshipping ya da kendi ürünlerinizi satmak istediğiniz bir e-ticaret sitesi için en zor alanlardan biri ürün seçmektir. Dropshipping yapanlar için ek bir zorluk olarak ise tedarikçi seçmek gelir.
dropshipping için tedarikçi ve ürün seçmek
Eğer ürettiğiniz bir ürün yoksa ilk olarak ne üreteceğim sorusuyla başlarsınız. Bunun için pazar ve rakip araştırması gibi aşamalardan sonra ürününüze karar verirsiniz.Dropshipping yapmak isteyenler ise, ne satacağım sorusuyla başlamalıdır. Çünkü önce ürünü belirleyip sonra tedarikçi belirleme aşamasına geçmeliyiz.Günümüzde her şeyi internetten satma ihtimaliniz var bu yüzden ne satacağım sorusuna net bir cevap vermek yanlış olur. Başlangıçta belirleyebileceğiniz ilk adım dijital ürünler mi satacaksınız yoksa fiziksel ürünler mi?Dijital ürün, kısaca e-kitaplar, çevrimiçi eğitimler ya da çevrimiçi dergiler olabilir. Bu içerik bir ücretsiz dijital üründür mesela ya da Netflix üyeliğiniz bir dijital üründür.Fiziksel ürün ise, müşteriye somut olarak ulaşan ürünlerdir. Bu, bardak, masa, kitap, oyuncak gibi her şey olabilir.Dijital veya fiziksel ürün kararını verdikten sonra e-ticaret siteniz genel mağaza mı olmalı yoksa niş mağaza mı olmalı sorusuna yanıt aramalısınız.Genel mağazalar, her kategoriden ürün bulunduran mağazalardır. Elektronik cihazdan ev eşyalarına, kamp eşyalarından balıkçılık araçlarına kadar her şeyi bulundurabilirsiniz.Niş mağazalar, yalnızca tek bir kategoriden ürün bulunduran veya tek bir ilgi alanından ürün bulunduran mağazalardır.Mediamarkt gibi yalnızca elektronik cihazlar kategorisinde birden fazla ürün çeşidi bulundurabilirsiniz.Toplumsal sorunlara eğilen, sürdürülebilir tasarım anlayışını benimseyen bir tekstil markası olan Reflect gibi belli bir ilgi alanında yalnızca tekstil ürünü satan niş mağaza da açabilirsiniz.Niş mağaza ile başlamak her zaman daha iyidir, öncelikle müşteri kitlenizi belirlemeniz için daha iyi bir yoldur. Kime satmak istediğinizi bilirseniz kısa sürede sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.Genel mağaza ile başlamak da kimi zaman doğru bir yöntem olabilir, hangi ürünü kime satacağını baştan kestiremeyenler için bir deneme yanılma mağazası olabilir. Ancak genel mağaza ile başlayanlar bu deneme yanılma süresince topladıkları verileri doğru okuyabilmelidir. Aksi takdirde hangi üründen daha çok satış yapacağını tahmin etmek imkansız olacaktır.Dropshipping yapmak isteyenler için, mağazamızın kategorisini ve ürünlerimizi belirledikten sonra tedarikçiyi doğru seçmeyi öğrenmemiz gerekir.Tedarikçi seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu içerikte detaylıca anlattık. Mutlaka inceleyin.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması yeni bir e-ticaret sitesinin hızlıca satışa başlayabilmesi için olmazsa olmazdır.Sosyal medya pazarlaması nedir?Sosyal medya pazarlaması, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarını kullanarak yapılan reklam ve tanıtım çalışmalarıdır.
sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır
Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal medya pazarlaması yaparken ilk olarak Facebook ve Instagram‘dan başlanmalıdır. Bunun sebebi ise Dünya’nın en çok kullanıcı sayısına sahip olan 2 sosyal medya uygulaması olmasındandır.Twitter veya diğer sosyal medya uygulamalarından yapılacak reklam çalışmaları sonraki aşamalarda test edilmelidir.Çünkü reklam ve tanıtım çalışmalarınızı kurgularken doğru bir bütçe planlaması ve harcaması yapmalısınız.Hatta SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlaması) çalışmaları da belirli aşamalardan sonra yapılmalıdır. Özellikle ilk aşamada SEM çalışması ile etkili dönüşümler almanız mümkün olmayabilir. Ama SEO için başlangıçtan itibaren çalışmalısınız. Bu optimizasyon uzun vadede çok daha etkili olacaktır.Etkili bir Facebook başlangıç reklamı için sitenizdeki ürün kategorisiyle ilgili ilgi çekici içerikler hazırlayarak potansiyel müşterilerinizi harekete geçirecek etkileşim reklamları oluşturabilirsiniz.İçeriğiniz ile etkileşim kurmuş kullanıcıların verilerini analiz ederek konuyla ilgili ürün reklamlarını başlatabilirsiniz. Bu sayede içeriğinizle marka bilinirliği ve güven kazandığınız  kullanıcıları müşterilerinize çevirebilirsiniz.
kullanıcıları müşteriye dönüştürmek
Daha önce Facebook veya Instagram reklamı vermediyseniz bu içeriği okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Özet

Sonuç olarak herkes dropshipping yapabilir, hatta herkes her şeyi yapabilir. Öğrenilmesi gerekenleri doğru belirlemek, öğrenmek ve uygulamak gerekir.Teknik olarak bilmemiz gerekenler: E-ticaret sitesi kurmak, Facebook ve Instagram reklamlarını iyice öğrenmek.Bunlar için hazırladığımız içeriklere ise menüden E-ticaret ve Dijital Pazarlama kategorilerinden ulaşabilirsiniz.Bilmemiz gereken diğer konu tedarikçi seçmek ve ürün belirlemek, işin en önemli noktası diyebiliriz. Çünkü, bu adımı doğru yapamadığımız takdirde e-ticaret sitemizin ve reklamlarımızın bir anlamı kalmayacaktır.Bu işi Shopify ile yapmak isterseniz bu linke tıklayarak shopify mağazanızı hemen açabilirsiniz.

Ragıp Diler

Webional'de kurucu editör. SEO Yöneticisi olarak SEOtional SEO ve Dijital Pazarlama Ajansında danışmanlık yapıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı